Střední třída od Samsungu prožívá velké změny, nezůstal téměř kámen na kameni. Místo tří modelů se u nás prodává pouze jeden, který však vzhledově, a částečně i funkčně, vychází z loňských „es osmiček“. Inspirace ale není zadarmo, za kovovo-skleněný smartphone s duální selfie kamerkou a Infinity displejem si oproti loňským „áčkům“ připlatíte.
Představení Samsungu Galaxy A8 (2018):
Vyšší střední třída v podání Galaxy A8 (2018) dospěla a nestydí se nabídnout osmijádrový procesor, slušnou RAM nebo duální selfie fotoaparát. Telefon tak můžeme brát jako levnější alternativu ke Galaxy S8, a to zejména pro ty, kterým „úplně nevoní“ dvakrát zahnutý displej. A8 sice také dostala v rozích zakulacený Infinity displej, ovšem úplně rovný, což je u vybavenějších smartphonů od Samsungu zatím světlá výjimka. A8 toho nabídne poměrně dost, dá vám ale občas vědět, že do té nejvyšší třídy skutečně nepatří.
A530 |
iiiiiiiii.jpg) | rozměry a hmotnost: 149 × 70 × 8,4 mm, 172 g displej: 5,6", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 220, 441 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Pozn. red.: Samsung na veletrhu CES 2018 představil i zvětšený model Galaxy A8+ (2018), ten se však v ČR neprodává.
Samotná recenze Samsungu Galaxy A8 (2018) začíná na následujícím listu.
1. Design
Samsung Galaxy A8 (2018) se vzhledově zcela jasně inspiroval u loňských „es osmiček“. Protože je však displej rovný, boční kovové rámečky jsou daleko výraznější, a na první pohled mohou dokonce vypadat až příliš „tlusté“. Při používání telefonu nám však na obtíž nepřišly, protože jsou příjemně vyboulené a v rozích zakulacené. Přenášení telefonu v jedné ruce či dokonce jeho používání „jednoruč“ bylo bezproblémové.



Samsung Galaxy A8 (2018) jsme otestovali ve zlaté barevné variantě. Rámeček okolo displeje je však černý
Telefon má rozměry 149 × 70 × 8,4 mm a při jeho používání se můžete spolehnout na známé ovládací prvky. Regulátory hlasitosti na levém boku obslouží ukazovák, palec dosedne přesně na zamykací tlačítko. Ukazovák pak můžete přesunout přímo doprostřed zadní strany, kde je umístěn snímač otisků prstů. Vůbec poprvé je u Samsungu uprostřed, na druhou stranu je zapuštěn jen nepatrně, takže jej ze začátku budete déle „hledat“.



Zlatý byl až zadní kryt, z něhož doslova vyčnívá černý fotoaparát se čtečkou otisků
Fotoaparát na zadní straně má rozlišení 16 Mpx a je téměř zarovnán s okolním povrchem. Blesk je umístěn nepatrně stranou, boky zadní skleněné části jsou zaobleny, čímž přispívají k pohodlnějšímu držení telefonu. Otisků prstů a nečistot na zadním krytu se však zbavíte až hadříkem, záležet však bude i na konkrétní barevné variantě. Zlatá na tom není až tak špatně, v případě černé jsou otisky viditelnější.



Šuplík pro SIM2 a microSD, šuplík pro SIM1 a detail snímačů nad displejem
Telefon se na trh dostal ve variantě Dual SIM, umístění karet je však poměrně nešťastné. Do šuplíku na horní hraně totiž společně s microSD kartou vkládáte SIM2. A ta vám umožní datové přenosy maximálně v sítích 3G. Slot pro SIM1 je umístěný v samostatném šuplíku na levém boku. Na pravé straně telefonu je netradičně umístěn hlavní reproduktor, který zahraje dost hlasitě, žádnou extra kvalitu od něj ale nečekejte.


Další detaily - kkonektory na spodní hraně a netradiční umístění reproduktoru
O nabíjení se stará USB-C konektor na spodní hraně, vedle něhož najdeme primární mikrofon a 3,5mm jack. Sekundární mikrofon pro nahrávání videí se nachází na horní hraně. Nad displejem najdeme reproduktor, duální kamerku pro selfie, čidlo okolního osvětlení a pro přiblížení k displeji. Na tlačítkové ovladače místo nezbylo, takže se přesunuly na displej.


Samsung Galaxy A8 (2018) v dlani
Na závěr potěší přítomnost zvýšené odolnosti IP68 vůči vniknutí prachu, nečistot a vlhkosti do útrob telefonu. V případě nešikovného pádu je jasné, že sklo náraz nevydrží a v kovovém rámečku se zřejmě otiskne povrch, na který telefon dopadne. Odolnost je vztažena spíše k neočekávaným událostem, pokud vám tedy telefon náhodou sklouzne do vody nebo zmokne, bude dál fungovat bez problémů. Může se však stát že se A8 nebude nabíjet do té doby, než konektor dostatečně vyschnete. Telefon vás o tom bude varovat při připojení nabíječky.
V základním balení najdete mimo telefonu uživatelskou příručku, kovový špendlík, rychlonabíječku Fast Charging, datový kabel a špuntová sluchátka. Alternativní špunty v různých velikostech tentokrát chybí.
2. Displej
Testovaný model používá 5,6" Super AMOLED displej s Diamond PenTile maticí, který má přízvisko „Infinity“. Jedná se o širokoúhlý displej s rozlišením 2 220 × 1 080 pix, který je v rozích nepatrně zakulacen, a který vyplňuje 75,6 procent přední strany. Nemůžeme úplně mluvit o bezrámečkovém displeji, protože jakmile jej rozsvítíte, všimnete si několikamilimetrových rámečků po stranách a také širokých rámů nad a pod displejem.


5,6" Super AMOLED displej je v rozích zakulacen, což designově koresponduje se zakulacenými rohy telefonu
Celek však nakonec nepůsobí nijak špatně, zakulacení displeje koresponduje se zahnutými rohy a dotváří tak celkový design. Někomu může dokonce telefon z přední strany připomínat trochu hranatější LG G6. Použitý displej má dostatečnou jemnost, výborné pozorovací úhly, absolutní černou a skvělou čitelnost na přímém slunci (jas až 590 nitů). Musíme zde pochválit automatický režim, který až na procházení podchody (jas je občas ztlumen až moc) zvládá adekvátně upravovat jas podle okolních světelných podmínek. V tom by se mohl přiučit např. i Galaxy Note 8...





Úpravy zobrazení - filtr modrého světla, volba písma a hrátky se spodní lištou, ve které můžete prohodit umístění šipky a vybrat si, bohužel, jen ze světlých pozadí
Zobrazovací režimy jsou čtyři, pokud vám nevyhovuje adaptivní zobrazení, můžete si vybrat režimy pro zvýraznění fotek, videí nebo také základní mód, který syté barvy trochu utlumí a uvolní vašim očím. K tomu vám navíc pomůže i filtr modrého světla, jehož maximální intenzita displej přebarví výrazně dožluta. V noci tak nebudete zbytečně osvětlovat okolí a zářit si do očí. I na minimální jas totiž displej stále dost svítí.



Displejové režimy, nastavení teploty okrajů a úpravy intenzity červené, modré a zelené - to vše si Galaxy A8 vypůjčil u Galaxy S8
Filtr a jas displeje můžete rychle upravit v horní liště, jezdce pro úpravu jasu je však vhodné vynést si o úroveň výše, aby byl co nejvíce po ruce. Ovládací prvky telefonu se přenesly do spodní lišty, pozici zpětné šipky a klávesy posledních aplikací můžete prohodit, vybrat si můžete i barvu onoho pruhu. Černá bohužel na výběr není, a co je podstatné, domovská klávesa oproti Galaxy S8 ztratila možnost „promáčknutí“. Pokud se tedy budete chtít vrátit na domovskou obrazovku, musíte nejprve zespoda vysunout lištu a poté kliknout na Home Button. Dvojitým klikem vlevo na lištu můžete tlačítka minimalizovat.


Always On režim má jen několik vzhledů, můžete mu však nastavit přesnou dobu trvání
Dočkali jsme se i Always On režimu, který v noci stále dost svítí. Je škoda, že telefon sám neumí snížit jas na minimum, když ví, že je aktivní blokovací režim, tudíž jeho majitel již možná spí. Always On režim má alespoň samostatný časovač, takže jej na noc můžete vypnout. A pokud budete chtít telefon z Always On režimu vzbudit, stačí dvakrát poklepat na domovskou obrazovku.

Úprava chování aplikací vzhledem k netradičnímu poměru stran displeje. U poslední otevřené aplikace můžete upravit roztáhnutí z nabídky posledních spuštěných aplikací
Musíme se zmínit i o poměru stran displeje 18,5:9, na něhož musí reagovat i samotné aplikace. Systémové jsou od základu konfigurovány tak, aby se zobrazovaly přes celý displej. Doinstalované aplikace se zobrazují trochu menší, ovšem prostor nad spodní lištou vyplňuje nevzhledný popisek, který vás k maximalizaci aplikace doslova donutí.
Displej je třeba dát do souvislosti s podporou brýlí virtuální reality Gear VR (recenze zde), protože Galaxy A8 (2018) je jedním z podporovaných smartphonů. Rozlišení displeje je trochu nižší, než u „es osmiček“, ovšem je stále slušné, takže si můžete virtuální realitu užít podobně jako u loňských vlajkových modelů. Stačí telefon vložit do brýlí, vytáhnout jej, potvrdit stažení aplikace Gear VR a můžete se pustit do světa virtuálních aplikací a her.
3. Hardware
Testovaný model je postaven na osmijádrovém Exynosu 7885, které spadá do dvouclusterové architektury ARM big.LITTLE. Čipset je dodáván v konfiguraci šesti úspornějších jader A53 o taktu 1,59 GHz a dvou výkonnějších jader A73 s taktem 2,18 GHz. Čipset je vyroben 14nm FinFET procesem, přetaktování a podtaktování jader probíhá plynule na pozadí.
Výsledky benchmarku Antutu 7.0.4:
- CPU: 54 170
- GPU: 25 279
- UX: 31 866
- MEM: 6 065
- Celkem: 117 380
Pozn. red.: V době psaní recenze benchmark Antutu zcela změnil princip stanovování výsledného skóre. Nově hodnotí zvlášť procesor, grafiku, svižnost uživatelského rozhraní a rychlost pamětí. K tomu navíc dokáže hlídat teplotu baterie a zatížení jader procesoru.
Samsung ve vyšší třídě výrazně navýšil operační paměť na 4 GB, při běžném používání zařízení je v RAM volných zhruba 30 procent systémových prostředků. Telefon si díky tomu může dovolit luxus - nechávat aplikace v RAM delší dobu. Hra tak zůstane v paměti na pozadí často i přes celou noc, to u dřívějších „áček“ nebývalo zvykem. Ne, že by to bylo třeba, pokud však budete chtít pročistit systémové prostředky, můžete tak učinit v sekci Údržba zařízení. Po pročištění operační paměti se dostanete zhruba na 1,8 GB volné RAM.




Výsledek Antutu, který nově nabídne informace o zdraví baterie a o výkonu jednotlivých jader. CPU-Z prozradil netradiční kombinaci šesti úsporných a dvou výkonnějších jader
Centrum údržby se stará o funkčnost celého telefonu obligátním slůvkem „optimalizace“. Pokud ji máte na 100%, jsou zavřeny aplikace nadměrně čerpající baterii, o nichž se dozvíte i ze samostatné nabídky, a je aktivní animalware řešení od společnosti McAfee. Údržba se vám nijak nevnucuje, maximálně informuje o aplikacích, které neúměrně čerpají z baterie, což je dost podstatná informace.
Antutu battery test:
- Celkové skóre: 12 615
(Spíše průměrné skóre naráží na Super AMOLED displej v kombinaci se 14nm čipsetem. Výsledek je lepší, než u loňských Galaxy S8+ či Galaxy Note 8, ovšem to nic nemění na jednodenní pracovní výdrži)
Použitý grafický adaptér Mali-G71 si se všemi testovanými hrami poradil na výbornou. Nevadí ani nepatrné zahřívání zadní části telefonu při dlouhodobějším hraní, jako spíše rychlejší vybíjení baterie. Nevyměnitelný akumulátor má kapacitu 3 000 mAh, který telefon dokázal živit jen jeden náročný pracovní den nebo dva dny volnočasového provozu.




Údržba monitoruje „zdraví“ zařízení, samostatně máte informace o RAM, paměti, zabezpečení nebo baterii
Výdrž telefonu je tak nepatrně horší, než u loňské generace Galaxy A (2017), zejména díky výkonnějšímu čipsetu. Ovšem jednodenní výdrž je u většiny dnešních smartphonů tak trochu standardem. Jak výdrž vylepšit? Můžete deaktivovat Always On režim, protože podobný účel splní i notifikační LED dioda, která bliká různobarevně podle přidružených aplikací. Jednotlivé barvy můžete spravovat až po instalaci některých aplikací z Google Play.


Aktivace Ultra úsporného režimu a režimu Nerušit
Baterii můžete navíc nabíjet zrychleně, v základním balení najdete adaptér Fast Charging, s nímž trvá nabíjení z nuly na sto zhruba hodinu a čtyřicet minut. V průběhu obědové pauzy se telefon dobije zhruba o třicet procent. Škoda, že na bezdrátové dobíjení se úplně zapomnělo.


Správa úložiště. K volné interní paměti můžete připočíst vloženou microSD kartu (až až 256GB)
Paměť telefonu je 32 GB, ovšem uživatelsky přístupných jen 18,5 GB, a to je dost velký rozdíl. Naštěstí můžete do telefonu vložit microSD karty a úložiště si tak rozšířit až o dalších 256 GB. Systémová paměť zabírá 7,6 GB, k ní je třeba připočíst ještě několik giga dat v podobě předinstalovaných aplikací, které nelze odebrat. Konektivita je tradičně velmi bohatá, k Wi-Fi můžete připočíst Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.0, NFC, LTE či podporu dvou SIM karet.



Správce SIM karet, výběr vhodné karty přímo z lišty a omezení druhé SIM z pohledu mobilní dat. Na výběr je maximálně 3G
Karty mají svého správce, v němž si můžete vybrat preferovanou kartu pro volání, psaní zpráv a pro mobilní data. V případě SIM2 jsou maximem pouze 3G sítě, LTE je k dispozici jen u SIM1. SIM pracují v režimu Dual SIM Standby, telefon má tedy jedno „rádio“ a pokud na jedné SIM voláte, druhá se tváří jako nedostupná. Můžete sice využít přesměrování z jedné SIM na druhou (pokud je jedna z nich nedostupná), to však nefunguje u všech kombinací českých operátorů. Chování jednotlivých SIM můžete rychle upravit i z horní lišty.





Registrace otisku prstu
Pro zabezpečený přístup k telefonu můžete využít snímač otisků prstů, a ten je umístěn konečně správně - uprostřed zadního krytu přímo pod fotoaparátem. Přiložením prstu dojde k rychlému odemknutí telefonu a to i tehdy, má-li zhasnutý displej. Nikdy se nám nestalo, že by čtečka přiložený prst nerozpoznala. Alternativou je pak rozpoznávání obličeje, které funguje podobně jako u jiných Samsungů.






Novou funkcí je zabezpečení dat přes Wi-Fi od společnosti McAfee, bezplatně si můžete měsíčně ochránit 250 MB dat, a to i jen u vybraných aplikací
Bezpečnost je netradičně kladena i na přístup k Wi-Fi sítím. Pokud se připojíte k síti, kterou telefon vyhodnotí jako potenciálně nebezpečnou, dá vám o tom vědět notifikací. Následně můžete využít zabezpečený přístup přes McAfee, který měsíčně nabídne 250 MB zdarma, za další si musíte připlatit. Bezpečná data přes Wi-Fi ale můžete omezit jen na určité aplikace, např. na firemní E-mail.




Složky s aplikacemi od Samsungu, Googlu a Microsoftu. Rádio zahraje pouze s připojenými sluchátky
Hlavní reproduktor je umístěn nad zamykací klávesou, takže jej nemůžete nedopatřením utlumit prstem. Zahraje dostatečně hlasitě, postrádali jsme však výraznější basovou složku. Základní sluchátka zvýrazňují výšky, adekvátním nastavením ekvalizéru můžete zvukový výstup patřičně vybalancovat. Běžný uživatel bude s audiovýstupem zřejmě spokojen. Chyběly nám snad jen dodatečné nástavce, základní špunty nemusí do ucha sednout každému. Sluchátka jsou dále potřeba po spuštění rádia, protože slouží jako anténa.
4. Software
Vzhled prostředí jako by z oka vypadl Samsungu Galaxy S8. Jihokorejci stále používají platformu Samsung Experience „naočkovanou“ na Androidu 7.1.1 Nougat. Schémata přebarví vzhled prostředí a předinstalovaných aplikací, ikony si můžete stáhnout zvlášť. Chybí však možnosti větší personalizace Always On displeje.





Domovská obrazovka, výsuvná lišta a hlavní nabídka. Vzhled systému můžete upravit schématy a samostatnými ikonami
Přímo z lockscreenu můžete ovládat hudební přehrávání nebo spustit fotoaparát, ten lze otevřít i dvojklikem na zamykací tlačítko. Někdy se však telefon trochu „zapomene“ a aplikace otevírá se zpožděním. Konkrétně u fotoaparátu nám uteklo několik momentek, delší načítání bylo místy patrné u internetového prohlížeče, zpráv nebo seznamu kontaktů. Horní výsuvná lišta nabídne užitečné nástupce, např. pro aktivaci svítilny, hotspotu nebo pro aktivaci blokovacího režimu Nerušit. Ten vám ve stanoveném časovém intervalu dokáže zablokovat volání i zprávy, budík tímto omezením ovlivněn není.





Game Launcher, kalendář, Galerie a nedostupná aplikace Samsung Members
Z domovské obrazovky se potažením prstu dostanete do hlavní nabídky, můžete si však navolit i samostatné tlačítko pro menu s aplikacemi. V základní nabídce čekejte povinné položky od Googlu a Microsoftu, kancelářské editory od amerického giganta jsou na Androidu stále nepřekonány. V nabídce čekejte i několik stálic od Samsungu, např. přehledný správce souborů, S Health pro měření vašich aktivit nebo jednoduchý záznamník, který převádí řeč na text, ovšem stále si neporadí s češtinou.






Z asistenta Bixby mimo karet využijete jen rozpoznávání objektů umělou inteligencí. Texty jsou rozpoznávány „jakž takž“, pokud však naskenujete auto s viditelnou značkou, Bixby vyhledá jen auto. O návrhy aut konkrétní značky se nesnaží
Pokud jste si navykli na internetový prohlížeč od Samsungu, nezklame vás ani tentokrát. Některé moduly (close-by, čtečka QR kódů) jsou však zbytečnými přídavky, instalace blokátorů datově náročných reklam je zase příjemným bonusem. Kalendář nám přišel nejpřehlednější v měsíčním náhledu, ovšem postrádáme jeho starší verzi, v němž jste mohli v samostatné části hned vidět aktuální události.





Záznamník, internetový prohlížeč s doplňky, jednoduché poznámky a psaní na softwarové klávesnici, které bohužel probíhalo s větším množstvím překlepů
V telefonu můžete vytvářet i jednoduché pozvánky a třídit je do kategorií. Při psaní textů jsme měli problémy s častými překlepy na softwarové klávesnici od Samsungu při psaní na výšku displeje. Klávesnice sice má vibrační odezvu, softwarová tlačítka jsou ale blízko sebe. Daleko lépe se nám vedlo s alternativními klávesnicemi z Google Play.






Zabezpečená složka vám nabídne soukromý prostor chránění heslem, znakem nebo otiskem prstu
Do zabezpečené složky si můžete přesunout (nebo doublovat) aplikace ve veřejné části, případně do ní umístit citlivé soubory. Přístup je chráněn hesly nebo třeba otiskem prstu. Do prostředí se dostal i hlasový asistent Bixby, nabídne však jen personalizované karty a rozpoznávání objektů ve fotoaparátu. Hlasová upozornění Reminder přidáváte pouze textově, hlasová interakce chybí úplně. Telefon by vám stejně rozuměl pouze anglicky. O stažení dalších aplikací se postarají portály Google Play a Galaxy Apps.
5. Fotoaparát
Samsung u telefonu použil 16Mpx snímač vlastní výroby s označením SLSI_S5K3P8SP, který zvládá automaticky zaostřovat, ovšem postrádá optickou stabilizaci obrazu. U natáčených Full HD videí tedy počítejte s tím, že videa natáčená za chůze nebo rychlejší švenky do stran nebudou úplně plynulé. Stabilizace obrazu, která se nabízí v nastavení je pouze digitální, ovšem s videosekvencemi se „pere“ poměrně slušně. Ostření probíhá automaticky a kontinuálně, u některých videí však snímač při natáčení viditelně dost často přeostřoval.


Fotoaplikace s výberem filtrů a fotografických režimů
Fotografická aplikace se od Galaxy S8 moc nezměnila, vlevo najdete několik užitečných voleb, zbytek je ukryt v nastavení. Potažením do stran můžete změnit fotografický režim nebo navolit filtry, pohrát si můžete i s nálepkami, které se samy „nalepí“ na obličeje snímaných osob.


Při focení selfie můžete využít „nálepky“ nebo softwarově upravit teplotu barvy a „jemnost“ selfíčka
Vyzkoušeli jsme v akci i funkci Bixby Vision, která dokáže rozpoznat text v češtině a přeložit jej, popř. rozpoznat základní objekty. Rozpoznávání je spíše orientační, s některými českými slovy si umělá inteligence nedokázala poradit. Ale zpět k focení. Maximální rozlišení fotek je 4 608 × 3456 pix, vhod může přijít i plovoucí tlačítko pro focení nebo regulátory hlasitosti, které mohou sloužit jako spoušť.

Režim HDR je od prvního spuštění nastaven na automatiku, stabilizace obrazu u videa je pouze digitální
Kvalita fotografií pořízených zadním fotoaparátem patří spíše k průměru. O něco lepší kvalitu fotek nabídne přední duální selfie kamerka. V režimu živého zaostření mohou mít vaše selfíčka rozmazané pozadí, což na Facebooku nebo Instagramu vypadá velmi efektně. Jedna s čoček automaticky zaostřuje na blízku, druhá „ostří“ na nekonečno. Selfíčkům můžete přidat „vtipné“ nálepky, případné rozostření pozadí si můžete následně doupravit v galerii při prohlížení fotek.
Ukázkové fotografie:






Snímky pořízené za slunečného počasí



Fotografie při zatažené obloze, resp. pořízené ráno






Fotografie pořízené v interiéru


Fotky pořízené v noci
Ukázková selfíčka:


Běžné selfie vs. selfie s rozmazaným pozadím


Další selfie s rozostřeným pozadím



Selfíčka pořízená v ne úplně ideálních světelných podmínkách
Ukázková videa:
Závěr
Galaxy A8 (2018) je první smartphone střední třídy od Samsungu u něhož jsme se vzhledem k aktuálním vlajkovým modelům nijak výrazně neomezovali. Telefon však výrazněji stoupl na ceně. Máme dojem, že novinka se snaží profilovat, než nástupce řady Galaxy A (2017), spíše jako levnější alternativa Galaxy S8 určená konzervativním uživatelům, kteří chtějí používat telefon s rovným displejem. Další cílovou skupinou mohou být blogeři či „instagrameři“. Hlavní fotoaparát nás sice moc nepřesvědčil, ale selfíčka s rozostřeným pozadí mohou vzbudit zájem.
A530 |
iiiiiiiii.jpg) | rozměry a hmotnost: 149 × 70 × 8,4 mm, 172 g displej: 5,6", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 220, 441 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Mimo duální selfie kamerky jsou nejsilnějšími vlastnostmi design, zvýšená odolnost IP68 a povedený Super AMOLED displej, který se může směle rovnat i těm nejdražším smartphonům. Na druhou stranu nás moc nepřesvědčil hlavní fotoaparát a výhrady máme i k občasné pomalosti systému, který je navíc stále ve verzi Nougat, v roce 2018 bychom přitom od novinky očekávali již Android Oreo.
Možná největším nedostatkem je však koncová cena 12 999 Kč. Pokud si připlatíte tisícovku, můžete mít OnePlus 5T s větší RAM, větším úložištěm, výkonnějším čipsetem a duálním zadním fotoaparátem. Ve hře je stále i levnější LG G6, se kterým pojí testovaný model podobný vzhled. V podobné cenové relaci může nové A8 (2018) zatopit i Huawei P10...
Samsung si v cenové politice dost „věří“, je však otázkou, zda se mu to v dlouhodobém horizontu nevymstí.
Hlavní konkurenti:
Verdikt:
Samsung posunul střední třídu o něco výš, s tím však stoupla i koncová cena, která nebezpečně atakuje vybavenější konkurenci.
Plusy:
- kompaktní smartphone, lze jej přenášet a plnohodnotně používat jednou rukou
- zvýšená odolnost IP68 proti prachu a vodě
- stavová LED dioda, vibrace ovladačů a klávesnice
- Super AMOLED displej s dostatečným rozlišením a výbornou automatikou
- dva sloty pro nanoSIM karty a jeden pro microSD
- Duální selfie fotoaparát pro rozostřená „selfíčka“
- Integrované FM rádio
- vycentrovaná čtečka otisků na zadní straně
- podpora brýlí Samsung Gear VR
Minusy:
- „ostřejší“ přechod zadního skla a spodní hrany
- občas zpomalené reakce systému, např. při spuštění fotoaparátu
- na zadním skleněném krytu se objevují otisky prstů a nečistoty
- při rozsvíceném displeji jsou vidět výrazné rámečky
- nepatrně nižší výdrž baterie oproti loňským modelům
- hlasový asistent Bixby přišel o postranní tlačítko, stále neumí česky
- pokles kvality fotografií při horším osvětlení
- možná záměna slotů pro SIM1 a SIM2
- vyšší prodejní cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium