Samsung ChatON: meziplatformní komunikace [video]

Samsung vytvořil jendnotnou aplikaci, přes kterou můžete psát zprávy vašim přátelům. Nezáleží však na operačním systému, který používají.

Aplikace ChatON je freewarovým produktem Samsungu, který můžeme nalézt v řadě jeho modelů. K dispozici je v Google Play, v SamsungApps pro Badu a v javové podobě jej potkáte i u některých „hloupých“ telefonů výrobce. Začátkem června přibyla podpora zařízení s Windows Phone (pouze modely Samsung), delší dobu již aplikace funguje na platformách BlackBerry, iOS a setkáme se s ní i ve webovém prohlížeči. K úspěšnému fungování aplikace je třeba registrace telefonního čísla v zařízení případně účet Samsung pro webového klienta. I ten ale v konečném důsledku můžete svázat s vaším mobilním číslem. Připojení k internetu je samozřejmostí.

Instalace a registrace

Aplikaci najdete předinstalovanou v řadě zařízení Samsung, pokud ji však v hlavní nabídce nenajdete, můžete si ji stáhnout z Google Play, SamsungApps, na Windows Marketplace a dalších aplikačních portálech mobilních platforem. Po instalaci a stažení aplikace jste vyžádáni k registraci. Do aplikace je třeba zadat vaše telefonní číslo, následně je přijata SMS zpráva se čtyřmístným ověřovacím kódem, který zpětně do aplikace zadáte. Tím proběhne vaše ověření, pojmenujete váš účet jménem nebo přezdívkou a základní nastavení máte hotovo.


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzhled aplikace ChatOn v operačním systému Android

Na hlavní ploše v záložce kamarádi, máte uvedeny všechny kontakty, se kterými si přes ChatOn můžete psát. Aplikace si projde telefonní seznam, a pokud má pro nějaké číslo záznam na serveru o tom, že toto číslo také používá službu ChatOn, máte vytvořeno propojení a může si s daným kontaktem psát. Pokud se vám ozve kamarád, kterého ještě nemáte v telefonním seznamu, konverzace se zobrazí, ale do kontaktního listu se uloží až poté, co si jej uložíte do telefonního seznamu nebo jakmile jej přijmete jako kamaráda. Samotné přátele můžete přidávat do seznamu oblíbených, který se zobrazuje nad klasickým abecedním řazením přátel. Telefonní číslo kontaktu můžete vidět v jeho profilu, viditelnost čísla lze v nastavení aplikace volitelně zablokovat. Kontrola případných nových přátel probíhá prakticky při každém startu aplikace.

Chatujeme s přáteli v mobilní aplikaci

Chat s přáteli je standardně ve formě konverzací, kdy jsou pisatel a protistrana vždy barevně odlišeni. V rámci nastavení můžete vybrat jedno z dostupných podbarvení plochy i styl bublin pro příchozí a odchozí texty. U odeslaného textu se zobrazuje číslo v závorce, které značí, kolik cílových uživatelů si zprávu ještě nepřečetlo. Záměrně hovořím o více uživatelích, protože k jednomu chatu můžete přizvat více kamarádů. K dispozici je i režim Vysílání, kdy můžete chatovat se všemi uživateli najednou (např. je pozvat na svou oslavu narozenin). V rámci psaní můžete do textu přidat desítky statických smajlíků, případně můžete stáhnout i několik animovaných. Mimo psaní klasického textu na systémové klávesnici můžete ke zprávám přidat i multimediální obsah všeho druhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzhled aplikace ChatOn v operačním systému bada

Můžete kupříkladu nakreslit animovanou zprávu, ta se pak bude animovat přesně podle toho, jak jste chronologicky na displej kreslili, přidávali objekty nebo psali text. Vytvořené dílo pak můžete poslat jako animaci nebo jako statický obrázek. Dále můžete posílat fotografie (z galerie nebo aktuálně pořízené), to stejné platí i pro videosoubory. Poslat můžete i maximálně dvouminutovou hlasovou zprávu ve formátu *.3gp, případně i celé kontaktní údaje jedné osoby. Sdílet můžete i události z kalendáře nebo vlastní polohu.

Ve druhé záložce aplikace najdete všechny, přítomné i minulé, chaty s přáteli. Z tohoto zobrazení je můžete i smazat, to se týká i všech přijatých souborů a animací. V záložce Moje stránka si můžete personalizovat vlastní profil stavovou zprávou, fotografií, telefonem nebo vlastními narozeninami. Pokud je budete sdílet, dozví se o nich i vaši přátelé.  V neposlední řadě můžete ve svém profilu vidět úroveň interakce s vašimi přáteli, tedy kontakty, se kterými si píšete nejčastěji. Jsou hodnoceny bodovým ohodnocením, ale to se mi nepodařilo zprovoznit na žádné mobilní platformě. Naopak funkční je položka „kamarádi říkají“, což je něco jako zeď na Facebooku, kde vám mohou vaši přátelé psát vzkazy. Vy nad nimi máte kontrolu, pokud budou urážlivé, můžete je jednotlivě smazat, případně umístit přítele do seznamu blokovaných. Jednotlivé vzkazy komentovat nelze.

Chatujeme s přáteli v internetovém prohlížeči

Pro desktopové verze je připraven webový portál ChatOn, na který je třeba se přihlásit pod účtem Samsung. Pokud žádný nemáte, musíte si jej nejprve vytvořit. Pokud jej už vlastníte, máte vyhráno, s největší pravděpodobností na něm již budete mít nějaké přátele používající aplikaci ChatOn. Otevře se vám uživatelské rozhraní podobné mobilním aplikacím. V levé části displeje jsou umístěny vaše kontakty, prostor vpravo od něj je volná plocha pro otevření oken konverzací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzhled aplikace ChatOn v internetovém prohlížeči.

V rámci konverzací s kontakty můžete odesílat a sdílet řadu multimediálních souborů, případně pozývat do chatu další kamarády. Zajímavou věcí je export chatu v *.html formátu, který si můžete uložit do počítače. Jinak je u konverzací historie ukládána automaticky. V rámci svého profilu můžete upravit vlastní fotografii, datum narození a uživatelské jméno, to se standardně nastaví jako váš e-mail, ale naštěstí jde změnit. Funkcionalita webové aplikace je dále stejná, snad jen s dvěma rozdíly. Můžete ji spárovat s mobilním číslem, aby se vám do webové aplikace načetly kontakty. Dále můžete do aplikace manuálně přidat nové kontakty. Buď podle mobilního čísla (pouze pokud je uživatelem ChatOn, jinak ho portál nepřidá) nebo Samsung účtu.

Závěrem

Samsung ChatOn je bezesporu odpověď na službu iMessage od Applu. Samsung ji však vytvořil jako alternativu odesílání zpráv ve formě externí aplikace, kterou je třeba dopředu nainstalovat. Zprávy se odesílají přes internet a odešlete je jen těm, kteří jsou také uživateli aplikace ChatOn. To naštěstí nemusí být problém, protože je aplikace multiplatformní. Aplikace na telefonu zobrazuje push notifikace s možností rychlé odpovědi na zprávu bez samotného otevření aplikace.

Pokud máte internet v mobilu a rádi píšete textové nebo multimediální zprávy, může být ChatOn alternativou, která vás nepřijde ani na korunu navíc. Přímou konkurencí aplikace ChatOn je WhatsApp, která je navíc dostupná pro telefony Nokia se Symbianem, schází ji ale podpora bady, javových modelů a webového messengera. Na rok je zdarma, poté je třeba za její používání zaplatit 1 USD za rok. V praxi tedy rozhodnou podporované platformy a lidé kolem vás, kteří se již rozhodli pro jednu či druhou variantu. 

Diskuze (12) Další článek: WhatsApp, zabiják drahých SMS, brzy v češtině

Témata článku: Blackberry, Samsung, iPhone, Android, Mobilní aplikace, Windows, Komunikace, Statický obrázek, Váš účet, Mez, Sam, Externí aplikace, Samsun, Cílový uživatel, Telefony s Androidem na Heureka.cz
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
I Androidy už mají ochranu proti sledování. Jen s ní nepřišel Google, který ví o každém vašem kroku...

I Androidy už mají ochranu proti sledování. Jen s ní nepřišel Google, který ví o každém vašem kroku...

** S ochranou proti sledování v aplikacích přišel jako první Apple ** Google s integrací stejné funkce do Androidu dlouhodobě váhá ** Musíte si tak pomocí samostatnou aplikací, ale stojí to za to!

Martin Chroust
GoogleSoukromíMobilní aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Jeho telefon bez vazeb na Google se pomalu chystá do prodeje

Martin Chroust
Android 11SmartphonyBezpečnost
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Redmi Note 12 „objevitel“. Mobil za 10 tisíc umí rekordní 210W dobíjení a má i 200Mpx foťák

Redmi Note 12 „objevitel“. Mobil za 10 tisíc umí rekordní 210W dobíjení a má i 200Mpx foťák

** V Číně proběhla premiéra telefonu Redmi Note 12 ** Novinky jsou hned čtyři, nezajímavější je Discovery Edition ** Nabídne 200Mpx foťák a rekordní 210W rychlodobíjení

Martin Chroust
200 MpxRychlé nabíjeníSmartphony
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy