Máme Samsung Galaxy S22 Ultra. Stačí pár minut a neřeknete mu jinak než Galaxy Note

  • Nejvybavenější Samsung první poloviny roku je tady!
  • Základní krabička je však rok od roku tenčí
  • Stačí pár minut, a začnete mu říkat Galaxy Note22...

Pokud to myslíte s řadou Galaxy S vážně, zřejmě nekoukáte po jiném modelu, než po Galaxy S22 Ultra. Tento topmodel letos navíc vzhledově připomíná nástupce Galaxy Note20 Ultra, takže se po něm zřejmě budou poohlížet i „ortodoxní noutaři“. A mají důvod proč. Do těla telefonu byl zabudován notoricky známý stylus S Pen. Odkaz řady Note tak i nadále přežívá, a funguje možná ještě lépe, než dříve. 

Pokud k tomu přidáme variabilní foťáky, špičkový displej a povedený čipset Exynos 2200, který splnil to, co se od něj rámcově očekávalo, vypadá to, že se Samsungu tento technologický mix povedl na výbornou.

Galaxy Note v převleku

Jako dřívější dlouhodobý uživatel Galaxy Note20 Ultra v tom mám jasno. Galaxy S22 Ultra je vlastně převlečený Galaxy Note22, který nikdy nespatřil a už také nespatří světlo světa. Po rozbalení krabice se vám do ruky dostanou známé kontury, tedy hranatý smartphone, jehož displej i záda mají kraje příjemně zakřivené. I díky tomu se telefon pohodlně drží i v menších dlaních, a působí celistvým dojmem. Rám je vyroben z odolného hliníku Armor Aluminium, ovšem až čas ukáže, jak odolný vlastně bude. Samozřejmostí je zvýšená odolnost IP68. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefon nám do redakce dorazil v černé barevné variantě s příjemně matnými zády, na nichž neulpívají otisky prstů. Pouze mezi fotoaparáty se usazují smítka prachu a drobné nečistoty

Oproti zmiňovanému Notu jen telefon nepatrně narostl v pase, což však nijak zásadně nevadí. Do telefonu se tak mohla dostat 5 000mAh baterie i se stylusem. Fotoaparáty však už díky tomu nejsou umístěny v samostatném fotomodulu, ale vystupují nad okolní povrch samostatně. To má tu nevýhodu, že se okolo nich hromadí smítka prachu a drobné nečistoty. Zvláště u černé verze telefonu je to dost vidět. A na stole se telefon při dotyku na displej dost výrazně kolébá.

Galaxy S22 Ultra nám dorazil do redakce:

Tím nedůležitějším parametrem je samozřejmě displej, který má úhlopříčku 6,8 palce a rozlišení QHD+. Panel je i tentokrát špičkový, a nemáme mu prakticky co vytknout. Na sluníčku svítí až 1 750 nity, v noci mu můžete jas utlumit tak, že na něm sotva přečtete text. Barvy mohou být syté nebo utlumené, obnovovací frekvence dynamická (1-120 Hz), při hraní her se automaticky zapíná 240Hz touch sampling rate.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Displej je na krajích příjemně zakřivený, při držení v dlani neevidujeme žádné náhodné dotyky na displej (tzv. ghost touch). Ultrazvuková čtečka otisků prstů je zatím bezchybná, prst rozpozná rychle a vždy na první přiložení

Novinkou je i funkce Vision Booster, která upravuje barvy podle okolního světla. Funkce je aktivní neustále a přepnutí barevných tónů jsme si všimli jen jednou, jinak probíhá vše plynule na pozadí. Automaticky se dokáže aktivovat i filtr modrého světla. Boční zakřivení vypadá prémiově a skvělá odezva ultrazvukové čtečky je příjemným bonusem navrch. Displej se Samsungu povedl na jedničku, a to bez debat. Pro úsporu baterie však určitě systém přepněte na tmavý režim.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stylus je rozměrové téměř stejný, jako ten z Galaxy Note20 Ultra. Vycvakává se z těla, má na sobě akční tlačítko a využijete jej i pro rozpoznávání psaného textu

Novinka je na trhu k dispozici v černé, bílé, vínové a v zelené barevné variantě, takže je barevná škála dosti rozsáhlá. Z levé části spodní hrany telefonu vysunete černý stylus, který je i tentokrát špičkovým pomocníkem. Můžete s ním kreslit, psát, rozpoznávat psaný text, nahlížet do galerie, vytvářet ústřižky, rolovat webové stránky, použít jej jako lupu, a mnoho dalšího. Už na první pohled je znát snížená latence při kreslení, nechybí ani bezdotykové ovládání. Stylus se v útrobách telefonu dobíjí, zatím však nevíme, zda obsahuje baterii nebo superkondenzátor jako v případě Galaxy Note9.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design S22 Ultra a Note20 Ultra je velmi podobný...

Baterii o kapacitě 5 000mAh dobijete až 45 Watty, adaptér si však musíte dokoupit a rychlé nabíjení ručně povolit v natavení. A výsledek? Za půl hodiny dobijete telefon o 50 %, což je na Samsungu velmi slušná hodnota. Konkurence je na tom však často ještě o něco lépe. Myslelo se i na pomalejší 15W bezdrátové dobíjení či na reverzní dobíjení, např. hodinek nebo sluchátek, ze zad telefonu. Mimochodem i ta si musíte, v drátové či bezdrátové formě, dokoupit samostatně. V krabičce najdete jen příručku, špendlík, samotný telefon a USB-C kabel. Sluchátkový jack, stejně jako microSD, v nabídce chybí.

Širokáč opět nahradí makro

Na zádech najdeme v pěti výstupcích čtyři objektivy a laserový autofocus, přisvětlovací dioda je zarovnaná s krytem telefonu. Hlavní 108Mpx foťák (ISOCELL HM3 se slučováním devíti pixelů do jednoho) tak opět doplňuje laser, který se stará o přesné zaostření. Pokud se přiblížíte k objektu blíže, než 10 cm, automaticky se aktivuje ultraširokoúhlý objektiv, který supluje makro. V opačném případě by detaily byly velmi špatně zaostřené.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail fotoaparátů na zadní straně, od modelu Galaxy Note20 Ultra se toho zase až tak moc nezměnilo. Na 200Mpx v mobilu tak musíme i nadále čekat...

I tentokrát vás dostanou zoomové fotografie, a to díky 3× a 10× objektivům s optickým přiblížením. I díky tomu že jsou zastabilizované, můžete využít až 100× Space Zoom. V praxi je však meta spíše 30×, cokoliv nad už velmi výrazně trpí digitálním šumem. Spoustu fotorežimů telefon přebral z loňského modelu a navrch přidal vylepšené noční focení. Ano, noční fotky jsou, i díky umělé inteligenci, o něco kvalitnější. Mezi další inovaci Galaxy S22 Ultra patří i kvalitnější detaily přiblížených snímků. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud S22 Ultra srovnáte s loňskou Ultrou, skoro to ani nevypadá, že se bavíme o předchůdci a nástupci...

Fotorežimů je zde celá spousta, telefonem natočíte až 8K videa či superstabilizovaná videa ve Full HD, nechybí ani režim Pohled režiséra, zajímavý Single Take a další. Třešničkou na dortu je focení v RAWu v samostatné aplikace Expert RAW, kterou si musíte stáhnout samostatně. Detailní fotografické možnosti a kvalitu fotek rozebereme v připravované recenzi, papírově však má letošní model fotograficky velmi blízko loňské Ultrě. Žádné zásadní fotonovinky jsme se nedočkali.

Samsung Galaxy S22 Ultra 12GB/512GB Samsung Galaxy S22 Ultra 12GB/512GB
nabízí 6 obchodů za ceny od 34 290 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie za slunečného počasí
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní a ultraširokoúhlá fotografie
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Postupné přiblížení scény - 1×, 3×, 4×, 10×, 30× a 100×
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové portrétní fotografie
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Selfie ve dne
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Selfie pořízené v absolutní tmě, S22 Ultra si pomáhá bílým kruhem na displeji, který přisvítí váš obličej
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie za šera a za noci

Ukázkové video:

Exynos 2200 ostudu rozhodně nedělá

V Evropě telefon běží na Exynosu 2200,a zdá se, že tentokrát Samsung uhodil hřebík na hlavičku. Skóre v Antutu (909 tisíc bodů) je více než dostatečné, grafika si drží plynulou hratelnost bez ztráty rámců. Mimochodem, jedná se o první použitou grafiku v mobilu s technologií RDNA2 od AMD. Telefon se při hraní nijak extrémně nezahřívá, což je dáno novým systémem chlazení, který kombinuje vypařovací komoru s grafitovými podložkami pro rozptyl tepla.

Do redakce nám dorazila prostřední varianta telefonu s 12GB RAM a 256GB úložištěm, v němž systém zabírá 31 GB. V průběhu 24 hodin je RAM zaplněna jen z necelých 60ti procent. Navíc si ji můžete doplnit 2 - 8 GB virtuální RAM, a to dle vašeho výběru. Android 12 s grafickou nadstavbou One UI 4.1 běhá velmi svižně, a to i díky dynamické obnovovací frekvence 1 - 120 Hz. Samsung do nadstavby nepřidával žádný balast navíc, jen to, na co jste zvyklí z dřívějších generací. A k tomu pár bonusů navíc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy S22 Ultra vs. Samsung Galaxy S22+. Neznalé možná ani nenapadne, že oba telefony spadají do stejné modelové řadě

Celkově vzato je Galaxy S22 Ultra králem aktuální řady topmodelů od Samsungu. Galaxy S22 a Galaxy S22+ vypadají, i díky rovným displejům a spíše zakulacenému designu tak trochu jako jiná modelová řada. Jenže za vším je třeba hledat cenu, protože základní varianta S22 Ultra startuje na částce 31 990 Kč, a to v případě varianty 8/128 GB. Zbývající „eska“ jsou levnější, jenže u nich musíte počítat s určitými ústupky. 

Samsung Galaxy S22 Ultra začínáme aktuálně testovat. Vaše případné dotazy můžete směřovat do diskuse pod článkem.

Diskuze (156) Další článek: Neomezené minuty i SMS a aspoň hrstka dat. Vodafone má limitovanou tarifní nabídku za 297 Kč

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Fotoaparát, Galaxy, IP68, Exynos, NFC, Baterie, AnTuTu, Optický zoom, Android 12, Stylus, OIS, USB-C, 5G, One UI, Dynamic AMOLED, Čtyřnásobný fotoaparát, laserové ostření, Reverzní dobíjení, Kovová konstrukce, Preview, Čtečka otisků v displeji, Stabilizace, Telefony s Androidem na Heureka.cz




Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Resident Evil a kuchařská jednohubka zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Resident Evil a kuchařská jednohubka zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce