Změřte si u hodinek Galaxy Watch Active 2 krevní tlak. Poradíme, jak na to

Samsung u hodinek Galaxy Watch Active 2 zprovoznil měření krevního tlaku, ale protože se jedná o metodu měření, kterou musí nejdříve schválit jednotlivé národní úřady a patřičná ministerstva, musíme si na funkci ještě nějakou dobu počkat. Měření krevního tlaku však již bylo schváleno v Jižní Koreji, a pokud si jej chcete vyzkoušet i u svých hodinek, existuje neoficiální postup. Funkce v Česku zatím schválená není, takže měření v hodinkách berte jen jako informační údaj, který nemá punc náhrady zdravotnického měřícího zařízení. Jako informační zdroj nám posloužil návod na XDA, který se opírá o dvě vlákna na Redditu.

(Pozn. red.: Postup je neoficiální, jakékoliv úpravy v hodinkách a instalaci upravených aplikací stažených z internetu, provádíte na své vlastní riziko! Samsung i v samotné aplikaci uvádí, že podle zjištěných hodnot nemáte nijak měnit předepsanou medikaci, a že máte případná zjištění nejprve konzultovat se svým lékařem.)

Jak tedy měření krevního tlaku neoficiálně rozchodit na hodinkách Galaxy Watch Active 2? V prvé řadě je třeba stáhnout upravené instalační soubory (*.tpk a *.apk), a to z tohoto archivu na Google Drive. V hodinkách přejděte do Nastavení - O hodinkách - Software a pětkrát poklepejte na položku Verze softwaru, čímž aktivujete Vývojářský režim. Po návratu o úroveň zpět se přesvědčte, že je na úplném konci nabídky Ladění na hodnotě zapnuto.

Následně hodinky připojte ke stejné Wi-Fi síti, ke které je připojen i váš počítač. Pokud jste obeznámeni se vzdáleným připojením hodinek k počítači (zjištění IP adresy hodinek, příkaz sdb connect 192.168.x.x přes příkazový řádek,...), můžete k tomuto účelu využít rozbalenou složku sdb2260 z archivu, ve které můžete sdb.exe najít v podsložce sdb/data/tools.

Pokud chcete připojit hodinky pohodlněji, stáhněte si TizenStudio s IDE instalátorem. Po spuštění Tizen Studia potvrdíte lokaci tzv. Workspace a povolíte přístup firewallu. V horní části uvidíte okno s nápisem „No target“. Z nabídky vyberte „Launch Remote Device Manager“ a následně klikněte na Scan. V tabulce by vám měly vyskočit vaše hodinky, k nimž se připojíte přepínačem Connect. Na hodinkách vám vyskočí obrazovka, na které musíte potvrdit spojení s hodinkami. Pokud nevyskočí, bude třeba u hodinek vypnout Bluetooth, restartovat je (popř. i počítač), a pokusit se o opětovné připojení.

Ze staženého archivu vyextrahujte soubor BP.tpk a vložte jej do složky, ve které máte soubor sdb.exe (v našem případě C:\tizen-studio\tools). Spusťte příkazový řádek (cmd.exe) a v něm se přepněte do výše zmiňované složky (cd  C:\tizen-studio\tools) a uveďte příkaz sdb install BP.tpk. V konzoli můžete vidět určité chybové hlášky, důležitá je však číslovka 100, která značí úspěšnou instalaci aplikace do hodinek. Pokud se vám instalace zasekne na 27 procentech, bude třeba sdb spustit ze složky sdb2260 z výše uvedeného archivu. Nezapomeňte do stejné lokace přesunout i soubor BP.tpk.

Jakmile máte nainstalováno, bude třeba jen do telefonu, který je spárovaný s hodinkami Galaxy Watch Active 2, nainstalovat aplikaci SHM, tedy Samsung Health Monitor. Následně v hodinkách spusťte aplikace Samsung BP monitor, ve které se prokliknete do mobilní aplikace, ve které nastavíte vše potřebné. Je třeba uvést jméno, datum narození a pohlaví, následně vás aplikace provede základní kalibrací.

Představení měření krevního tlaku v hodinkách Watch Active 2:

Bez samostatného měřiče krevního tlaku se totiž neobejdete. Na zápěstí levé ruky je třeba umístit hodinky, na pravou si nasadíte manžetu kalibrovaného měřiče krevního tlaku (v našem případě Omron 708-BT). Současně tak probíhá měření na hodinkách a pomocí měřiče, z něhož vyčtete hodnoty systolického a diastolického tlaku, které zadáte do mobilní aplikace. A to třikrát po sobě. Následně je kalibrace hotova, je třeba ji opakovat každý měsíc, ovšem od této chvíle můžete začít měřit svůj krevní tlak pomocí hodinek.

Pozn.red.: V hodinkách Galaxy Watch měření krevního tlaku nezprovozníte. Nedostanete se přes kalibraci, které nefunguje zřejmě díky tomu, že hodinky postrádají hardware potřebný k měření pulzních vln.

A jaká je přesnost měření? U systolického tlaku je při přímém srovnání s měřičem Omron průměrná odchylka +-6 mmHg, v případě diastolického tlaku činila +-8 mmHg. Záleží však na detailech, např. na kalibraci vašeho samostatného měřiče, na nabití jeho baterií i na přesnosti samotného měřidla, které využívá tzv. „pulzní vlny“ nasnímané měřičem srdečního tepu. Aplikace v telefonu následně analyzuje poměr a vztah kalibračních hodnot a naměřených údajů, které následně přepočte na krevní tlak.

Redakční představení hodinek Galaxy Watch Active 2:

Je však škoda, že zatím nefunguje synchronizace dat s aplikací Samsung Health. V aplikaci to sice povolit můžete, kopírování údajů však zatím nefunguje. Měření je tedy spíše informačního charakteru, nemá za cíl nahradit samostatné měřiče. Na druhou stranu, hodinky jsou často „po ruce“, takže se můžete změřit i tehdy, jste-li mimo domov, nebo zrovna měřič nemáte u sebe. Samozřejmě, postup je zatím neoficiální, funkce není v Česku schválena, takže berte naměřené hodnoty nezávazně, a všechny zdravotní problémy nejprve konzultujte se svým lékařem.

Zdroj Reddit via XDA

Diskuze (6) Další článek: Levnější Samsung Galaxy Fold Lite je v plánu na příští rok. Cena zní zajímavě

Témata článku: Samsung, Návody, Hodinky, Bluetooth, Galaxy Watch, Tizen, Měření, Zdraví, Omron, Aplikace, Reddit, Watch Active, Internet, Galaxy Watch Active, Google Drive, Odchylka, Kalibrace, Pór, Samsung Health Monitor, Nastavení, Měřič, Krevní tlak, Wi-fi síť, SHM, Jižní Korea
Česko je rájem Wi-Fi sítí. Rychleji však rostou VDSL i optika
Lukáš Václavík
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Call of Duty: Modern Warfare 2 má datum vydání. Podívejte se na oficiální plakáty

Call of Duty: Modern Warfare 2 má datum vydání. Podívejte se na oficiální plakáty

Nejočekávanější díl poslední doby má datum vydání.

Michal Maliarov
ActivisionInfinity WardCall of Duty: Modern Warfare 2
WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

** Široce rozšířený WhatsApp brzy odstřihne starší stroje ** Řada přijde na staré iPhony a Androidy ** Nejdříve se s WhatsAppem rozloučí pátá generace iPhonů...

Martin Miksa
Operační systémyWhatsAppSociální sítě
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vesmírný přístav: U Mezinárodní kosmické stanice nyní kotví šest lodí pěti typů

Vesmírný přístav: U Mezinárodní kosmické stanice nyní kotví šest lodí pěti typů

** U ISS nyní na pár dní kotví šest kosmických lodí pěti typů ** Posledním přírůstkem je Starliner od Boeingu

Petr Kubala
KosmonautikaMezinárodní vesmírná stanice
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy