Samsungy Galaxy S9 jsou sice na trhu již několik týdnů, ovšem nám stále zbývá vyzkoušet poslední funkci, kterou nové modely nabízejí. Máme na mysli desktopový režim Samsung DeX, který sice funguje i s loňskou DeX Station (recenze zde), ovšem jihokorejci k „es devítkám“ přesto vydali novou podložku DeX Pad. Co přináší navíc, a jaké jsou vlastně novinky DeXu po dalším roku vývoje?
G960, Star |
 | rozměry a hmotnost: 148 × 69 × 8,5 mm, 163 g displej: 5,8", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 568 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9810 (8× Exynos M3, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
G965, Star2 |
 | rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 8,5 mm, 189 g displej: 6,2", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 531 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 9810 (8× Exynos M3, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Místo stání si Galaxy S9 lehne
Nejnovější dokovací stanice pro režim DeX má název DeX Pad. Nejedná se již o dock v pravém slova smyslu, ale skutečně o podložku, do které telefon pouze zasunete. Dokovací podložka je obdélníkového tvaru se zaoblenými rohy o rozměrech 160 × 84 × 33 mm a hmotností 135 gramů. Na trh se dodává pouze v univerzální černé.
Svrhní část podložky obsadil konektor USB-C pro připojení podporovaných telefonů s Androidem Oreo (Galaxy S9, S9+, Galaxy S8, S8+ a Note 8) displejem nahoru. Ze spodní strany dosedá gumová podložka, pod kterou najdeme chladící větráček. Ten je při používání DeXu slyšet jen tehdy, pokud se k podložce přiblížíte uchem. A ještě jeden podstatný detail. Do DeX Padu můžete zapojit telefon včetně obalu nebo pouzdra. To u loňské DeX Station možné nebylo.
Představení dokovací podložky Samsung Dex Pad:
Konektory se přesunuly na zadní užší hranu. Najdeme zde dvě plnohodnotná USB, HDMI a také napájecí konektor USB-C. DeX Pad pro své fungování potřebuje napětí 9V a proud 1,67A, což nedodávají běžné nabíječky, proto jej musíte do sítě zapojit s adaptérem typu Adaptive Fast Charging. Můžete tedy použít nabíječku od vašeho smartphonu nebo adaptér, který je spolu s USB-C kabelem přibalen v základním balení DeX Padu. Mj. zde najdete ještě dvoumetrový HDMI kabel a také základní uživatelskou příručku.
Oproti první generaci však postrádáme ethernetový konektor, pro připojení k internetu tak budete moci využít pouze Wi-Fi. Na spodní straně DeX Padu jsou ještě čtyři pogumované „nožky“, díky nimž podložka na rovném povrchu drží pevně a neklouže.
Adaptuje se na různá rozlišení
Jakmile ke hrabičce připojíte adaptér a HDMI kabel směřující k televizi nebo monitoru, máte splněno minimum pro spuštění DeXu, resp. pro připojení telefonu. U loňských modelů se na displeji objeví obrazovka pro výběr mezi nabíjením a režimem DeX, u letošních modelů se rovnou spouští rozhraní DeX. Jeho náběh trvá zhruba deset až patnáct vteřin od vložení telefonu.
Po připojení se DeX spouští s automatickým rozlišením, ovšem, v závislosti na monitoru nebo televizi, mu můžete ručně nastavit tato rozlišení:
- 1 600 × 900 (HD+)
- 1 920 × 1 080 (FHD)
- 2 560 × 1 440 (QHD)
Pokud k DeXu nepřipojíte myš, na displeji telefonu se zobrazí obdélníková matice 2 × 2, která slouží jako touchpad. Prstem pohybujete kurzorem, dvojité tapnutí slouží k potvrzení. Na displej můžete také aplikovat gesto pinch-zoomu, např. pro přiblížení webových stránek. Jakmile však myš připojíte, dotykový touchpad zmizí.
DeX Padové minimum? Vystačíte si s podložkou a monitorem.
Pokud k DeX Padu nepřipojíte klávesnici, budete si muset vystačit s dotykovou klávesnicí ve velikosti smartphonové QWERTY. Je malá a pracuje se s ní pomalu. Jistě tušíte, že to s ní na žádnou velkou práci nebude. Alternativně můžete v liště klepnout na ikonku, která vám malou klávesnici v režimu na výšku vyroluje přímo na vloženém smartphonu. A co případně zapojit do volných USBček? Např. externí harddisk, ovšem pouze SSD nebo disk s externím napájením ze sítě. Běžný „plotnový“ disk s napájením po USB DeX nedokáže rozjet, takže se HDD neustále připojuje a odpojuje.
Bez RS-hardware keyboard layouts to nepůjde...
Pokud počítáte se zadáváním textů, bude USB či bezdrátová klávesnice jednoznačnou volbou. Bohužel ani letos nepotěšíme české uživatele počítačů navyklými na rozvržení QWERTZ. Česká klávesnice tvrdošíjně píše v režimu QWERTY, a jedinou možností, jak to zvrátit, je nainstalovat aplikace třetích stran.
Demo DeX Padu z barcelonského MWC:
My jsme si nainstalovali RS-Hardware Keyboard Layout, která podporu pro nám bližší rozvržení kláves obsahuje. Aplikace však byla z Google Play již odstraněna, lze ji sice nainstalovat po stažení *.apk balíčku z webu, pokud však máte tip na existující aplikaci na Google Play, směřujte jej do diskuse pod článkem.
Prostředí nabídne známou plochu, na kterou můžete vynést zástupce aplikací i různé soubory. Přes pravé myšítko lze ikony rychle seskupit nebo navolit tapetu na pozadí. Levý spodní roh obsáhly základní ovladače, které vás přepnout mezi hlavní nabídkou, plochou a nabídkou posledních spuštěných aplikací. K ní se dostanete i stiskem Alt + Tab. Aplikace spuštěné na pozadí mají ve spodní liště svou ikonku pro opětovné otevření.
Prohlídka prostředí Samsung DeX u Galaxy S9:
Notifikační centrum se skrývá v pravé části spodní lišty a to včetně ikon běžících aplikací a rychlých přístupů k vybraným funkcím nebo do kalendáře. Pravý klik na ikonu zvuku dovolí vybrat zvukový zdroj. Audio jde, buď po HDMI kabelu do monitoru/televize, nebo hraje z reproduktorů telefonu. Alternativě se můžete připojit do 3,5mm jacku a vyvést zvuk do domácího kina nebo na vaši reprosoustavu.
Neoptimalizovaná aplikace? S Dex MAX žádný problém
Prostředí DeXu oproti loňsku nedoznalo žádných výrazných změn, práce v systému je tak stále svižná bez jakéhokoliv zdržení. Pokud jste však se systémem pracovali již dříve, nic světoborně nového vás nečeká. Domovská plocha, nabídka aplikací, herní režim... to vše jsme již v podání DeXu viděli. Nezměnil se ani počet optimalizovaných aplikací, u některých stále narazíte na to, že se aplikace neroztáhne přes celý displej. A často nepomůže ani aktivace experimentální funkce DeX Lab.
Narazíte třeba u klienta pro Vzdálenou plochu od Microsoftu, který logicky potřebuje být zobrazený přes celý displej. Pomoci si musíte aplikací DeX MAX a změnou Manifestu aplikace, po nutných úpravách ale funguje parádně. Bez úprav nově funguje Spotify, ale třeba u Netflixu už musíte opět sáhnout k ručním úpravám aplikací. Ty se nejprve zkopírují, aplikace jim upraví Manifest, následně vás vybídne k odinstalaci dřívější verze, načež vám umožní nainstalovat upravenou verzi. Bez DeX MAX je prostředí Samsung DeX stále jen poloviční.
Závěrem
Prostředí Samsung DeX od loňského roku přineslo jen málo změn. Při výběru mezi DeX Padem a DeX Station rozhodují detaily. Na jednu stranu můžete využít touchpad na displeji a vkládat telefon i s pouzdrem, na druhou stranu přijdete o ethernetový konektor. Hodně podobná je i koncová cena, DeX Station vychází na 2 699 Kč, podložka DeX Pad je o dvě stovky levnější (2 499 Kč).
Je vůbec možné režim DeX dalším vývojem posunout někam dál? Díky podpůrným aplikacím třetích stran jej lze již nyní používat jako částečnou náhradu počítače. Samsungu však roste konkurence v podobě Huawei Desktop módu, který jsme si naposledy vyzkoušeli u Mediapadu M5.
Hodně si však slibujeme od aplikace Linux on Galaxy, která má v systému DeX spustit plnohodnotné Ubuntu 16 nebo jiné další distribuce. A to by mohl být skutečný milník v používání telefonu místo počítače. Třeba se dočkáme již příští rok společně s Galaxy S10...
Plusy
- podložka zpřístupňuje zvukový výstup skrz 3,5mm jack
- k DeXu nepotřebujete myš, v omezené míře si vystačíte s touchpadem na displeji
- kvalitnější chlazení zad telefonu v podložce
- dobíjení vloženého telefonu při práci v DeXu
- do DeX Padu vložíte i telefon v pouzdře, to u DeX Station možné nebylo
- funkční režim Vzdálené plochy pro napojení na Windows
- obsluha hovorů, zpráv a e-mailů
- podpora několika rozlišení připojeného monitoru/televize
Minusy
- oproti DeX Station chybí ethernetový konektor
- klávesnice neumí psát v rozvržení QWERTZ, musíte si pomoci externí aplikací
- externí plotnový HDD nelze připojit, pouze SSD nebo disk s externím napájení
- MS Office stále k editaci a tvorbě dokumentů vyžaduje licenci Office 360
- Mimo designu a zpřístupnění jacku žádné podstatné novinky
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium