Samsung vsadil na jistotu. Tak by se dala shrnout řada Galaxy S23, která si odbyla světovou premiéru v San Francisku. Její podoba není nijak překvapivá, o telefonech jsme věděli skoro vše už měsíce před premiérou. Všechny tři novinky Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra jsme si vyzkoušeli. Jaké jsou?
Samsung Galaxy S23 Ultra
Pokud chcete to nejlepší od Samsugu, poohlížejte se po Galaxy S23 Ultra, který i letos zbývající dvojici telefonů trochu uskakuje. Na první pohled se nic zásadního nezměnilo, letošní Ultra zdánlivě vypadá stejně, pocitově však v ruce telefon působí úplně jinak, než loňský model. Samsung totiž zvětšil poměr mezi rovnou a zakřivenou částí displeje. Boční zakřivení začíná později a je výraznější, stejně je na tom i zadní strana. Telefon tak v ruce působí daleko širším a bytelnějším dojmem.



Vypadá úplně jako Galaxy S22 Ultra, pocitově je to však úplně jiný telefon. I díky hranatějšímu displeji a zádům působí telefon v ruce daleko mohutnější dojmem, než loňská Ultra
A jak byl využit nový prostor? Je škoda, že jsme se nedočkali větší kapacity baterie. Samsung u menších modelů přihodil 200 mAh, a to stejné bychom uvítali i u Ultry. Výrobce však u zdánlivě stejného telefonu kompletně přepracoval vnitřní uspořádání komponent. Jen chladicí plocha se meziročně zvětšila 2,1×. Úhlopříčka displeje zůstala při starém, bavíme se o 6,8" AMOLED panelu s obnovovací frekvencí 1 - 120 Hz a funkcí Enhanced Comfort, která dokáže upravit barevné odstíny a kontrast, zejména pro práci v noci. Displej taktéž kryje zatím poslední generace odolného skla Gorilla Glass Victus 2.


Na těchto fotkách vidíte důkaz hranatějšího designu Galaxy S23 Ultra, větší část displeje je rovná, a poté se panel velmi rychle zakřivuje směrem k boční hraně. Funkce Vision Booster zajišťuje skvělou čitelnost displeje v noci i na přímém slunci, celkem jsou k dispozici tři úrovně nastavení
Samozřejmostí je dotykové pero S Pen, které odpočívá v těle telefonu, a vytáhnete jej až v případě potřeby. Funkce má stejné jako vloni, to však jeho význam nijak nesnižuje. Stylus a jeho možnosti došly až to takové fáze, že zřejmě není co podstatného vylepšovat. Na spodní hraně čeká hlavní reproduktor a USB-C konektor. Pravý bok tradičně obsadily regulátory hlasitosti a zamykací klávesa. Prostě vše ve stylu posledního Notu - Galaxy Note20 Ultra.


I tentokrát je stěžejním prvkem výbavy vycvakávací pero S Pen. Má stejnou barvu jako zbytek telefonu, a zasouváte jej do šachty, které čeká na levé části spodní hrany. Funkčně j vzhledově je stejné jako u loňského modelu
Největší změnou na zádech je 200Mpx fotoaparát ISOCELL HN2, od něhož si Samsung hodně slibuje. Nový fotočip dokáže spojit až 16 pixelů do jednoho, což má odemknout pokročilé noční focení á-la Nightography či focení noční oblohy. Za dobrého světla můžete fotit i v plném rozlišení, takže na fotku dostanete neskutečné množství detailů, a drobným přiblížením by nemělo dojít k nijak výrazné ztrátě kvality.
Jenže fotografie ve formátu JPG může mít klidně 50 - 80 MB! Zmínit můžeme i vylepšenou optickou stabilizaci, která si nově pořadí v rozsahu +-3° (u loňského modelu byl rozsah poloviční). Intervaly přiblížení 3× a 10× jsou čistě optické, úroveň hybridního zoomu je i tentokrát maximálně 100×.

Displej je i tentokrát špičkový, Dynamic AMOLED 2X má špičkový jas, výbornou jemnost i nový režim pro korekci barev. Po prvním spuštění však bude nastavený na rozlišení Full HD+, které musíte ručně přenastavit na QHD+
Na hlavní foťák navazují dva teleobjektivy a širokáč, jejichž rozlišení je stejné jako u loňské Ultry. Optiku chrání odolné sklo Gorilla Glass DX. První foto ukázky však pro vás zatím nemáme, protože v prezentovaných telefonech ještě nebyl finální prodejní software. A co se týká videí, ta v rozlišení 8K nově natočíte při 30 fps (až dosud bylo stropem 24 fps), což by mělo výrazněji vylepšit jejich kvalitu. Ani zde zatím pro vás nemáme žádné ukázkové video, ale s blížícím se testováním telefonu to brzy napravíme.



Zatím jen pro ukázku. 200Mpx fotoaparát potřebuje na dostatečné detaily ideální venkovní slunečné prostředí, i tak ale fotky ukazují, na jak malou část obrázku můžete s obstojnou kvalitou ještě přiblížit. Selfie na displeji vypadala skoro jako můj skutečný obličej, vyzdvihnout můžeme zejména velké množství detailů
Výkon zajišťuje Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, který doplňuje rychlá operační paměť LPPDR5X o kapacitě 8 nebo 12 GB. Interní paměti typu UFS 4.0 mají kapacity 256 GB, 512 GB či 1 TB. Nejvyšší paměťová verze však bude k dostání exkluzivně jen na e-shopu Samsungu. Při dobíjení 5 000mAh baterie je stropem stále jen 45W dobíjení, díky čipsetu by však měla pozitivně vzrůst výdrž na jedno nabití. To si však ověříme až v praxi.
Sluchátkový jack u telefonu samozřejmě chybí, což platí i o microSD kartách, nabíječku bude třeba dokoupit samostatně. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 a UWB.

Nové pouzdro v nabídce Samsungu - Rugged Gadget
To platí i o ochranných krytech, mezi nimiž je i plná novinka - pouzdro „Rugged Gadget“. Jedná se o multifunkční kryt, na něhož nacvaknete krabičku na platební karty nebo třeba stojánek. K telefonu bude samostatně k dispozici i pouzdro s doplňkovou trojnožkou, která v terénu poslouží jako stativ. Uvnitř telefonu je připravený Android 13 s novou verzí grafické nadstavby One UI 5.1. Vše běhá absolutně plynule a prostředí vypadá úplně identicky jako u loňského modelu. Iterativní upgrade nadstavby totiž vylepšuje jen detaily, design zůstává při starém.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 78 × 8,9 mm, 233 g displej: 6,8", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 088, 501 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (8× Cortex-X3, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 13 fotoaparát: 200MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 34 989 Kč |
Na dalším listu se blíže seznámíme s modely Galaxy S23 a S23+.
Samsung Galaxy S23+
Prostřední Galaxy S23+ je určen těm, kteří se nemohou rozhodnout. I tentokrát je rozměrově telefon někde přesně uprostřed, design však podědil po základním Galaxy S23. Jinými slovy tedy telefon nevypadá až tak exkluzivně, chybí mu zakřivený displej, takže si jako první všimnete spíše jeho výrazného hliníkového rámu. Designová změna proběhla pouze na zádech, kde jsou umístěny tři samostatně vyčnívající fotoaparáty. Jejich ohraničení je i tentokrát z hliníku, optiku kryje Gorilla Glass 3.



I letos je „plusko“ jen přerostlým základním modelem. Čekejte větší displej, větší kapacitu baterie a rychlejší dobíjení, než u Galaxy S23
Dynamic AMOLED 2X displej má úhlopříčku 6,6 palce, bohužel však i nadále nabízí „jen“ rozlišení Full HD+. A to se bavíme o telefonu za 30 tisíc korun. Dynamická obnovovací frekvence má rozptyl 48 - 120 Hz, i tentokrát se o korekci barev postará funkce Vision Booster. Nastaví adekvátní barvy podle okolního osvětlení ve třech možných úrovních. V displeji je pak, nejen 12Mpx selfie, ale i ultrazvuková čtečka otisků prstů. Tu ostatně dostaly všechny modely řady Galaxy S23, optická čtečka zůstává i nadále jen ve střední třídě.

Odstíny bílé se mezi jednotlivými modely trochu liší. Galaxy S23+ je světlejší (vlevo), než Galaxy S23
I přesto, že se rozměry telefonu meziročně nijak nezměnily, Samsung do „pluska“ dostal o 200 mAh větší baterii, kterou dobijete maximálně 45 Watty. A navrch přidal novou průstřelovou selfie kamerku. Přední a zadní část telefonu kryje sklo Victus 2, záda jsou však tentokrát přísně rovná a samozřejmě matná. Čtyři základní barevné varianty zůstávají, bílá nám přišla hodně nevýrazná, v černé se zase ztrácel design zadních fotoaparátů. Největší kontrast zad a foťáků měla fialová a zelená barevná.
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 76 × 7,6 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 700 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (8× Cortex-X3, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 13 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 29 989 Kč |
Hlavní 50Mpx snímač (F1.8) doplňuje 10Mpx teleobjektiv, 12Mpx širokáč a s 3× optickým zoomem. Optiku kryje Gorilla Glass 3. Pocitově však telefon v rukou působí téměř identicky jako loňský Galaxy S22+.
Navíc je samozřejmě výkonnější čipset Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy navázaný na 8GB RAM, chladicí plocha (zejména tzv. vypařovací komora) se mezigeneračně zvětšila 2,7×. Paměť UFS 4.0 však tentokrát začíná na metě 256 GB. S paměťovkami se nepočítá, stejně jako se sluchátkovým jackem. K dobru telefonu můžeme ještě připošít podporu UWB. V S23+ běží hned ze startu Android 13 s grafickou nadstavbou One UI 5.1.
Samsung Galaxy S23
Galaxy S23 má podle Samsungu imponovat uživatelům, kteří mají rádi co nejmenší telefony. Nový model má svými rozměry hodně blízko ke čtyřletému Galaxy S10e, který byl ve své době považován za jeden z nejkompaktnějších telefonů na trhu. Spolu s tím jde i cena, není tajemstvím, že Galaxy S23 je nejlevnějším „eskem“ v nabídce, které si k tomu pomáhá i základní paměťovou variantou 8/128 GB. Ta je však podle všech indicií typu UFS 3.1, paměť tedy bude pomalejší, než UFS 4.0. Podpora tohoto standardu však platí až pro variantu 8/256 GB.

Nejmenší představená novinka - Galaxy S23
I přes nárust kapacity baterie o 200 mAh na celkových 3 900 mAh uživatele zamrzí absence 45W dobíjení. Telefon bude podporovat pouze základní 25W dobíječku, kterou si k telefonu, stejně jako u dvou dříve zmiňovaných modelů, budete muset dokoupit samostatně. Barevné varianty jsou stejné jako u všech ostatních modelů, snad jen ta bílá nám přijde lehce s nádechem žluté.
|
 | rozměry a hmotnost: 146 × 71 × 7,6 mm, 167 g displej: 6,1", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 340, 422 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 900 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (8× Cortex-X3, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 13 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 23 489 Kč |
Zobrazování zajišťuje 6,1" Dynamic AMOLED 2X s rozlišením Full HD+ a dynamickou obnovovací frekvencí (48 - 120 Hz). Výkon samozřejmě zajišťuje nový Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, chladicí plocha je oproti Galaxy S22 1,3× větší. S podporou UWB se nepočítá. Foťáky jsou na zádech tři, a to samostatně vystouplé. To bude ostatně letošní trend Samsungu, který by se mohl promítnout i do levnějších modelů „áčkové“ řady.