Vyzkoušeli jsme náramek Samsung Galaxy Fit e: Jednoduchý měřič na zápěstí

K měření srdečního tepu, kvality spánku a ušlých kroků vždy nepotřebujete chytré náramky a hodinky za tisíce korun. Postačí vám k tomu i obyčejný fitness náramek, který se vejde pod tisícovku. Své o tom ví i Xiaomi, které je, de facto, lídrem ve fitness náramcích, Mi Band 2 a Mi Band 3 dnes seženete doslova za pár stokorun. Hegemonii Xiaomi se pokouší narušit Galaxy Fit e, jednoduchý náramek, který začal Samsung prodávat i v Česku. Co umí, a jak obstojí ve srovnání s konkurencí?

Pouze černobílý displej

U náramku Galaxy Fit e se vše podřídilo koncové ceně. Z těla tedy zmizela jakékoliv tlačítka, vybitý náramek jednoduše připojíte do dodávané kolébky, a on se automaticky zapne. Chybí i jakékoliv tlačítko pod displejem, které byste zde intuitivně čekali. Vystačit si tak musíte jen s dotyky na displej, který probudíte přiblížením k obličeji nebo dvojitým poklepáním. Pro přecházení mezi obrazovkami hlavní nabídky vám bude stačit klepnutí jedno.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Do redakce se nám dostala bílá varianta náramku Galaxy Fit e

Samotný displej nevyplňuje celou černou přední část, ale jen zhruba polovinu. Jedná se o 0,74" PMOLED monochromatický displej, který zobrazuje pouze bílou barvu na černém podkladu, a to při rozlišení 128 × 64 pix. Na sluníčku je displej hůře čitelný, takže pro čtení naměřených hodnot raději zavítejte někam do stínu, nebo si displej alespoň zastiňte dlaní. Základní tělo náramku, které lze z řemínku s vynaložením větší síly vycvaknout, má rozměry 40 × 16 mm a váží kolibřích 15 gramů. Brzy zapomenete, že jej vůbec máte na zápěstí. Plusem je i zvýšená odolnost MIL-STD-810G a 5ATM, takže se náramek nezalekne ani vody.

Představení náramku Samsung Galaxy Fit e:

Na vnitřní straně je umístěn měřič srdečního tepu, který měří tep kontinuálně na pozadí zhruba každé 2 minuty. Nikde však nenaleznete žádné možnosti úpravy měřícího intervalu ani ruční měření. Z vnitřní strany náramku také nacvakáváte miniaturní kolébku, ze které vede krátký USB kablík. Přirozeně se tak nabízí dobíjení z počítače, 70mAh baterii náramku dobijete z nuly na sto za hodinu a čtvrt. Výdrž náramku se při redakčním testování pohybovala okolo čtyř a půl dne na jedno nabití. Pokud vypnete notifikace, prodloužíte výdrž cca o tři dny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto vypadá náramek nasazený na zápěstí, na přímém slunci si však musíte displej už trochu zastínit

Náramek jsme otestovali v bílé barevné variantě, která má tendenci na sebe nabalovat nečistoty, které jsou na bílé dost vidět. Situace bude lepší u zbývajících barevných variant - černé a žluté. Pryžový řemínek je uzpůsoben spíže pro útlejší zápěstí, plastovou sponu zacvaknete do vybrané dírky a poté zbytek pásku provléknete směrem k vnitřní straně zápěstí. Hodinky nám tak při používání držely pevně na zápěstí, a nespadly ani tehdy, když jsme s nimi zavadili o různé objekty. 

FreeRTOS systém, v němž nic nenastavíte

V náramku běží uzavřený operační systém FreeRTOS, který slouží k základní obsluze náramku postaveném na 96MHz Cortexu M0 a 128kB RAM. Z pohledu uživatele prakticky jen dotykem přecházíte mezi obrazovkami, na nichž se dozvíte denní ušlé kroky, spálené kalorie, dobu spánku, srdeční tep či aktuální počasí podle GPS souřadnic poskytovaných vašim telefonem. Bez připojení ke smartphonu si ani nemůžete projít historii vašich fyzických výkonů ani zjistit zbývající kapacitu baterie. Náramek vám ji zatajuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtyři základní obrazovky hlavní nabídky doplňují jeden z šesti vybraných viferníků

Pro připojení ke smartphonu přes Bluetooth 5.0 LE slouží aplikace Galaxy Wearable, po spárování se v aplikaci dozvíte vše potřebné. Je zde k dispozici zbývající kapacita baterie, můžete si upravit položky v hlavní nabídce hodinek či aplikace, jejichž vibrační upozornění chcete na náramek dostávat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K nastavení všeho potřebného musíte sáhnout po telefonu a přejít do aplikace Galaxy Wearable

Většinou se jedná jen o krátkou informaci s logem aplikace, dozvíte se např. od koho vám dorazil Gmail, kdo vám psal na Messenger, apod. Při obdržené notifikaci se displej náramku krátce rozsvítí, po chvíli však notifikace zmizí a nikde v náramku ji zpětně nedohledáte.

Přehled výkonů pouze v telefonu

V aplikaci Galaxy Wearable si můžete dále vypnout vibrace, nastavit ztlumení obrazovky v zadaný čas, nastavit vibrační budík nebo zapnout režim Nerušit. V noci se vám tak při otáčení v posteli nebude displej náramku neustále rozsvěcovat. V aplikaci můžete také na displej nastavit jeden z šesti ciferníků nebo aktualizovat firmware náramku. Náramek lze připojit ke smartphonům řady Galaxy nebo k jiným smartphonům s Androidem 5.0+ s alespoň 1,5GB RAM, případně k iPhonům 5 a výše, které běží minimálně na iOS 9.0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Naměřená data můžete procházet pouze v mobilní aplikaci Samsung Health, která se s náramek synchronizuje

O monitoring fyzických aktivit se stará aplikace Samsung Health, která data z náramku automaticky synchronizuje. Prohlížení zdravotních dat tedy obstarává známá aplikace, srdeční tep, spánek, spálené kalorie a ušlé kroky si můžete přehledně zobrazit v grafech a diagramech. Přesnost naměřených dat byla ve srovnání s telefonem slušná na pěti kilometrech chůze se náramek odchýlil od telefonu o zhruba 150 metrů. Někdy nám však naskakovaly kroky navíc i pouhým zatřesením zápěstí.

Velkým bonusem je nízká váha a drobné rozměry náramku, takže o něm při usínání ani nevíte, na druhou stranu na něm nic nenastavíte. A na zapnutí režimu Nerušit přes telefon si často vzpomenete až v posteli, kdy už se vám nechce vstávat k telefonu...

Představení vybavenějšího náramku Galaxy Fit od Samsungu:

Náramek Samsung Galaxy Fit e se na českém trhu prodává za 999 Kč v bílé, černé a žluté barevné variantě, a je zdatnou konkurencí náramkům Mi Band 2 a Mi Band 3 od Xiaomi. Možná však mohl Samsung svůj podobný náramek vydat o něco dříve, protože se s ním bude poměrně těžko dostávat na pozice, kde v současné době dominuje Xiaomi. Pokud od fitness náramku požadujete více funkcí, větší baterii a AMOLED displej, bude lepší volbou Galaxy Fit, který má jít do prodeje ještě v průběhu května za 2 599 Kč.

Plusy:

  • lehký a kompaktní náramek
  • měření probíhá na pozadí, o nic se nestaráte
  • zvýšená odolnost 5ATM
  • přehledná evidence výkonů v aplikaci Samsung Health

Minusy:

  • pokud nemáte smartphone od Samsungu, musíte instalovat spoustu aplikací
  • v náramku si nic nenastavíte ani neprohlédnete dřívější výkony
  • displej vyplňuje pouze polovinu horní strany náramku
  • bílá varianta náramku se lehce zašpiní

Verdikt:

Nenápadný náramek pro začátečníky s nositelnostmi, který je plnohodnotnou konkurencí k náramkům od Xiaomi. Na trh ale možná přišel už trochu pozdě.

Diskuze (1) Další článek: Premiéru Honoru 20 sledujte zde. Dočkáme se i prohlášení ke kauze Huawei?

Témata článku: Samsung, Android, GPS, MIL-STD 810, Wearables, Gmail, Nositelnosti, Chytré náramky, Měření, 5 ATM, Voděodolnost, Náramek, Galaxy Fit E, Aplikace, USB, Česká republika, Náramek Samsung Galaxy, Samsung Health, Displej, Nerušit, Zápěstí, Fit e, Galaxy Wearable, Kablík, Samsun, Chytré náramky na Heureka.cz
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony