Za nižší výdrž Galaxy S6 nemůže Samsung ale Google, který si nepohlídal chybu, která může za menší výdrž všech Androidů s Lollipopem.
Samsungy Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge nejsou žádnými přeborníky ve výdrži na jedno nabití. V případě velké zátěže ale zvládnou celý pracovní den, a pokud se skutečně budete v posledních chvílích baterie věnovat jen volání a zprávám, můžete si navíc aktivovat Ultra úsporný režim. U Galaxy S6 je přítomna 2 550mAh baterie, Galaxy S6 Edge má 2 600mAh akumulátor, výdrž obou modelů je tedy srovnatelná. Z porovnání vyčnívá jen americký odolný model Galaxy S6 Active, který se pyšní 3 500 mAh baterií, ovšem na druhou stranu nedisponuje kovovým šasi a skleněnými zády. Pro zařízení určené do přírody by to byl nesmysl.
Jak se ale ukázalo, kritiku za menší výdrží u S6 a S6 Edge nenese jen Samsung, ale zejména samotný Google. V Androidu Lollipop je totiž přítomna chyba #165558, která se označuje také jako „Mobile Radio Active bug“. Zjednodušeně řečeno, aplikace komunikující s internetem, např. Facebook, Messenger, Internet, Chrome, apod., po ukončení relace stále využívají mobilní data, což se samozřejmě podepisuje na výdrži telefonu. A to i když je aplikace na pozadí, pomůže jen (a to jen někdy) vynucené ukončení všech aplikací.





Tak to chodí v Lollipopu napříč celým spektrem mobilních výrobců. Aplikace „probudí“ systém sice jen na pár minut, ovšem s internetem komunikuje zbytečně několik hodin. Jeden příklad za všechny - místo Messengeru jsem se překliknul a spustil aplikaci Facebook, kterou jsem hned zavřel. Pracovala 36 vteřin s internetem ale komunikovala dvě a čtvrt hodiny! A to vše se podepsalo na 17% úbytku baterie. Mimo Facebooku se tato chyba týká i většiny dalších aplikací, které využívají internet
Uživatelé do Issue Trackeru např. vložili výsledky testování, kdy se telefon (konkrétně Galaxy S6) připojuje co 15 minut k IMAPu, vykoná několik příkazů a ukončí spojení. Po sedmi a půl hodinách testování byl parametr„zůstat vzhůru“ (tj. celkový čas probuzení telefonu aplikací) na úrovni dvou minut, ovšem celková doba připojení byla 2 hodiny a 23 minut. A je logické, že pokud by vše fungovalo tak, jak má, oba dva časy by měly být velmi blízko sebe. To stejné můžeme vidět i u Facebook aplikace na Lollipopu, jednou ji nedopatřením otevřete, a z 36 sekund „zůstat vzhůru“ je celková doba připojení přes dvě hodiny. Stejně to platí i pro systém Android, synchronizaci e-mailů, služby Google Play, Hangouts, Messenger a další aplikace komunikující přes internet.
Zádrhel - chyba se neprojeví u každého
Na druhou stranu, chyba zatěžující baterii „zbytečnou“ aktivací „mobilního rádia“ se nemusí objevit na každém zařízení. A to nejdůležitější, ovlivněny jsou všechna zařízení na Lollipopu. Mimo Galaxy S6, S6 Edge také např. OnePlus One, Nexus 5, Xperia Z3 a desítky dalších zařízení. O vážnosti chyby hovoří i 1683 potvrzení na Issue Trackeru či téměř 500 komentářů. Chybě je z nepochopitelných důvodů přidána nízká priorita, zřejmě proto ji Google nijak neřešil, takže je přítomna i v aktuálně nejnovějších buildech Androidu 5.1.1., a to i na „čistém“ Nexusu 5.
Uživatelé zkoušeli přijít na způsob jak tuto chybu eliminovat a mimo aktivace leteckého módu (vypíná veškeré bezdrátové připojení, např. i GSM a Wi-Fi) nepomohlo nic jiného. Je až s podivem, že se tato chyba, poprvé objevená v Developer preview verzi Androidu L, dostala hned do všech komerčně dostupných verzí Androidu Lollipop. Nezbývá, než doufat, že u Androidu M bude problém vyřešen implementací funkce Doze, který se stará o úsporu baterie, pokud zařízení není používáno, a to např. i uspáváním aplikací. V testu německého portálu Computerbase na Nexusech 5 byly rozdíly v úbytku baterie velmi výrazné.

Doze by pro uživatele Androidu Mměla být doslova spásou. Při porovnání poklesu baterie ve standby režimu u dvou Nexusů 5 s Androidem 5.1.1 a Androidem M hovoří výsledky jasně ve prospěch nejnovějšího Androidu
Jaký používáte model s Androidem Lollipop? Pozorujete rychlý úbytek baterie při používání aplikací, které přistupují na internet? Máte ve statistikách využití baterie stejné rozdíly mezi „zůstat vzhůru“ a „celková doba připojení“, jako uvádíme v článku?