Umělá inteligence pro všechny. Už nepotřebujete S24, Samsung dal Galaxy AI i starším modelům

 • Samsung v Česku aktualizuje loňské modely na One UI 6.1
 • Největší novinkou je umělá inteligence Galaxy AI
 • Na podporu českého jazykového balíčku stále čekáme

Oživeno 15. dubna 2024 | Samsung dnes uvedl, že umělou inteligenci Galaxy AI pustí i na starší telefony, než jen na topmodely z loňského roku. Konkrétně na řadu Galaxy S22, na skládací modely Galaxy Z Fold4, Galaxy Z Flip4 a také na řadu tabletů Galaxy Tab S8. Umělá inteligence bude součástí aktualizace na nadstavbu One UI 6.1, která se do předloňských modelů dostane začátkem května.

Klepněte pro větší obrázek
Umělá inteligence Galaxy AI se dostane v květnu na řadu Galaxy S22 a na další starší skládačky a tablety

Samsung koncem března zahájil aktualizaci na One UI 6.1 u loňských topmodelů, a otázka visela zejména nad modelem Galaxy S23 FE. Ten využívá čipset Exynos 2200, který se poprvé objevil v řadě Galaxy S22, přičemž u této řady jihokorejský výrobce umělou inteligenci Galaxy AI neoznámil. To se stalo až dnes, kdy je jasné, že Galaxy AI už nebude jen u letošních modelů Galaxy S, Galaxy Z a Galaxy Tab, ale také u těch loňských a předloňských.

Funkce v Galaxy AI pro starší modely:

 • Generátor tapet
 • Asistent ve webovém prohlížeči
 • Asistent textové komunikace
 • Circle to Search (Vyhledání zakroužkováním)
 • Návrhy úprav fotografií
 • Generativní úpravy fotografií
 • Tlumočník
 • Živý překlad
 • Asistent poznámek
 • Asistent přepisu

Zdroj: Samsung

I tentokrát to však bude vez podpory českého jazykového balíčku, který letos není v plánu. Nebude tak možné naplno využít asistenta přepisu nebo živý překlad v průběhu hovorů.


Původní článek vyšel 27. března 2024:

Samsung v Česku hned časně zrána započal s aktualizacemi na prostředí One UI 6.1, které do starších modelů od Samsungu přináší většinu funkcí umělé inteligence Galaxy AI. Připravte se na to, že má aktualizační balíček velikost přes 3 GB, a tak jej stahujte výhradně přes Wi-Fi. Update nám však nevyskočil automaticky, bylo nutné jej vyhledat přes Nastavení – Aktualizace softwaru – Stáhnout a nainstalovat.

Klepněte pro větší obrázek
Největší novinkou aktualizaci na One UI 6.1 je umělá inteligence Galaxy AI

Samsung v Česku aktualizaci zpřístupnil pro loňském topmodely Galaxy S23, Galaxy S23+, Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23 FE a také pro skládací Galaxy Z Fold5 a Galaxy Z Flip5. Současně se update dostává i na trojici tabletů řady Galaxy Tab S9. Stahování je tentokrát poměrně zdlouhavé (instalační balíček je téměř trojnásobný oproti běžným updatům nadstavby One UI), jeho instalace však zabere jen pár minut. 

Co je nového?

Zatímco u Galaxy S24 je umělá inteligence vedena pod názvem „Pokročilá inteligence“, v případě aktualizovaných telefonů se v menu nazývá „Galaxy AI“. Umělá inteligence umí překládat hovory (mimo Wi-Fi verze Tab S9), měnit tón konverzací (navázána na klávesnici Samsung Keyboard), živě překládat mluvené slovo, sumarizovat a formátovat poznámky, převádět nahrávky ze záznamníku do textové podoby, získávat souhrny textů z webových stránek a editovat fotografie.

Do domovského tlačítka se může dostat funkce Circle Search. Z videí si vytvoříte Slow-mo záběry (mimo Galaxy S23 FE) I tentokrát můžete zpracování Galaxy AI omezit jen na zařízení a vynechat cloudové služby. Funkčně se však bavíme o tom stejném jako u řady Galaxy S24 Ultra. Možnosti umělé inteligence jsme detailně rozebrali v naší redakční recenzi

Samsung bohužel nevyužil ideální příležitost k tomu, aby na telefony dostal i český jazykový balíček. Při práci s textem je náš mateřský jazyk podporován, ale všude tam, kde je třeba syntéza či rozpoznání mluvené češtiny, máme stále smůlu. Mezi staženými balíčky čeština chybí, a to už máme začátek dubna. Pro plnohodnotný „zážitek“ z umělé inteligence bude potřeba, Samsung však k termínu jejího případného vydání nemá žádné podrobnější informace.

Součástí aktualizace je i spousta dalších drobností, které se poprvé ukázaly v řadě Galaxy S24. U loňského topmodelu však několik drobností chybí, např. režim pro intenzitu barev u displejových režimů (mezi základním a živým režimem je vidět rozdíl, takže vlastně není třeba), dále budete postrádat režim Always On se zobrazenou tapetou domovské obrazovky. Z té dále zmizí efekty počasí, které v řadě Galaxy S24 také zajišťuje umělá inteligence.

Update na nadstavbu One 6.1 dále přináší březnovou aktualizaci zabezpečení, a má Samsungu pomoci v tom, aby měl ještě letos na trhu 100 milionů telefonů s umělou inteligencí Galaxy AI. Ta má být do roku 2025 bezplatná, ale co bude poté, zatím není jasné.

Kompletní seznam změn updatu na One UI 6.1:

Umělá inteligence Galaxy AI

Okamžitě vyhledejte cokoli na obrazovce
Circle to Search s Googlem vám umožní snadno se dozvědět více o čemkoli zobrazeném na obrazovce, aniž byste museli přepínat aplikace. Stačí se dotknout a podržet tlačítko Domů nebo navigační rukojeť a poté zakroužkovat cokoli na obrazovce a zahájit vyhledávání Google.

Překládejte telefonní hovory v reálném čase
Potřebujete zavolat někomu, kdo nemluví vaší řečí? žádný problém! Živý překlad poskytuje během hovorů překlad v reálném čase. Druhý účastník hovoru může slyšet, co říkáte, v jeho jazyce, a vy můžete slyšet jeho odpovědi ve svém jazyce. Překlady se rovněž objeví na obrazovce.

Překládejte osobní konverzace
Nová funkce Tlumočníka vám umožní přeložit konverzaci, kdykoli potřebujete mluvit s někým, kdo mluví jinou řečí. K Tlumočníku se dostanete snadno z panelu rychlého spuštění. Oba lidé mohou kromě přečtení na obrazovce slyšet překlady čtené nahlas.

Překládejte text v obrázcích, značkách dokumentech a další
Okamžitě přeložte text, kdekoli jej najdete. Stačí namířit fotoaparát na text, který chcete přeložit, a klepnutím na tlačítko T zobrazíte další možnosti. Můžete také přeložit text, který se objeví na obrázcích ve vaší Galerii.

Shrnujte a překládejte webové stránky
Získejte informace, které potřebujete rychle, shrnutím webových stránek pomocí Asistenta pro procházení webových stránek v aplikaci Samsung Internet. Dlouhé texty můžete zredukovat pouze na ty nejdůležitější body. Rovněž můžete webové stránky přeložit do svého jazyka.

Chytřejší poznámky, ne těžší
Asistent poznámek vám umožní dělat v Samsung Notes víc než kdy předtím. Můžete automaticky formátovat, sumarizovat, opravovat, překládat a generovat obaly pro své poznámky.

Automatický přepis hlasových nahrávek
Pomocí Asistenta přepisu převeďte nahrávky schůzek, přednášek, hlasových poznámek a dalších na text a poté je shrňte pro rychlou kontrolu. Přepisy a shrnutí můžete dokonce přeložit a prohlédnout si je v jiných jazycích.

Zvládněte více s klávesnicí Samsung
Změňte tón svého psaní tak, aby znělo profesionálně, neformálně nebo bylo připravené ke zveřejnění na sociálních sítích pomocí Asistenta psaní. Kromě překladu zpráv můžete také získat návrhy pravopisu a gramatiky ve vybraných aplikacích pro chat a textové zprávy.

Přetvářejte své fotky
Generativní úprava vám poskytuje další způsoby, jak upravovat fotografie. Můžete přesunout odstranit nebo změnit velikost lidí a objektů na svých fotografiích a poté vygenerovat nové pozadí pro doplnění chybějících částí.

Vytvářejte jedinečná pozadí
Pomocí umělé inteligence generujte jedinečná pozadí pro svou domovskou obrazovku a zamykací obrazovku. Stačí vybrat několik klíčových slov a nechat Al, aby se postarala o zbytek.

Nastavení pokročilé inteligence
Máte plnou kontrolu nad tím, které funkce Al chcete používat a jak zpracovávají vaše data. Můžete dokonce zablokovat online zpracování svých dat pro všechny funkce jediným klepnutím.

Vytvářejte epické fotografie

Vylepšujte své fotografie bez námahy
Získejte speciální doporučení Al pro vylepšení svých fotografií a videí. Najdete zde možnosti pro přidání hvězdných stop, dlouhé expozice, barvení a další. Po klepnutí na tlačítko i v Galerii se zobrazí návrhy.

Kopírujte a vkládejte z jednoho obrázku do druhého
Přidejte do obrázku chybějící prvek. Stačí oříznout objekt z obrázku v Galerii, pak přejít na obrázek, kam jej chcete vložit, a vybrat Vložit ze schránky v menu Další možnosti.

Snadno vytvářejte vlastní nálepky
Vytváření vlastních nálepek nebylo nikdy jednodušší. Po oříznutí obrázku v Galerii jej můžete rychle změnit na nálepku a použít styly, jako je obrys, výstřižek, retro a komiks.

Přesnější oříznutí obrázku
Získejte přesně tu oblast, kterou potřebujete oříznout, bez nežádoucích částí. Když oříznete obrázek v Galerii, máte možnost upravit vybranou oblast před jejím uložením, abyste mohli vybrat tu správnou.

Vylepšené vyhledávání v Galerii
Vyhledávací obrazovka byla přepracována, aby bylo její použití snazší. Výsledky jsou nyní kategorizovány podle typu, jako jsou lidé, místa, alba nebo příběhy.

Změna rychlosti přehrávání
Více videí nyní podporuje změnu rychlosti přehrávání při úpravě videa v Galerii. Přehrávání videa můžete zrychlit nebo zpomalit v určité části, kterou vyberete, nebo pro celé video.

Upravujte videa na více zařízeních
Nyní můžete pokračovat v úpravách na telefonu, tabletu nebo PC. Exportujte své projekty aplikace Studio do souboru, který lze otevřít na jiných zařízeních Galaxy.

Přizpůsobte si svá zařízení řady Galaxy

Nové funkce pro úpravu pozadí
Ozdobte si pozadí, jak chcete. Když vyberete obrázek, který chcete použít jako pozadí, můžete nyní použít rámečky a efekty. Když pozadí obsahuje osobu nebo zvíře, můžete použít efekty hloubky, aby předmět na pozadí vynikl.

Další pomůcky pro zamykací obrazovku
Pro zamykací obrazovku a funkci Always On Display jsou k dispozici další pomůcky takže můžete rychle zkontrolovat užitečné informace bez odemykání telefonu. Mezi nové pomůcky patří Počasí, Samsung Health, Baterie, Připomenutí, Kalendář a Hodiny.

Přizpůsobte si upozornění
Pomocí obrázku, videa nebo AR emoji si vytvořte vlastní obrazovky upozornění pro každé upozornění. Můžete dokonce změnit rozvržení toho, kde se na obrazovce zobrazí informace o upozornění.

Další nálepky pro personalizaci kalendáře
Nyní můžete přidat až 2 nálepky pro každé datum v kalendáři. Nálepky pro události se nyní zobrazují vedle názvu události v zobrazení měsíce.

Přepracované nastavení kalendáře
Nastavení kalendáře bylo přeorganizováno tak, aby bylo intuitivnější. Můžete také nastavit barvy pozadí a obrázky pro upozornění kalendáře na celou obrazovku.

Přizpůsobte si upozornění připomenutí
Vytvořte správné pozadí pro každé z vašich připomenutí. Nyní můžete nastavit barvy a obrázky na pozadí pro upozornění na celou obrazovku.

Udělejte více s kategoriemi připomenutí
Nyní si můžete vybrat reprezentativní ikonu pro každou kategorii připomenutí. Na začátek seznamu kategorií můžete také připnout kategorie, které často používáte.

Zapínejte nebo vypínejte režimy z domovské obrazovky
Zapínejte a vypínejte režimy rychleji než dříve. Nová pomůcka Režim umožňuje přidávat režimy přímo na domovskou obrazovku.

Změňte pořadí režimů
Nyní můžete změnit pořadí, ve kterém jsou režimy uvedeny na kartě Režimy v části Režimy a rutiny.

Podmínky nové rutiny
Nyní můžete spustit rutinu, když začne zvonit upozornění podle vašeho výběru nebo když se Smart View připojí nebo odpojí.

Relumino obrysy
Zapněte Relumino obrysy v nastavení Usnadnění, abyste zvýraznili obrysy objektů na obrázcích a videích, aby je lidé se slabým zrakem snadněji rozlišili.

Připojte se a sdílejte s ostatními

Sdílejte s více zařízeními
Quick Share se sloučilo s Nearby Share Googlu. Kromě zařízení Galaxy nyní můžete sdílet s dalšími zařízeními Android i bez připojení k internetu.

Lokalizujte svá zařízení
Nová aplikace Samsung Find vám umožní kdykoli na mapě vidět, kde jsou všechna vaše zařízení Galaxy. Pokud zařízení ztratíte, jsou k dispozici další funkce, které vám pomohou zařízení najít a ochránit vaše data.

Sdílejte svou polohu s ostatními
Pomocí Samsung Find můžete sdílet svou polohu s rodinou, přáteli nebo kýmkoli, komu důvěřujete. Sdílejte po omezenou dobu nebo pořád. Vždy máte kontrolu nad tím, kdo může vidět vaši polohu.

Vysílejte zvuk pomocí Auracast
Vysílejte zvuk ze svého telefonu, aby ho mohli poslouchat ostatní. Kdokoli nedaleko se zařízením Bluetooth LE Audio bude moci poslouchat vaše vysílání.

Synchronizujte skupiny karet Internet s jinými zařízeními
Snadno pokračujte tam, kde jste skončili během poslední relace procházení, bez ohledu na to, jaké zařízení jste používali. Skupiny karet, které vytvoříte na jednom zařízení, se objeví na Samsung Internetu na dalších zařízeních Galaxy přihlášených k vašemu účtu Samsung account.

Chraňte svá osobní data

Zvýšená ochrana dat v Samsung Cloud
Buďte si jistí, že k vašim datům nemá přístup nikdo jiný než vy, a to i v případě, že dojde k narušení dat. U dat synchronizovaných se službou Samsung Cloud můžete zapnout šifrování typu klient-server.

Rychlé a zabezpečené přihlášení pomocí kódů
Kódy poskytují vyšší zabezpečení pro přihlašování na webu bez nutnosti pamatovat si složitá hesla. Pomocí kódů se přihlašujte na podporované webové stránky s biometrickým ověřováním na Samsung Internetu.

Spravujte své vlastní zdraví

Vylepšený zážitek ze cvičení
Soutěžte se svými minulými běžeckými výsledky v Samsung Health a pokuste se překonat svůj předchozí čas. Cvičení můžete také oříznout po dokončení, abyste odstranili zbytečný čas na začátku nebo konci.

Další možností pro cíle denních aktivit
Nyní máte další možnosti pro nastavení cílů denní aktivity v aplikaci Samsung Health. Pokud vám cílový počet kroků nevyhovuje, můžete místo toho přejít na vystoupaná patra nebo aktivní hodiny.

Vylepšené sledování cyklu
Když zaznamenáte své fyzické příznaky a nálady, v horní části obrazovky se zobrazí možnosti které jste v minulosti často používali. Nyní si také můžete nastavit vlastní nálady, pokud výchozí možnosti neodpovídají tomu, jak se cítíte.

Další užitečná vylepšení

Snadnější přístup k efektům videohovoru a režimu mikrofonu
Efekty videohovorů a režim mikrofonu se nyní objeví na panelu rychlého spuštění během hlasových hovorů a videohovorů, takže můžete ovládat, jak vás ostatní během hovorů vidí a slyší. Můžete nastavit barvu pozadí nebo obrázek, zaměřit se na svůj hlas blokováním zvuků na pozadí a další.

Ještě více informací v pomůcce Počasí
Pomůcka Počasí vám dá vědět, jsou-li ve vaší oblasti předpovězeny silné bouřky, sněžení nebo jiné srážky.

Hlasový vstup bez opuštění klávesnice
Klávesnice nyní zůstává při používání hlasového vstupu viditelná, takže můžete snadno přepnout zpět na psaní, kdykoli budete potřebovat. Klepnutím na tlačítko mikrofonu ve spodní části obrazovky můžete kdykoli během používání klávesnice zadávat text pomocí hlasu.

Otevřete všechny minimalizované aplikace najednou
Nové tlačítko vám umožní znovu otevřít všechny minimalizované aplikace najednou, když máte minimalizované více než jedno okno v okně.

Návrhy vyhledávání Google ve Vyhledávači
Když vyhledáváte pomocí Vyhledávače, budete také dostávat návrhy vyhledávání na webu od Googlu.

Více způsobů, jak chránit baterii
Vyberte si ze 3 různých možností ochrany, které vám pomohou prodloužit životnost baterie. Základní ochrana udržuje vaše nabití mezi 95 % a 100 %. Adaptivní ochrana pozastaví nabíjení když spíte, a dokončí nabíjení těsně před probuzením. Pro maximální ochranu můžete také omezit maximální nabití na 80 %.

Diskuze (63) Další článek: O2 a Air Bank utužují spolupráci. Členové nového programu Unity získají k nákupu telefonu televizor zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , Bluetooth LE Audio, Samsung Keyboard, Pozadí, Always On Display, Circle ten Search, Smart View, Obrázek,