Samsung dnes na tiskové konference Galaxy Unpacked oficiální cestou představil veřejnosti skládací Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Flip3. U prvního zmiňovaného modelu se jedná již o třetí iteraci, která oproti dvojce vyladila několik důležitých detailů a přidala speciální funkce, které budou hlavním prodejním artiklem. Na vlně trojek se svezlo i atraktivní skládací véčko, byť se v jeho podání jedná „teprve“ o druhou generaci. Těla jsou vyrobena z odolnějšího hliníku, došlo i na vyztužení skládacích displejů.
Zatímco skládací hybrid se měnil spíše uvnitř, skládací véčko doznalo spíše designových změn. Oba modely mají menší rámeček okolo vnitřního displeje, jsou lehčí, nepatrně menší a také se pyšní zvýšenou odolnost IPx8 proti vodě. Můžete je ponořit až na 30 minut až do 1,5m pod vodní hladinu, a to je u skládaček s pohyblivými součástmi věc opravdu nevídaná! Obě skládačky dostaly do výbavy Snapdragon 888, Z Flip3 se pyšní větším vnějším displejem, Z Fold3 zase podporou dotykového pera nebo poddisplejovou selfie.
Jak se povedly nejnovější skládačky od Samsungu? Nebudeme vás napínat, novinky mají několik dalších důvodů pro to, aby se mohly postupně stát zařadit do mainstreamu. Vadí nám jen minimální inovace v oblasti fotoaparátů a také poddisplejová selfie, která zřejmě do Samsungů dorazila příliš brzy...
Galaxy Z Fold3: pracant se selfie kamerou v displeji
Už u premiéry loňského Galaxy Z Fold2 jsme si říkali, že podpora dotykového pera S Pen, by výrazně zvýšila produktivitu skládačky, a nakonec jsme se dočkali až o rok později. Jinak je však Galaxy Z Fold3 s loňským modelem dost výrazně podobný. Jistě, je trochu menší, lehčí a mezera mezi oběma polovinami displeje v zavřeném stavu je o něco užší, to hlavní ale zůstává – 6,2" vnější displej s rozlišením HD+ a vnitřní skládací panel o úhlopříčce 7,6 palců. Oba jsou typu Dynamic AMOLED 2X a pyšní se adaptivní 120Hz obnovovací frekvencí. Pant je i nadále „notebookový“, v režimu Flex Mode se může na každé polovině displeje zobrazit jiná část aplikace.
Samsung Galaxy Z Fold3 naživo, vnitřní displej je až o 29 % jasnější a současně úspornější, než dříve (technologie Eco2)
Velká změna se odehrála u vnitřního skládacího displeje, který je až o 80 % odolnější vůči poškrábání, než loňského modelu. Do vrchní části panelu se dostala i poddisplejová selfie o rozlišení 4 Mpx. Hned na úvod je třeba předeslat, že selfie je na displeji vidět. Na černém pozadí vidíte celou kamerku kompletně, což není oproti loňskému hybridu prakticky žádný rozdíl. Při bílé tapetě vidíte přes selfie dost výraznou mřížku pixelů. Ačkoliv vám ještě nemůžeme ukázat první ukázkové selfie, už teď je jasné, že si kamerka hojně pomáhá umělou inteligencí. I proto se hodí spíše pro konferenční hovory, kvalitnější selfíčka můžete jednoznačně pořídit předním nebo zadním fotoaparátem.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
První dojmy ze skládacího Galaxy Z Fold3:
Displej podporuje dotykové pero S Pen, ovšem protože stylus komunikuje s dotykovou vrstvou Wacom na jiné frekvenci, došlo i k premiéře nového stylusu. Ve skutečnosti jsou dotyková pera hned dvě, pasivní (známé např. z Galaxy S21 Ultra) či aktivní, které dobijete přes USB-C, má přepínač mezi Z Fold3 a dalšími Samsungy, a podporuje i různá bezdotyková gesta.
Srovnání s předchůdci (zleva): Galaxy Fold, Galaxy Z Fold2 a Galaxy Z Fold3
Stylus má také o něco více zakulacený hrot, aby nedělal rýhy do displeje, a dle prvních dojmů to nijak neomezuje jeho využitelnost. Pokud byste chtěli hrotem na displej silně zatlačit, hrot zajede dovnitř pera. Je to ochrana toho, abyste prudkým úderem pera do displeje nijak nenarušili vrstvu ultratenkého skla (UTG). Kreslit můžete i po selfie kamerce či v překladu displeje, stylus však bude v základní krabičce, stejně jako nabíječka, chybět. Musíte si jej dokoupit samostatně (1 299 Kč), nebo rovnou v kompletu s pouzdrem (2 399 Kč).
Telefon padne velmi dobře do dlaně, překlad v displeji je vidět podobně jako u loňské generace
Vnější displej i nadále poslouží pro základní jednoruční obsluhu telefonu, jak jste zvyklí z loňska. Přepínání aplikací funguje z vnějšího na vnitřní panel automaticky, a zpětně pouze u těch aplikací, kterým to ručně nastavíte. Displej má dostatečnou jemnost, škoda, že u něj Samsung vypustil podporu stylusu. Odlišné frekvence mezi rovnými a skládacími displeji však zřejmě byly neřešitelnou situací. Nad vnějším displejem čeká 10MPx selfie.
Novinkou je poddisplejová selfie, která má však nad sebou dosti hrubý rastr
Kdo u nového Foldu čekal větší zaměření na mobilní fotografii, bude zklamán. Foťáky zůstávají stejné jako vloni, hlavní 12MPx foťák (F1.8) s OIS doplní 12MPx širokáč a 12MPx teleobjektiv s 2× optickým přiblížením. Galaxy S21 Ultra měla optický zoom 10×, u Foldu jsme čekali alespoň poloviční metu, ale nedočkali jsme se. Na krytech je použité odolné sklo Victus, záď je po vzoru dřívějších topmodelů matná. Telefon bude možné pořídit v černé, stříbrné i v poměrně atraktivní zelené. A počítá se i se spoustou originálních krytů.
Stylus S Pen je naopak skvělým doplňkem pro produktivitu
Uvnitř tepe Snapdragon 888 (základní nikoliv „plusko“) doplněný 12GB RAM a 256/512GB úložištěm. V prostředí s Androidem 11 a poslední verzí nadstavby One UI můžete v jednu chvíli zobrazit až tři aplikace najednou, a to dokonce i u těch aplikací, které režim Multidisplej oficiální cestou nepodporují. Líbit se vám také bude volitelná nástrojová lišta, kterou si můžete zobrazit v pravé části displeje. Z ní můžete rychle spouštět oblíbené aplikace nebo hry. V režimu Labs lze dále nastavit, zda se mají apky spouštět nativně, či v poměru stran 4:3 nebo 16:9. A to by mohlo vyřešit problémy některých aplikací, např. při spouštění Instagramu na Z Fold2 teď část obrazu vyplní černé pruhy.
Bohaté doplňkové příslušenství pro Z Fold3, těšit se můžeme i na kryt se slotem pro S Pen
Pokud k celku připočteme zvýšenou odolnost IPx8 a podporu dotykového pera S Pen, dostáváme špičkové skládací zařízení, které nebude mít moc kompromisů. Mimo chybějící microSD však musíme zmínit baterii, jejíž kapacita meziročně poklesla o 100 mAh. Zda to půjde poznat, bude jasné až z běžného používání telefonu. Dold půjde nabíjet bezdrátově, ze zad můžete dobít třeba nositelnou elektroniku. Ve výbavě nechybí stereo reproduktory, boční čtečka otisků prstů, 5G ani Dual SIM. Vsadit můžete, buď na dvě fyzické karty, nebo na kombinaci nanoSIM + eSIM.
|
| rozměry a hmotnost: 128 × 158 × 6,4 mm, 271 g displej: 7,6", kapacitní AMOLED, 1 768 × 2 208, 372 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
A kolik bude skládačka stát? Základní varianta 12/256 startuje na částce 46 999 Kč, mezigeneračně tedy Samsung již ze startu prodejů sleví rovných osm tisíc (loňský Z Fold2 stál při premiéře 54 999 Kč). Dvojnásobná kapacita úložiště pak bude za příplatek dvou tisíc korun.
O skládacím véčku Galaxy Z Flip3 si přečtěte na následujícím listu.
Galaxy Z Flip3: Skládací stylovka se zajímavou cenou
Zatímco skládací Z Fold3 je navržen pro pracovní nasazení a produktivitu, Z Fold3 je spíše skládací stylovka, která se vejde do kabelky nebo kapsy u kalhot. Oproti předchůdci je véčko hranatější, dostalo odolnější sklo Victus a také větší vnější displej, který už není jen na okrasu. Dotykový Super AMOLED panel má úhlopříčku 1,9", rozlišení 260 × 512 pix, a může na něm ovládat hudební přehrávání, využít jej jako hledáček při focení, nebo si na něm přečíst velkou část přijaté textové zprávy.
Skládací Samsung Galaxy Z Flip3 ve fialové barevné variantě
Úhlopříčka vnitřního displeje zůstává při starém, díky tenčím rámečkům však displej působí přirozeněji. Už na dotyk je poznat, že je panel o něco více vyztužený, v režimu Flex Mode můžete i nadále využít zajímavou interakci obou polovin displeje, na které se dokáží vybrané aplikace zajímavě přeskupit. Např. při focení poslouží spodní polovina telefonu jako stativ se spouští, hledáček se zase zobrazí ve druhé polovině displeje.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
První dojmy ze skládacího Galaxy Z Flip3:
I pro véčko platí zvýšená odolnost IPx8, s podporou dotykového pera se však nepočítá. V průstřelu vnitřního panelu je umístěna 10Mpx selfie, vedle vnějšího displeje máte k dispozici hlavní 12Mpx snímač (F1.8) a 12Mpx širokáč. U obou je jako krycí sklo použito Super Clear Glass s vrstvou Gorilla Glass DX. U véčka se nově objevují stereoreproduktory, čtečka otisků i nadále zůstává v bočním tlačítku.
Samsung Galaxy Z Flip3 (vlevo) a původní Z Flip (vpravo)
Výpočetní výkon obstarává Snapdragon 888 s 8GB RAM, interní úložiště typu UFS 3.1 má kapacity 128 či 256 GB. Na microSD karty se ani tentokrát nedostalo. Do bočního šuplíku můžete vložit jen jednu SIM, druhou je možné do telefonu přidat v podobě eSIM. Škoda jen, že baterie i nadále zůstává na podprůměrné kapacitě 3 300 mAh, tady jsme mezigeneračně čekali určité vylepšení, i když je jasné, že s ohledem na kompaktnost není u Flipu místa nazbyt. Možnost bezdrátového nabíjení však samozřejmě zůstává.
Pro skládací véčka je k dispozici celá řada netradičních obalů, pouzder a krytů
Véčko se bude nabízet v krémové, zelené, fialové a černé. Všechny barevné odstíny jsou lesklé, pouze černá zůstává matná. To však nemusí příliš vadit, protože jsou pro véčko k dispozici velmi zajímavé a netradiční kryty, jejichž součástí jsou růžné držáky nebo poutka, která navléknete na dlaň nebo prsty.
|
| rozměry a hmotnost: 166 × 72 × 6,9 mm, 183 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 640, 426 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Cena je však tentokrát velmi lákává. Zatímco Galaxy Z Flip v Česku startoval na částce 38 999 Kč, letošní Z Flip3 bude k dostání za 26 999 Kč (8/128 GB), resp. za 28 999 Kč (8/256). V tom nejlepším případě tak meziročně došlo u skládacího véčka od Samsungu ke snížení ceny o propastných 12 tisíc korun! Samsung má jasný cíl, dostat k zájemcům co nejvíce skládaček, a skládací véčko by mělo letos mohlo zabodovat.
Na dalším listu se dozvíte, kdy a za kolik půjde skládací novinky zakoupit.
Start prodejů a předobjednávky
Ode dnešního dne je možné si skládačky předobjednat, na pulty obchodu se dostanou 27. srpna. A jaké jsou bonusy? Při předobjednání véčka můžete využít výkupní bonus až 7 000 Kč za váš starý telefon, po dokončení registrace telefonu získáte automaticky pojištění Samsung Care+ na rok zdarma. Jedná se o pojištění, které zajisti kompletní opravu poškozeného telefon s vaší malou spoluúčastí.
V případě Galaxy Z Fold3 je výkupní bonus stanoven až na 10 tisíc korun, které se připočtou v výkupní ceně telefonu. I u Foldu dostanete roční pojištění Samsung Care+ a navíc flipový obal na telefon se stylusem a 25W nabíječku. Detailní postup předobjednávek se dozvíte zde, vouchery na tzv. „Note pack“ pro Z Fold3 pak obdržíte skrze aplikaci Samsung Members.
Za zmínku stojí i možnost výměny svrchní fólie na vnitřních skládacích displejích obou skládaček, která je možná i v českých servisních centrech od Samsungu.