To je nápad! Do gadgetu z použitých součástek od Samsungu nacpali AI a udělali z něj průvodce pro nevidomé

Největší každodenní výzvou pro nevidomé a slabozraké je orientace a navigace v okolním prostředí. Zrakový hendikep jim brání v nezávislosti a částečně či zcela ochromuje možnosti mobility. Existují sice různé pomůcky, které mohou alespoň trochu zjednodušovat život, ale nedalo by se jít ještě dál?

Odpovědí je osobní asistent založený na umělé inteligenci. Designéři Merve Nur Sökmen a Ayberk Kole vytvořili během tří týdnů nositelné zařízení nazvané InSight, které může nabídnout nezávislost nevidomým nebo komukoli jinému, kdo využije jeho schopnosti. Podrobnosti přináší online magazín Yanko Design, který se zaměřuje na produktový design.

Klepněte pro větší obrázek Zařízení InSight

Produkt vznikl v rámci celosvětové soutěže Samsung Re:Create Challenge, která po účastnících vyžaduje, aby vymýšleli produkty, které by znovu využily „zařízení Samsung nebo jejich součástky“ a podpořily udržitelnost. Cílem soutěže je přeměnit stará zařízení nebo komponenty na nové produkty či služby, které budou mít pozitivní dopad na lidi a planetu.

Kapsle s kolíčkem a kamerou

Zařízení InSight vypadá na první pohled jako kapsle s kolíčkem, který lze připevnit například na oděv. Na boční části se nacházejí tlačítka pro vypnutí a zapnutí a nastavení hlasitosti. V části, která směřuje vpřed, je umístěn širokoúhlý fotoaparát a malá dotyková ploška. Součástí výbavy je také mikrofon. Kromě integrace umělé inteligence zapracovali designéři také na vzhledu podle designového jazyka Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek Zařízení InSight vypadá na první pohled jako kapsle s kolíčkem

Základní myšlenkou tohoto gadgetu je bezproblémová integrace s životním stylem uživatele a zároveň poskytování zvukové navigace v reálném čase. Je vyroben z recyklovaných zařízení a materiálů z vyřazených zařízení Samsung, čímž pomáhá snižovat množství elektronického odpadu.

Gadget je poháněn integrovanou baterií, kterou lze nabíjet přes konektor USB-C, a nabízí intuitivní dotykové ovládání. Objektivem fotoaparátu snímá obraz okolního prostředí a analyzuje ho pomocí technologie počítačového vidění. Následně prostřednictvím hlasové syntézy sděluje uživateli, co se kolem něj nachází.

Osobní průvodce (nejen) pro nevidomé

Uživatel může s gadgetem komunikovat hlasem – například se ho vyptávat na podrobnosti a pokládat otázky, které mu generativní umělá inteligence dokáže zodpovědět. Produkt v podobě kolíčku se tak může stát osobním asistentem nejen pro nevidomé a slabozraké, ale také může fungovat například v roli průvodce pro turisty.

Klepněte pro větší obrázek

Díky tomu, že pomáhá v reálném čase vnímat okolí a předává uživateli komplexní informace, má potenciál zásadně ovlivnit životy mnoha lidí, kteří jsou v současnosti z hlediska své mobility závislí na ostatních. InSight lze také propojit s chytrým telefonem a/nebo bezdrátovými sluchátky.

Ačkoli jde o nesporně zajímavé a užitečné zařízení, které by mohlo usnadnit život mnoha lidem po celém světě, v tuto chvíli se jedná pouze o koncept. Je otázkou, zda se ho ujme některý z výrobců nositelné elektroniky a následně ho bude možné koupit v běžné obchodní síti.

Diskuze (2) Další článek: Recenze mobilu Samsung Galaxy A55. Důležitá střední třída, kterou nezradil procesor

Témata článku: , , , , , Zařízení, Průvodce, Kolíček, Součástka, Yanko Design, Soutěž, Insight, Osobní průvodce