Testujeme smartphone, který chce z označení vykřesat maximum. To je vizitka Samsungu Galaxy S5 Neo s čipsetem Exynos 7580.
Do redakce nám dorazila další podzimní novinka Samsungu, tentokrát se však nejedna o zbrusu nový model, ale o „reinkarnaci“ Samsungu Galaxy S5 pod označením Galaxy S5 Neo. Telefon přišel o „charakteristickou“ záď v podobě „náplasti“, zbavil se širokého microUSB i krytky a k tomu všemu postrádáme i snímač otisků prstů. Jednalo se však o snímač první generace, přes který se ještě muselo přesně přejíždět prstem, takže to v konečném důsledku zase až taková ztráta není.
SM-G903 |
 | rozměry a hmotnost: 142 × 73 × 8,1 mm, 145 g displej: 5,1", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 1 920, 432 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 800 mAh procesor: Samsung Exynos 7580 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Procesor s osmi jádry
Hlavní změnou v útrobách je změna čipsetu, testovaný model je nově osazen osmijádrovým Exnyosem 7580 o taktu 1,6 GHz. Samsung jej ve svém portfoliu použil vůbec poprvé, očekáváme však, že bude výkonnostně podstatně níže, než nejvýše postavený Exynos 7420, který je přítomen u Galaxy S6, S6 Edge a S6 Edge+. Operační paměť zůstává na 2 GB, přičemž po najetí telefonu je v RAM volných zhruba okolo 650 MB. Použitá grafická nadstavba TouchWiz je tedy stále poměrně hodně paměťově náročná.
Ale zpět k designu, který zcela jasně odkazuje na Galaxy S5. Telefon se zbavil několika proužků v bočním rámu, přičemž na spodní hraně je přítomen stejný výřez jako pro dřívější širší microUSB konektor. Jen s tím rozdílem, že se zde nově nachází běžné a nekryté microUSB. Díky tomu Samsung zachoval zpětnou kompatibilitu krytů z Galaxy S5. Horní hrana je pak ochuzena o infraport, který u Galaxy S5 sloužil k dálkovému ovládání televize. Na zadní straně pak nechybí nic podstatného, tj. 16Mpix snímač s LED přisvětlením a snímačem srdečního tepu ve společném modulu. Baterie pod zadním krytem má stále kapacitu 2 800mAh, a stále se počítá i se zvýšenou odolností dle normy IP67.






Samsung Galaxy S5 Neo z čelní strany
Na čelní straně je umístěn 5,1" Super AMOLED displej s Full HD rozlišením, u kterého nechybí automatická regulace jasu. Pod displejem je umístěna trojice ovladačů. Dvě senzorická tlačítka jsou světle modře podsvícena a mají vibrační odezvu, domovské tlačítko se zbavilo snímače otisků prstů a má poměrně jistý stisk.



Plastová záda mají jemně strukturovaný vzor, dávají tak zapomenout na „náplast“ z první generace Galaxy S5
V telefonu je přítomen Android 5.1.1 Lollipop s nejnovější verzí grafické nadstavby TouchWiz. Zjednodušeně řečeno, uživatelské rozhraní vypadá stejně jako v Samsungu Galaxy S6. O správu RAM se stará aplikace Smart Manager, ve které můžete zapnout mobilní antivir nebo povolit zabezpečený režim Samsung KNOX. Mezi aplikační výbavou najdeme „povinné“ aplikace od Samsungu a Googlu, přídavkem je pak šestice aplikací od Microsoftu - Excel, Word, PowerPoint, OneNote, OneDrive a Skype.





Lockscreen, pohotovostní obrazovka, hlavní nabídka, Smart Manager a správce interní paměti
Potěšitelným přídavkem je FM rádio, které se do první generace Galaxy S5 nedostalo, připravena je i poslední verze aplikace S Health. Díky ní si můžete nechat počítat kroky či změřit váš srdeční tep. Uživatelské prostředí zatím běží poměrně svižně, budeme však zvědavi zejména na to, zdali Samsung u testovaného modelu opět zvolil agresivní garbage collector. Tedy, zdali aplikace v RAM alespoň nějakou dobu vydrží v zapomatovaném stavu, nebo se budou při svém obnovení načítat úplně od nuly.




S Health, FM rádio a předinstalované aplikace od Microsoftu
Samsung Galaxy S5 Neo v redakci aktuálně začínáme testovat, vaše případné dotazy směřujte do diskuse pod článkem. Odpovíme na ně v chystané recenzi.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->