Testujeme prémiový Samsung Galaxy Tab S 10.5 [video]

V redakci testujeme nejlépe vybavený tablet Samsungu letošního roku. Ke slušné výbavě přidává Super AMOLED displej.

Samsung v červnu představil očekávané tablety řady Galaxy Tab S, které mají kopírovat řadu Galaxy S u smartphonů. Proč? Jednoduše má nabízet z oblasti tabletů to nej, co dokáže jihokorejský výrobce nabídnout. Již brzy vás detailně seznámíme s menším modelem Galaxy Tab S 8.4, který je po dvou letech konečně plnohodnotným nástupcem Galaxy Tab 7.7, prvního Samsung tabletu se Super AMOLED panelem. Dnes se však blíže zaměříme na desetipalcový model Galaxy Tab S 10.5.

Samsung Galaxy Tab S 10.5 16GB LTE
rozměry a hmotnost: 247 × 177 × 6,6 mm, 467 g
displej: 10,5", kapacitní Super AMOLED, 2 560 × 1 600, 288 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 7 900 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
40 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Tablet nám dorazil v bronzové barevné variantě a je to pro nás po delší době oddych, protože doposud jsme většinou testovali výhradně bílé barevné varianty. Když jsme tablet vzali poprvé do ruky, přišel nám lehčí, než bychom mu odhadovali. Samsung u nejnovějšího modelu výrazně stlačil dolů tloušťku celého zařízení, tablet se tak dobře drží a snadno přenáší. V ruce při dlouhodobějším hraní či sledování videí nijak netíží, takže nemáme problém při jeho dlouhodobějším používání.

Speciální úroveň jasu na přímém slunci

Zadní kryt ušel od Galaxy S5 opět kus cesty, tablet tak v dlaních působí příjemně, a co je podstatné, při zpocených dlaních neklouže. Povrch vypadá hladce, naomak ale cítíte lehce zdrsněný povrch. V krytu je ještě vsazen 8Mpix fotoaparát s přisvětlovací LED diodou. Tablet vůbec celkově nepůsobí nijak obrovsky, může za to zejména zkosení boční pokoeané lišty i malý rámeček po bocích displeje.

Displej je ale každopádně nejvýraznější inovací, Samsung do tabletu integroval 10,5" Super AMOLED panel s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů. A co je nejpodstatnější, čitelnost na přímém slunci je na velmi dobré úrovni. Může za to upravená automatika, která na přímém slunci spustí zvýšený jas displeje, takže nebudete mít problém přečíst ani drobný text. Stačí ale zajít do stínu a za tři vteřiny jste zpět na běžném jasu určeném pro interiéry. Vyřešeno je to skvěle, nebudete mít žádný důvod automatiku vypínat, protože s jejím nastavením byste se na ten nejvyšší jas ani neměli jak dostat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čelní strana Galaxy Tab S 10.5 focená na přímém slunci, takto nějak to vypadá s čitelností displeje, kdy se jeho jas automaticky nastaví do velmi vysokých hodnot

Displej je také pro běžné potřeby jemný, texty jsou ostré, k pozorovacím úhlům a barevnému podání nemáme žádné výtky. Displej nelze porovnávat s dříve používanými LCD panely, barvy jsou živé, prokreslené a jasné. Navíc se může barevný rozsah měnit automaticky dle používané aplikace, mimo to je připraven speciální režim Super AMOLED displeje pro prohlížení fotografií i pro videa.

Kvalita zpracování a snímač otisků prstu

Zpracování je u tabletu na velmi dobré úrovni, tělo ani při násilném krutu nevydává z útrob žádné pazvuky. Do redakce nám dorazila LTE verze, takže do tabletu můžete na pravém boku vložit mimo microSD kartu i microSIM, jakmile tak učiníte, je třeba tablet restartovat. SIM využijete na mobilní data i na volání, ovšem jen přes hlasitý reproduktor (mikrofon je umístěn na spodní hraně) nebo Bluetooth sluchátka. Reproduktor nad displejem rozhodně nehledejte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily - ovladače pod displejem, pravý bok se sloty a pohled na tablet z boku

Systémový konektor se netradičně přesunul nabok, nachází se uprostřed mezi záslepkami zmíněných slotů a je škoda, že zde výrobce neintegroval široký microUSB (USB 3.0), protože s dodávanou základní nabíječkou se tablet s 7 900mAh baterií nabíjí opravdu dlouho. Až několik hodin. Na bocích najdeme dvojici steroreproduktorů, nemůžete od nich čekat žádné zázraky, ale mají poměrně vysokou hlasitost, při níž nedochází k žádné rezonanci ani ke zkreslení hudby. Pro delší poslech však doporučíme zapojit sluchátka do 3,5mm konektoru jack na levém boku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana tabletu, jindy bronzová se na světle jeví spíše došeda. Detail povrchu zadní strany, umístění microUSB konektorů, slotů pro microSIM a microSD a konektory sloužící k připojení nových flipových pouzder

Zamykací klávesa a regulátory hlasitosti jsou umístěny na horní hraně spolu s infraportem. Pomocí aplikace Smart Remote přes něj můžete ovládat vaši domácí televizi. Hlavní ovládací prvky jsou opět stejné jako u smartphonů, tedy v hardwarové podobě pod displejem. Na klávese Home je integrován snímač otisků prstu, který funguje obdobně jako u Galaxy S5. Otisk prstu můžete použít místo hesla Samsung účtu, k odemknutí zařízení nebo ještě užitečněji ke vstupu do Soukromého režimu, který odhalí jinak skryté fotky, videa, hudbu a další soubory. Potažením prstu z pravého boku ke středu vysunete lištu podporovaných aplikací Multidispleje, tedy aplikací, které mohou být zobrazeny na displeji současně ještě s druhou takovou aplikací. Celkem je připraveno pětadvacet titulů.

Zaplněná RAM a KitKat s TouchWizem

Obě senzorické klávesy vedle domovského tlačítka mají vibrační odezvu i vlastní dobu osvětlení. Zpětnou šipku asi není třeba blíže představovat, stiskem levého se dostanete do seznamu posledních spuštěných aplikací, z něhož můžete vyvolat Správce RAM. V tabletu je adresovatelných 2,71 GB RAM, zbytek do papírových 3 GB připadlo grafickému adaptéru Mali-T628. O procesorovou výbavu se postaral Samsung, jedná se o Exynos 5420, osmijádro taktované na 4 × 1,9 GHz a 4× 1,3 GHz. V Antutu nasbírala novinka skóre 32 307. Na testování jsme dostali 16GB variantu tabletu, v paměti je ale volných pouze necelých 9 GB. Po připojení k počítači je k dispozici pouze režim MTP a tablet se nenabíjí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní pohotovostní obrazovka, horní výsuvná lišta, volná RAM po uvolnění paměti a výsledek v benchmarku Antutu

Po najetí telefonu je zabráno zhruba 2 GB RAM, což poukazuje na to, že nadstavba TouchWiz poslední generace, postavená nad Androidem KitKat, je stále poměrně hodně robustní. Barvy a prvky systémového rozhraní pocházejí z Galaxy S5, přibyly k nim Stránky obsahu a drobné úpravy pohotovostního režimu. Stánky obsahu se skládají ze čtvercových a obdélníkových widgetů, miniaplikace se zprávami ale již několik generací stále neumí přidat české zdroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lockscreen a odemykání prstem, upravujeme Stránky obsahu, základní nabídka aplikací a vybrané tituly pro režim Multidisplej

Na běžných plochách přibyl v levém spodní rohu rychlý přístup do Správce souborů. Horní lišta na nás působí, jako by k tabletu vůbec nepatřila, nezobrazuje se totiž přes celou šíři displeje. Jak je vidět i na přiloženém videu, odsouvat ji musíte jen v zobrazované oblasti, jinak na potažení prstu nereaguje. Najdete v ní zástupce rychlého spuštění, notifikace, jezdce pro jas, hlasitost a vstup do nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
QWERTY klávesnice, Správce souborů, využití interní paměti a dostupné režimy

Z toho můžeme vypíchnout blokovací či Ultra úsporný režim, který omezí funkce tabletu a přebarví uživatelské rozhraní do černobíla. Mezi aplikacemi narazíme na, u Samsungu běžný, základ. K němu můžeme připočíst aplikace pro vzdálené ovládání TV nebo SideSync 3.0 pro zrcadlení displeje smartphonu do tabletu. Přes Remote PC můžete ovládat notebook nebo počítač, nechybí ani kancelářský balík Hancom. Další bezplatný software je k dispozici na aplikačním portálu Samsung Galaxy Apps či na Google Play. Systémová QWERTZ klávesnice je zobrazena přes celou šíři displeje a to včetně číselné řady. Potěšitelným faktem je to, že nepřišla o vibrační odezvu ani o klávesové zkratky přes tlačítko Ctrl.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung Galaxy Tab S 10.5 začínáme aktuálně testovat, vaše případné dotazy uvítáme v diskusi pod článkem.

hce counter
Diskuze (13) Další článek: ČTÚ má mapu mobilního internetu. Slouží k veřejné kontrole operátorů

Témata článku: Samsung, Android, Video, Tablety, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Samsung Galaxy Tab 7.7, Samsung Galaxy Tab 7.7 32GB 3G, Samsung Galaxy Tab 7.7 64GB 3G, Samsung Galaxy Tab S 10.5, Samsung Galaxy Tab S 10.5 16GB LTE, Samsung Galaxy Tab S 8.4, Samsung Galaxy Tab S 8.4 16GB LTE, Sam, Široký microusb, Samsun, Galaxy Tab S, Systémové rozhraní, Test, GAL, Potěšitelný fakt, Tablety na Heureka.cz
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon