Dalším do party střední třídy od Samsungu pro letošní rok patří i model Galaxy A3 (2017). Jedná se o nejméně vybavené letošní „áčko“, takže musíte oproti Galaxy A5 (2017) učinit celou řadu kompromisů. Telefon je dále o něco menší, kompaktnější a stojí o 3 tisíce méně, než „á pětka“. Pokud se mezi oběma modely rozhodujete, stojí za to si připlatit nebo vám většinu funkcí nabídne i menší model?
Menší „es sedmička“
Samsung Galaxy A3 (2017) sází na stejnou designovou notu, která byla použita u modelu Galaxy A5 (2017), resp. u loňského Galaxy S7. Ovšem s tím rozdílem, že „á trojka“ je o něco menší. Telefon je osazen 4,7" Super AMOLED displejem, u kterého je třeba počítat „jen“ s HD rozlišením. Celá přední strana je kryta 2,5D sklem.
Pod displejem najdete tradiční ovladače od Samsungu, v domovském tlačítku je navíc přítomen snímač otisků prstů, který vyhodnocuje otisky velmi rychle, a to i při zamknutém telefonu. Senzorické ovladače po stranách však stále postrádají vibrační odezvu. Nad displejem je připravena 8Mpix kamerka pro selfie i snímač okolního osvětlení. Jas lze i nadále upravovat v horní liště, ovšem až poté, co si ji „nadvakrát“ vysunete. Notifikační diodu nad displejem nehledejte, částečnou náhradou je režim Always On, který nově podporuje i notifikace třetích stran.






Samsung Galaxy A3 (2017) nám do redakce dorazil ve zlaté, alternativně je na výběr modrá, černá a také růžová. Ta by se však měla v prodeji objevit s drobným zpožděním






Zadní strana telefonu krytá odolným 3D sklem nabídne 13Mpix fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací LED diodu. Nevyměnitelná baterie má kapacitu 2 350 mAh
Záda telefonu jsou osazena 13Mpix snímačem, který je téměř úplně zarovnán s okolním povrchem, jeho maximem je natáčení Full HD videí. Ovladače na bocích telefonu mají standardní rozmístění, „navíc“ je snad jen hlavní reproduktor netradičně umístěný na pravém boku. Hraje dostatečně hlasitě, a při hraní na telefonu na šířku displeje si jeho výduch neucpete prstem, jako tomu bývalo dříve. K nabíjení telefonu slouží konektor USB-C, nechybí ani sluchátkový konektor či zvýšená odolnost IP68.
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 135 × 66 × 7,9 mm, 135 g displej: 4,7", kapacitní AMOLED, 720 × 1 280, 312 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 350 mAh procesor: Samsung Exynos 7870 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Stále osm jader, rychlé nabíjení chybí
Samsung Galaxy A3 (2017), stejně jako „á pětka“, běží na osmijádru, jenže tentokrát se jedná o méně výkonnější Exynos 7870 o taktu 1,6 GHz, kterému dopomáhá 2GB operační paměť.

V benchmarku Antutu získal telefon 46 554 bodů
Hned po najetí telefonu je v RAM zabráno zhruba 1,2 GB. Interní úložiště je 16GB, po vybalení z krabice ale počítejte, že pro vás v paměti zbude pouhých 6 GB volného místa. Telefon naštěstí podporuje microSD karty, na které můžete po instalaci přesunout vaše hry a aplikace.






Samsung Galaxy A3 (2017) v dlani
Uživatelské prostředí sice vypadá jako Android Nougat, jedná se však zatím o verzi 6.0.1 Marshmallow s nejnovější verzí grafické nadstavby od Samsungu. Aktualizace na Android Nougat by se měla u „á trojky“ objevit na přelomu března a dubna.





Lockscreen, domovská obrazovka, seznam aplikací a složky s „povinnou výbavou“ od Googlu a Microsoftu
Prostředí hojně využívá bílé barvy, což pro Super AMOLED displej není úplně to pravé, ovšem základní schéma můžete vyměnit za jakékoliv jiné z obchodu s tématy. V telefonu čekejte přepracovanou nabídku Nastavení, pokud jste používali dřívější Samsungy, možná se v některých sekcích budete trochu hledat. Pomoci vám však může integrované hledání.






Horní lišta s rychlými zástupci se vysouvá „nadvakrát“, Zabezpečená složka, otisky prstů a FM rádio
Mezi aplikacemi čekejte porci předinstalovaného obsahu od Googlu či Microsoftu, aplikace od Samsungu byly redukovány natolik, že v telefonu např. chybí i základní hudební přehrávač. Tedy, pokud nepočítáte aplikaci Google Music. Vítaným přídavkem je FM rádio, které však zahraje pouze s připojenými sluchátky.






Nový vzhled Nastavení, schémata, údržba zařízení, úložiště, RAM a filtr modrého světla
Ke Galaxy A3 (2017) můžete připojit i různé nositelnosti řady Gear, aplikace S Health vám pak může monitorovat vaše pohybové aktivity. V telefonu nechybí ani Zabezpečená složka, která zaručí, že vaše vybrané soubory či aplikaci si nezobrazí nikdo nepovolaný.
A jaké jsou vlastně přímé rozdíly oproti Galaxy A5 (2017)? O tři tisíce levnější „Á trojka“ nabídne menší displej, a jen s HD rozlišením, kapacitně menší baterii, nižší rozlišení primárního a sekundárního fotoaparátu, poloviční interní paměť, a oželet musíte i rychlé kabelové nabíjení.
Ukázkové fotografie:












Snímky pořízené za jasného počasí


Při focení nočních snímků je třeba scénu vyfotit hned několikrát, napoprvé totiž často pořídíte rozmazaný snímek

Ukázkové „selfíčko“
Ukázková videa:
Samsung Galaxy A3 (2017) se na českém trhu prodává od začátku února za 8 990 Kč. Pokud si jej pořídíte na kamenné prodejně či na e-shopu od Samsungu, můžete k telefonu dostat zdarma náramek Smart Charm. Mezi barevnými variantami je na výběr zlatá, černá a modrá, k nimž později přibude i růžová. Telefon začínáme v redakci testovat, pokud tedy máte nějaké dotazy, nebojte se zeptat v diskusi pod článkem.
Plusy:
- Super AMOLED displej s filtrem modrého světla
- Always On displej s notifikacemi třetích stran
- snímání otisků prstů funguje i v zamknutém stavu
- integrované FM rádio
- Osmimegapixelová selfie kamerka nahrává i Full HD videa
- Zabezpečená složka využívá otisků prstů a může schovat i „sama sebe“
- odolnost IP68
Minusy:
- ze základní 16GB paměti pro vás mnoho místa nezbude
- chybí vibrační odezva ovladačů pod displejem a klávesnice
- stejně jako u jiných Samsungů střední třídy postrádáme notifikační diodu
- hodilo by se bezdrátové nebo alespoň rychlejší kabelové nabíjení
- pro upravení jasu musíte horní lištu vysunout „nadvakrát“
- často rozmazané snímky při focení v horších světelných podmínkách
- vyšší cena