Nové hodinky od Samsungu mohou s nanoSIM fungovat samostatně, připojí se k internetu přes Wi-Fi, navigují a monitorují váš zdravotní stav.
Na loňském veletrhu IFA Samsung představil první generaci hodinek Galaxy Gear, která běžela na upraveném Androidu Jelly Bean. V únoru jsme se dočkali nové řady hodinek Gear 2 a Gear 2 Neo s Tizenem. K nim se brzy přidaly i první hodinky Galaxy Gear, pro které výrobce přichystal nevratnou aktualizaci na systém Tizen.
Hardwarové specifikace hodinek Samsung Gear S
V Barceloně na MWC 2014 došlo i na představení chytrého náramku Gear Fit, který sice běží na univerzálním RTOS systému s omezenou sadou instrukcí, ovšem u náramku nejvíce zaujal zahnutý Super AMOLED displej. Právě ten přešel i do testovaných hodinek Samsung Gear S, které jsou navíc osazené slotem pro nanoSIM, takže je můžete používat i jako samostatné mobilní zařízení. U SIM to ale nekončí, hodinky se mohou připojit k Wi-Fi, změří tep, napíšete na nich e-mail, textovou zprávu, zabrouzdáte na webu nebo využijete navigaci Nokia Here.
Zahnutý displej má opodstatnění
Hodinky do redakce dorazily v černé barevné variantě, černý je nejen displejový modul, ale také pásek. Z něj můžete modul hodinek jednoduše vyvléknout (podobně jako u náramku Gear Fit) a nahradit pásek jiným. Na výběr jsou různobarevné gumové pásky, úzké a široké, stejně tak jako kožené pásky s krystaly Swarovski.
Displej na hodinkách má úhlopříčku 2" a rozlišení 360 × 480 pix. Jedná se o Super AMOLED, takže je na sluníčku poměrně dobře čitelný. Zahnutí displeje se podepsalo i na zahnutí celého těla hodinek, které může daleko lépe obstoupit celé zápěstí. Na ruce působí hodinky přirozeněji, než dřívější generace s rovnými zády, resp. rovným displejem. Pod zobrazovačem se nachází hlavní ovladač - široké univerzální tlačítko, kterým hodinky odemykáte, zapínáte, příp. restartujete. Po levé straně od ovladače je umístěn senzor okolního osvětlení, který se stará o automatickou regulaci jasu displeje, vpravo je umístěn UV senzor, který analýzou světla poradí, jak se obléci, případně jak dlouho byste na slunci měli pobývat.
Hodinky Gear S a dominanta - 2" zahnutý Super AMOLED displej
Z levého boku hodinek se ozývají systémové zvuky, vnitřní strana je osazena senzorem srdečního tepu, slotem pro nanoSIM a konektory pro připojení dokovací stanice. Ta je tenkrát poměrně hodně masivní, protože má v sobě umístěnou druhou baterii. Při nabíjení hodinek ze sítě tedy současně nabíjíte i akumulátor v kolébce, ten pak můžete v ideálním případě využit k dalšímu dobití hodinek do maximálně poloviny jejich kapacity.
Z vnitřní strany najdeme slot pro nanoSIM, senzor srdečního tepu a kontakty k připojení dokovací stanice
Samotný akumulátor má 300mAh a je logicky nevyměnitelný. Hodinky splňují odolnostní normu IP67, takže se s nimi nemusíte bát vody. Na druhou stranu musíte dávat pozor na hermetické uzavření slotu pro nanoSIM, aby dovnitř nevnikla voda ani prach. K otevření záslepky je třeba dodávaná plastová tyčinka s zobáčkem, pokud se budete snažit nehtem, rychle jej zalomíte. Jinými nástroji zase můžete narušit kryt hodinek, tím pádem i porušit jejich odolnost.
Pásek je gumový, při troše úsilí z něj hlavní modul můžete vyvléct. Pásek lze upravit na různé rozměry zápěstí
Pásek na hodinkách je délkově upravitelný, spona se zapíná vcelku lehce, poté však drží překvapivě pevně a nemá tendenci se sama odepínat. Co se týká hardwaru, v hodinkách najdeme 1GHz dvoujádro od Qualcommu, které doplňuje 512MB RAM a 4 GB interní paměť. Uživatelský prostor po připojení k počítači (přes režim MTP) se však smrsknul na pouhé 2,4 GB. To využijete zejména na ukládání hudby a dalších souborů, protože fotografie můžete přes galerii sdílet přes Bluetooth s telefonem. Fotoaparát na hodinkách tentokrát chybí, do interní paměti se dále instalují stažené aplikace.
Hodinky Gear S na ruce už působí poměrně hodně mohutně, díky prohnutí displeje a zad však na zápěstí drží poměrně dobře. Detail nabíjecího doku, jehož součástí je i baterie s menší kapacitou
Konektivita dále zahrnuje Wi-Fi a Bluetooth 4.1, přes jedno nebo druhé můžete být spojení s podporovaným smartphonem Samsungu, což je potřeba pro případnou instalaci aplikací. Hodinky v neposlední řadě disponují integrovanou GPS, s aplikací Nokia Here vás tedy umí navést do zadaného cíle.
Opět na Tizenu
Hodinky Samsung Gear S jsou opět postaveny na operačním systému Tizen, který Samsung vyvíjí spolu s Intelem a s několika dalšími desítkami firem. Zatímco systém zatím nedokázal prorazit v oblasti smartphonů, mezi nositelnými zařízeními se Tizen drží na špici popularity jako jeden z nejpoužívanějších systémů v rámci kategorie „wearables“. V hodinkách je přítomna zatím poslední verze systému, Tizen 2.2.1.3.
Obrazovka hodin, potažením shora dolů si stáhnete notifikační lištu, ve které nastavujete hlasitost, jas a blokovací režim. Potažením zdola nahoru vysunete hlavní nabídku, kde jsou všechny nainstalované aplikace
Úvodní obrazovka zobrazuje hodiny, v rámci editace zde můžete nastavit různé analogové a digitální hodiny. Pokud zvolíte digitální, gesto pro zobrazení hodin (pohyb ruky směrem k obličeji) zobrazuje jen bílé hodiny na černém pozadí, takže šetříte baterii.
Pokud se z obrazovky hodin posouváte doprava, dostáváte se na jakési obrazovky s widgety, kde může být hudební přehrávač, záznamy z kalendáře, rychlé připojení, S Health, kontakty nebo zprávy ze zpravodajských webů (v angličtině). Maximálně lze mít aktivních pět takovýchto ploch
Podržení dvojice prstů kdekoliv v menu dojde k zobrazení poslední spouštěných aplikací, rychle tak přepnete na jinou aplikaci, aniž byste museli procházet hlavní nabídkou. K té se jinak dostanete potažením z obrazovky hodin směrem dolů, opačný směr slouží pro vysunutí notifikační lišty. Zde lze upravit hlasitost, jas a také zjistit druh připojení k mobilnímu telefonu.
A pokud jdete z obrazovky hodin doleva, zobrazí se nejprve notifikace v seznamu a poté samostatně, každá na vlastní obrazovce. Notifikace se mohou zobrazovat z jakékoliv nainstalované aplikace v připojeném smartphonu, které toto chování povolíte
Posunem doprava procházíte přes pět stránek s miniaplikacemi, můžete zde být umístěno např. počasí, aplikace S Health nebo třeba informace z kalendáře na aktuální den. Posune, z hodin doleva se dostanete do seznamu notifikací, v podpůrné aplikaci Gear Manager si můžete nastavit, od jakých nainstalovaných titulů chcete notifikace odebírat. Pokud pokračujete dále doleva, zobrazí se vám podrobnosti o každé notifikaci ze seznamu, na řadu z nich lze přímo reagovat, např. na SMS můžete hned odpovědět, případně lze detailní informace zobrazit po stisku tlačítka v telefonu, který se odemkne a zobrazí daný obsah.
Možné vzhledy předinstalovaných hodin
Doposud jsme si popisovali režim „Companion“, tedy hodinky spolupracují s připojeným telefonem a jsou jeho prodlouženou rukou. Příchozí hovory můžete přijmout na hodinkách a vyřídit je pomocí hlasitého odposlechu nebo připojeného Bluetooth sluchátka. Další možnosti (na první pohled hodně nepřehledné) se zpřístupní až po vložení nanoSIM karty. V Nastavení hodinek si můžete zvolit, zda chcete při vytáčení hovorů používat SIM telefonu nebo v hodinkách, protože i když máte SIM v obou zařízeních, stále můžete na hodinkách přes Bluetooth vyřizovat hovory z připojeného smartphonu. Patřičné chování lze nastavit i pro odesílané zprávy.
Aplikace S Health a měření spánku, UV záření, kroků a srdečního tepu
Pokud jsou hodinky připojeny k telefonu, využívají jeho připojení k internetu, takže u nich nemůžete aktivovat Wi-Fi. Pokud máte v hodinkách SIM, zaskočí vás prázdná aplikace E-mail. Ta totiž jen přejímá notifikace z telefonu, přičemž jsme předpokládali, že se bude jednat o plnohodnotnou aplikaci napojenou na Exchange. V rámci aplikační výbavy jsme dále odhalili aplikaci S Health, která monitoruje váš pohyb, spánek a okolní UV záření. Mezi aplikacemi je předinstalovaná i navigace Nokia Here, nechybí zde ani kompas či stopky.
Alfanumerická a QWERTZ klávesnice, číselník, vyhledání zařízení, Nastavení, navigace Nokia Here, kompas a stopky
Hodinky Samsung Gear S začínáme aktuálně testovat. Vaše případné dotazy můžete pokládat do diskuse pod článkem. Cena hodinek na českém trhu by se měla pohybovat okolo 10 tisíc Kč.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->