Testujeme brýle Samsung Gear VR Lite [video]

Již třetí generace Gear VR je vlastně generací první. Brýle virtuální reality vychytaly některé mouchy a jsou konečně plnohodnotným produktem.

Samsung začátkem tohoto týdne začal na českém trhu prodávat nové brýle pro virtuální realitu, které nazval Gear VR Lite. Z trochu nešťastného označení vyplývá, že jsou brýle snad o něco „ořezány“, ve skutečnosti se však jedná o nejvíce odladěný model, který na trh vstupuje s konečně trochu lákavější cenovkou.

A tím hlavním je i rozšířená kompatibilita, do brýlí můžete vložit Galaxy S6, Galaxy S6 Edge nebo Galaxy S6 Edge+. A na krabici se dočtete, že další podporované modely se objeví na stránkách výrobce, je tedy velmi pravděpodobné, že se do univerzálních brýlí vejde i dvojice Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge. Trochu nečekaně chybí podpora Galaxy Note 4, který díky jeho šířce do brýlí jednoduše nenapasujete.

Přepínač na dvě velikosti

Do brýlí se zpět vrací poloprůhledný ochranný kryt, který se nenasazuje při vloženém telefonu, ale až tehdy, když Gear VR přestanete používat a založíte do šuplíku. Po jeho odklopení se zpřístupní prostor, do kterého můžete nasadit váš smartphone. Příslušenství má dvě pozice, základní slot A je určen pro S6 Edge+, posunutím do slotu B můžete do brýlí vložit i menší S6 a S6 Edge+.

Na horní hraně brýlí najdeme doostřovací kolečko, které přijde nově vhod i těm, kteří nosí brýle. Gear VR Lite totiž můžete nasadit i s brýlemi, takže 3D zážitek bude daleko dostupnější pro ty, kteří nemají úplně ideální zrak. Abychom ale nejásali předčasně, z pravého boku, oproti Gear VR for S6, zmizel ventilátor, takže se brýle při ne úplně ideálním nasazení trochu zamlžují. A nepomohou ani malé odvětrávací průduchy na spodní hraně. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Brýle Samsung Gear VR Lite se Samsungem Galaxy S6

Na spodní části je umístěn i microUSB konektor, který slouží k napájení Gear VR. Brýle si standardně berou energii z vloženého smartphonu, pokud je však při hraní připojíte k nabíječce, hraní na brýlích je plně obstaráno síťovým napájením. Pokud však využíváte náročnou hru, která má odběr přes 1,5 A, může být Gear VR napájeno ze sítě a současně i z mobilního zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily - přepínač pro různé velikosti smartphonů, protikus plastovými držáky, optika, ovládací „kurzorový“ touchpad, ostřící kolečko, microUSB a průduch na spodní hraně

Změna se odehrála i na pravém boku, konkrétně se týká dotykového touchpadu. Rovná plocha byla nahrazena vlisovaným kurzorovým křížem, který je stále dotykový, mělo by být ale snadnější poslepu „trefit“ jednotlivé směry.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První spuštění, instalace softwaru a náhled na Oculus Store

V praxi si na nový touchpad ještě zvykáme, zejména na potvrzovací dotykový střed. Práce s ním zatím není úplně ideální. Vedle touchpadu najdeme regulátory hlasitosti a trochu zapuštěné zpětné tlačítko. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka několika dostupných her - RPG Herobound, hackovací Darknet, skákačka Temple Run VR a „střílečka“ Dodge This. Počet her a různých 3D aplikací a „zážitků“ oproti dřívějšku podstatně narostl

Na vnitřní straně brýlí je umístěno nové polstrování, které na obličeji při delším hraní zanechává jen nepatrné otisky, jinak je vše při starém. Po prvním vložení telefonu se nainstaluje aplikace Oculus Home a další potřebný software, projdete režimem přihlášení/registrace a z aplikačního obchodu si následně můžete stáhnout či zakoupit hry, aplikace, experiences (v překladu „zážitky“), videa či tzv. koncepty. V rámci nich vývojáři zkouší různé nové možnosti interakce a obsahu formou krátkého 3D obsahu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka nabídky, která se objeví při delším stisku zpětné šipky. Můžete změnit orientaci pohledu v Gear VR, upravit barvy, zapnout tichý režim, nebo se podívat okolo skrz fotoaparát

Obrazovaná kvalita Gear VR Lite je stejná jako v předchozích generacích, protože jemnost obrazu záleží na rozlišení vloženého smartphonu. Při hraní jdou vidět jednotlivé pixely (na každé oko máte k dispozici Full HD rozlišení), při delším hraní, kdy se soustředíte na obsah, je však přestanete vnímat. Gear VR Lite jsou však stále jedním z nejkvalitnějších řešení mobilní virtuální reality, navíc do něj chce Samsung i nadále hodně investovat. Pro Gear VR se připravují animované filmy i 360stupňový thriller.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V brýlích Gear VR je novinkou „virtuální“ webový prohlížeč. Prohlížení stránek v prostoru zní zajímavě, betaverze prohlížeče ale ještě má své „mouchy“

Brýle Samsung Gear VR Lite začínáme aktuálně testovat se smartphony Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge. Pokud máte nějaké otázky, můžete se zeptat v komentářích pod článkem. Brýle se na českém trhu začaly prodávat 7. prosince, cena byla stanovena na 3 499 Kč vč. DPH.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Diskuze (2) Další článek: 10 tipů na příslušenství a nositelnosti [Vánoce 2015]

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 64GB, Samsung Galaxy S7 Active, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S7 Edge 64GB, Tichý režim