Telefony od Samsungu ochrání zvířata v jihoafrické buši před nájezdy pytláků

  • Samsung s organizací Black Mamba rozšiřuje program Wildlife Watch
  • Telefony od Samsungu snímají divoká zvířata v jihoafrické rezervaci
  • Na pytláky může upozornit kdokoli online

Samsung oznámil rozšíření pilotního programu Wildlife Watch ve spolupráci s neziskovými organizacemi Africam a Black Mamba. Cílem je chránit zvířata v přirozeném prostředí jihoafrické buše před útoky pytláků. Poslouží k tomu smartphony Galaxy S21 Ultra a Galaxy S23 Ultra, které budou nepřetržitě monitorovat území Krugerova národního parku.

Klepněte pro větší obrázek
Smartphony Samsungu se zapnutou kamerou nepřetržitě streamují dění v národním parku

Program Wildlife Watch funguje od roku 2021, technologie Samsung v něm slouží coby monitorovací systém, díky němuž může kdokoli online sledovat nepřetržitý přenos života v divoké přírodě v jihoafrické rezervaci Balule ve známém Krugerově národním parku. Pilotní projekt zaznamenal velký úspěch v ochraně afrických nosorožců, což je jeden z nejohroženějších druhů současného světa. Zásadní zásluhu na tom mají virtuální strážci parku, kteří ke sledování používají právě přístroje Samsung.

Leitah Mkhabela, strážkyně protipytlácké jednotky Black Mamba říká: „Od začátku projektu pytlácké útoky na nosorožce v rezervaci zcela ustaly, nezaznamenali jsme ani jediný. Pro některé jiné druhy to ovšem bohužel neplatí. Počet turistů pořád nedosáhl předpandemických čísel a tím pádem zvířata v parku nejsou pod takovým dohledem, růst životních nákladů se projevil větším rozšířením chudoby a nabírání nových strážců je obtížné, chybí nám peníze na vyšší výplaty a pracovní podmínky jsou náročné.“

Pytláka můžete odhalit i vy

Po aktuálním vylepšení programu bude Samsung k nepřetržitému monitoringu a streamingu zvířat v divoké přírodě používat kamerovou technologii z telefonů Galaxy S21 Ultra a Galaxy S23 Ultra. Telefony budou místa filmovat 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Záznam přenášený do centrály strážců parku je natolik kvalitní, že ho lze využít jako důkazní materiál při vyšetřování pytláckých útoků, a voděodolné telefony umožňují využití i v náročných přírodních podmínkách na hlídkách.

Klepněte pro větší obrázek
Každý telefon je uložen do bezpečnostní krabice s akumulátorem, který jej dokáže napájet několik týdnů

Zároveň se chystají testy, nakolik strážcům při koordinaci jejich činnosti pomohou monitorovací přívěsky Galaxy SmartTag a zda dokážou zvýšit jejich bezpečí. Pracovníci v sídle organizace Black Mamba budou sledovat pohyb strážců v rezervaci pomocí aplikace SmartThings Find.

Do monitorování ohrožených druhů v reálném čase v přirozeném prostředí se coby „virtuální strážce“ může zapojit kdokoli a kdekoli na světě, klidně z pohodlí domova. Stačí sledovat rezervaci na webu wildlife-watch.com a upozornit pracovníky organizace Black Mamba upozornit v případě, že spatříte zvíře v ohrožení nebo si všimnete jakéhokoli náznaku pytlácké činnosti tlačítkem na dolní liště okna s videem. Vedle bohulibé činnosti si tak můžete vychutnat i sledování slonů, lvů či žiraf v jejich přirozeném prostředí.

Váš názor Další článek: Rok českého forenzního softwaru na Ukrajině. Z mobilů vojáků získává fotografie či dávno smazané zprávy

Témata článku: Samsung, , , Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, Samsung Galaxy S23 Ultra, Rezervace, Galaxy SmartTag, Zvíře, Strážce, SmartThings Finda, Buš, Telefon