Smartphony budou zase rychlejší. Samsung s Qualcommem implementují nové DRAM paměti

Samsung loni na podzim představil první paměti typu LPDDR5X DRAM určené pro smartphony. Jedná se o nový druh, který je výrazně rychlejší, než ty stávají, ovšem jsou i energeticky úspornější, než aktuálně využívané paměti LPDDR5X. Představení takových pamětí však vždy znamená časovou prodlevu s reálným nasazením v telefonu. Výrobce pamětí se totiž musí dohodnout i s výrobcem procesorů.

Klepněte pro větší obrázek
Nové paměti Samsung LPDDR5X

Jak nyní Samsung zveřejnil, firmě se podařilo dohodnout s Qualcommem, který tento nový typ pamětí chce využít spolu s novými špičkovými procesory. Firma nyní schválila 14nm LPDDR5X čip pro využití v řadě Snapdragon.

Pro rychlejší a úspornější telefony

Obě společnosti nyní úzce spolupracují na optimalizaci pro smartphony a rozhodně se máme na co těšit. Výrobce u první představené paměti 16 GB LPDDR5X DRAM slibuje rychlost až 7,5 Gbit/s, tedy cca o 20 % rychlejší výsledky, než na které jsme dnes zvyklí u těch nejvybavenějších smartphonů.

Paměti pomůžou telefonů k rychlejšímu načítání a celkovému zrychlení telefonu, ovšem nabízí také výrazně lepší výsledky u zpracování videa s vysokým rozlišením a také výpočtů umělé inteligence. Firmy slibují také lepší výsledky v případě rozpoznávání hlasu a obrázků. Výhodou je, že je tento paměťový čip také o 20 % úspornější, což může pomoci ještě delší výdrži baterie smartphonů. 

Firmy zatím ne neuvedli, kdy se můžeme nových pamětí dočkat v koncovém zařízení, nicméně Samsung slibuje, že díky vysokému výkonu těchto pamětí očekává jejich využití také mimo smartphony. Podívat by se tak mohly i do počítačů, datových center a počítá se s nimi i pro automobilový průmysl.

Aktuální špička Samsungu - smartphone Galaxy S22 Ultra:

Zdroj: Samsung

Váš názor Další článek: Poco X4 Pro nakukuje do světa 108 megapixelů. Poco M4 Pro přišel o 5G, ale dočkal se AMOLEDu

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , Procesor, Představení, Výrobce, Samsun, SMA, Vysoké rozlišení, Telefon, Qualcomm Technologies,