Smartphone místo občanky? V Německu již brzy pod hlavičkou řady Galaxy S20

Německý Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI) ve spolupráci se státní tiskárnou Bundesdruckerei, divizí Deutsche Telekom Security a firmou Samsung vyvinul řešení elektronických občanek, které budou k dispozici na mobilních zařízeních. Výsledkem snahy všech firem je hardwarově zabezpečené úložiště, které je navázáno na zabezpečený čip eSE (embedded Secure Element) použitý u řady Galaxy S20 a na nově vyvinutou aplikaci. 

Do bezpečného úložiště bude brzy možné dohrát občanský průkaz, a výhledově i řidičák, kartičku pojištěnce, přístupové karty k bytu, autu, a další elektronické verze plastových kartiček. Zabezpečený eSE čip S3K250AF se stará o to, aby nedošlo k odcizení citlivých dat, vše je tedy uloženo a šifrováno lokálně bez nutnosti přenosu dat přes internet. Do mobilní aplikace se občanka načte přes NFC, následně je třeba přidání eID potvrdit přiděleným PIN kódem. Takto uložená občanka půjde následně využít ke komunikaci s úřady nebo třeba k vytvoření bankovního účtu.

Německo je v segmentu eObčanek o něco dále než Česko. U nás sice již řešení částečně funguje, ale nestandardním způsobem. K občance potřebujete speciální čtečku, a konkrétně se smartphony jsou kompatibilní pouze dvě z nich (v ceně přes tisícovku). V aplikaci navíc chybí ověřování podpisů a propojení s datovou schránkou, není tedy divu, že má na Google Play nelichotivé hodnocení 2,5/5. Řešení v Německu má být komerčně spuštěno ještě do konce roku.

Diskuze (1) Další článek: Odolné sklo Gorilla Glass Victus přežije i pád telefonu ze dvou metrů na zem

Témata článku: Samsung, Mobilní aplikace, Google Play, Bezpečnost, Zabezpečení, Šifrování, Hardware, eObčanka, Samsung Galaxy S20, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G 512GB, Samsung Galaxy S20+, Kartička, Německo, Aplikace, Brzy, Datová schránka, Úložiště, Občanka, Česká republika, Hlavička, Internet, BSI, Čip
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Sherlock Holmes Chapter One má datum vydání. Verze pro starší konzole se opozdí

Sherlock Holmes Chapter One má datum vydání. Verze pro starší konzole se opozdí

Studio Frogwares, které můžete znát jako autory The Sinking City, konečně odhalilo, kdy se můžeme těšit na nového Sherlocka.

Martin Nahodil
Sherlock Holmes: Chapter OneDatum vydání
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny