Smartphone místo občanky? V Německu již brzy pod hlavičkou řady Galaxy S20

Německý Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI) ve spolupráci se státní tiskárnou Bundesdruckerei, divizí Deutsche Telekom Security a firmou Samsung vyvinul řešení elektronických občanek, které budou k dispozici na mobilních zařízeních. Výsledkem snahy všech firem je hardwarově zabezpečené úložiště, které je navázáno na zabezpečený čip eSE (embedded Secure Element) použitý u řady Galaxy S20 a na nově vyvinutou aplikaci. 

Do bezpečného úložiště bude brzy možné dohrát občanský průkaz, a výhledově i řidičák, kartičku pojištěnce, přístupové karty k bytu, autu, a další elektronické verze plastových kartiček. Zabezpečený eSE čip S3K250AF se stará o to, aby nedošlo k odcizení citlivých dat, vše je tedy uloženo a šifrováno lokálně bez nutnosti přenosu dat přes internet. Do mobilní aplikace se občanka načte přes NFC, následně je třeba přidání eID potvrdit přiděleným PIN kódem. Takto uložená občanka půjde následně využít ke komunikaci s úřady nebo třeba k vytvoření bankovního účtu.

Německo je v segmentu eObčanek o něco dále než Česko. U nás sice již řešení částečně funguje, ale nestandardním způsobem. K občance potřebujete speciální čtečku, a konkrétně se smartphony jsou kompatibilní pouze dvě z nich (v ceně přes tisícovku). V aplikaci navíc chybí ověřování podpisů a propojení s datovou schránkou, není tedy divu, že má na Google Play nelichotivé hodnocení 2,5/5. Řešení v Německu má být komerčně spuštěno ještě do konce roku.

Diskuze (1) Další článek: Odolné sklo Gorilla Glass Victus přežije i pád telefonu ze dvou metrů na zem

Témata článku: Samsung, Mobilní aplikace, Aplikace, Google Play, Bezpečnost, Hardware, Šifrování, Zabezpečení, eObčanka, Samsung Galaxy S20, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G 512GB, Samsung Galaxy S20+, Internet, Brzy, Německo, Úložiště, Čip, BSI, Občanka, Hlavička, Datová schránka, Česká republika, KartičkaUrčitě si přečtěte

Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 13

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Chytré trenýrky či podprsenka. Na první pohled směšné, na druhý pohled zcela logické řešení
Karel Kilián
Chytré oblečeníWearablesNositelnosti
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz