SideSync 3.0: Android na dotyk myši [test]

Samsung představil SideSync 3.0, který již není omezen jen na notebooky vlastní výroby. Přes počítač tak můžete vzdáleně ovládat smartphony i tablety.

Na SamsungManii jsme vás před necelým rokem informovali o řešení zrcadlení displeje smatphonu v počítači od Samsungu, které se skrývalo pod názvem SideSync 2.0. Jednalo se o mobilní aplikaci, která zprostředkovávala komunikaci s PC aplikací, ta však byla dostupná pouze u vybraných Samsung notebooků. Byly zde sice nějaké pokusy o crackování a následné instalace na notebooky a počítače jiných výrobců, nikdy se však nepodařilo aplikaci plnohodnotně zprovoznit. Samsung před několika měsíci přestal starší SideSync 2.0 nabízet ve jménu nové verze SideSync 3.0. Ta již funguje zhruba dva měsíce, ovšem až začátkem dubna pro ní Samsung vydal PC aplikaci, které konečně umožňuje její plnohodnotné využívání.

Co udělat pro spojení?

Nejprve je třeba do vašeho počítače nainstalovat podpůrný software, instalátor naleznete na stránkách Samsungu. Do vašeho smartphonu je pak třeba nainstalovat SideSync 3.0 z Google Play nebo ze SamsungApps. Mezi podporované modely se v současné době řadí pouze Galaxy Note 3 a Galaxy S5. Nový SideSync ale můžete nainstalovat i na tablety, např. na nedávno testovaný Note Pro 12.2 nebo Tab Pro 8.4, zde je už ale funkcionalita aplikace poněkud odlišná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojování k SideSync 3.0 přes kabel a přes Wi-Fi, stabilita bezdrátového připojení je však velmi špatná

Nejprve je třeba spustit aplikaci v počítači a poté v telefonu. Následně můžete zařízení propojit přes Wi-Fi nebo pomocí USB kabelu. V prvním případě je třeba, aby byla obě zařízení připojena ke stejné Wi-Fi síti, v testovací síti jsme se připojili ke Galax S5. Stabilita připojení ale byla velmi špatná, telefon se po chvíli odpojil. Jistější je tak připojení přes datový kabel, po připojení k počítači dojde k instalaci ovladačů, protože je telefon připojován v novém režimu, nežli ve standardním MTP. Jakmile je vše hotovo, SideSync se minimalizuje do lišty a vy na monitoru počítače vidíte obsah displeje vašeho smartphonu. Tento režim se nazývá „Sdílení obrazovky“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojení v režimu sdílení obrazovky - v PC můžete plnohodnotně ovládat smartphonu pomocí myši a zadávat texty klávesnicí. V tomto režimu je displej telefonu vypnut

Současně však pohasne jeho displej, ovládání je tedy plně v režii počítače. Pokud telefon rozsvítíte, je umožněno ovládání pouze na telefonu, a to až do té doby, než na počítači znovu kliknete na virtuální displej telefonu. Zaručeno je vždy pouze jednostranné ovládání. Samotný „emulátor“ nabízí univerzální design, v běžném režimu připojení můžete telefon ovládat myší se zobrazeným kruhovým kurzorem tak, jak běžně ovládáte telefon. Levým tlačítkem myši potvrzujete volby, pravé slouží jako náhrada zpětné šipky, stisk kolečka pak slouží pro návrat domů. Funkci tlačítek však můžete namapovat i jinak podle svého uvážení. Pro psaní funguje vstup z počítačové klávesnice, další funkce můžete namapovat klávesám F1 - F12, na výběr je poměrně hodně dostupných možností. V levém horním rohu můžete evidovat kvalitu spojení v počtu snímků za sekundu, v případě kabelového připojení se blíží hodnotě 30 fps.

Klepněte pro větší obrázek
Přenášení souboru mezi počítačem a smartphonem

V rámci sdílení obrazovky můžete jednoduše kopírovat data do telefonu, stačí soubor přetáhnout na virtuální obrazovku, následně si vyberete, kam soubor uložit. Opačným směrem stačí vybrat soubor ve Správci zařízení a přetáhnout je do otevřené složky v počítači. V režimu sdílení obrazovky dále funguje sdílený clipboard, kopírovaný text z telefonu můžete vložit do formulářů v počítači a naopak. Jakmile v režimu sdílení obrazovky z telefonu spustíte video, přehraje se přes celý monitor v rámci Windows Media Playeru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej smartphonu může být přístupný po stranách počítačového monitoru, stačí když z něj myší vyjete a můžete jí  ovládat smartphone napřímo

Z horní kontextové nabídky lze nastavit pozici virtuálního displeje vždy nahoře, telefonu můžete otočit zobrazení nabok, případně pořídit screenshot displeje. Prvním tlačítkem pak změníte režim tak, že přímo na displej vašeho smartphonu dostanete počítačovou myší. Samsung tento režim označuje jako „Sdílení klávesnice a myši“, což je všeříkající. Displej připojeného smartphonu se naváže na okraje vašeho desktopu, kam můžete přejet myší a ovládat jí telefon napřímo. Z počítače můžete do telefonu přetahovat soubory, v telefonu si pak vyberete, kam se má daný soubor v telefonu uložit. Složky bohužel přenášet nejde. Funguje to i opačným směrem, kdy ve Správci souborů vyberete požadované položky a ty přetáhnete do cílového umístění v počítači. Složky opět nelze přenášet.

Propojení smartphonu a tabletu

Poslední možností, jak využít aplikaci SideSync 3.0, je připojení smartphonu k tabletu. Na něm se pak přes Wi-Fi Direct zobrazí displej smartphonu, jenž spojení eviduje přes Screen Mirroring. Na tabletu pak můžete plnohodnotně ovládat telefon dotykem včetně ovladačů pod displejem, psát texty pomocí větší klávesnice na tabletu nebo můžete přejít na tabletu na stejnou stránku, kterou jste naposledy prohlíželi v internetovém prohlížeči na smartphonu. Můžete spouštět také většinu aplikací, na dálku však např. nespustíte KNOX ani Fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrazovku SideSync 3.0 (U Galaxy Tab Pro 8.4) si můžete zobrazit kdekoliv v menu, pro zadávání slouží plovoucí nebo statická klávesnice, záležet bude na tom, jak si ji přepnete. V horní liště tabletu se objevují notifikace ze smartphonu, jakmile odemknete telefon a začnete jej používat, stane se pro SideSync nepřístupný

SideSync v horní výsuvné liště eviduje vybrané notifikace ze smartphonu, pokud na telefon např. nainstalujete aplikaci, objeví se tato informace po vysunutí notifikační lišty. Pokud vzdáleně přes tablet spustíte video, bude se přehrávat bez problémů v lokálním videopřehrávači, tedy na větším displeji. Pokud si pustíte hudbu ze smartphonu, zvuk je přehráván opět z tabletu, pro úpravu hlasitosti ale musíte využít softwarového posuvníku, boční regulátory totiž v tomto případě adekvátně nefungují. Při prohlížení obrázků ze smartphonu si musíte vystačit s výřezem na displeji, přesměrování do tabletu nečekejte. To stejné platí i u volání, z tabletu sice hovor vytočíte, ale vyzvánění a samotný hovor probíhá jen ve smartphonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výřez s displejem telefonu může mít variabilní velikost, případně jej můžete maximalizovat na celou obrazovku

Užitečnou funkcí je i rychlé kopírování souborů, stačí ve Správci souborů v tabletu vybrat soubor delším podržením prstu, poté jej stejným gestem chytíte a přetáhnete do smartphonu. Zde si jen vyberete, kam soubor uložit. Stejně to funguje i opačným směrem, tedy při kopírování souborů ze smartphonu do tabletu. Kopírování se bohužel netýká složek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
 SideSync 3.0 na Galaxy Note Pro 12.2, větší displej tabletu se přímo hodí na přehrávání videa ze smartphonu, který má řadově menší displej

Po stisku domovského tlačítka se aplikace minimalizuje do plovoucí ikony, kterou můžete posunovat po displeji, a po kliknutí se opět otevře virtuální telefon s obsahem displeje. Pokud však telefon používáte, nejde jej ovládat na dálku, musíte v aplikaci vynutit přepnutí na tablet. Z výsuvného menu můžete změnit orientaci displeje nebo pořídit screenshot, velikost zobrazeného displeje je variabilní, můžete ji měnit za chodu, případně zvětšit na celou obrazovku.

Více informací o aplikaci SideSync 3.0 zjistíte na těchto webových stránkách. Aplikaci pro PC si můžete stáhnout zde, mobilní verzi aplikace pak najdete na SamsungApps či Google Play.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Diskuze (10) Další článek: Český trh s tablety a smartphony porcují asijské firmy

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Tablety, Software pro mobily, Software pro PC, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy Note Pro 12.2, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 32GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 16GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 32GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 32GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 64GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 64GB Wi-Fi, Telefony s Androidem na Heureka.cz
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy