Samsung Xcover 550: aby něco vydržel [recenze]

Ne každý potřebuje smartphone, někomu může stačit základní model se zvýšenou odolností, aby něco vydržel. Právě takový je Xcover 550.
Kapitoly článku

Hloupé telefony se nám do redakce dostávají jako šafránu, mobilní trh se v posledních letech otočil směrem k chytrým zařízením, které v prodejích dominují na plné čáře. Pokud jste si však na dotykový displej nenavykli, můžete mít brzy problém adaptovat se. Mezi několika málo „hloupými“ modely na trhu je stále poměrně dobrou koupí již několikaletý Samsung S5610. Pokud však chcete k základním funkcím přidat element „aby telefon něco vydržel“, ukážeme si nový hloupý odolný Samsung, který moc nestojí a k základu přidává i něco málo navíc. Žádné velké změny oproti dřívějším generacím ale nečekejte, spíše došlo ke zhoršení specifikací.

Samsung Xcover 550
B550
rozměry a hmotnost: 129 × 56 × 14,0 mm
displej: 2,4", nedotykový TFT LCD, 240 × 320, 167 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Bluetooth null
paměť: 128 MB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 300 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: nestandardní
fotoaparát: 3MPx, video, blesk
16 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Napsali jsme:

V prvních minutách testování...

Xcover 550 rozhodně dává na první dojem, při kterém telefon vypadá robustně a „oplácaně“. Druhý pohled odhalí, že to Samsung docílil pouze kombinací různobarevných plastů. Plastová je totiž i boční hrana s vroubkováním i zdrsněná zadní strana, díky které by se měl telefon dobře držet ve zpocené dlani i v pracovních rukavicích. Telefon vsází na podobné rozměry jako měli předchůdci, takže se dobře drží v ruce. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice je, až na kurzorové tlačítko, rovnoměrně bíle podsvětlena. Diodu na zadní straně použijete pro rychlý přísvit pomocí vyhrazeného tlačítka na boku telefonu

Klávesnice zalitá do jednoho bloku na první pohled nevypadá moc exkluzivně, jemný stisk tlačítek nás ale překvapil. Na bocích najdeme i užitečnou svítilnu nebo ucho pro provlečení poutka. K úplné spokojenosti nám chybí masivní šroub, který by napevno ukotvil zadní kryt. Ten je po vzoru odolných Samsungů posledních let jen přicvaknutý zobáčky, přičemž na jeho vnitřní straně je umístěna voděodolná membrána. Zatím to s telefonem vypadá slušně, ale jak to tak bývá, je třeba u Xcoveru 550 udělat celou řadu kompromisů.

„Uchem“ pivo neotevřete

Samsung Xcover 550 je telefonem klasické konstrukce o rozměrech 129 × 56 × 14 mm a o hmotnosti 120 gramů. Telefon je vyroben z bytelného matného plastu, který je ve spodní části čelní hrany vyztužen, boky evokují použití gumy, jedná se však stále o matný plast. Zařízení vypadá na první pohled mohutně a robustně, zejména díky tomu, že je telefon koncipován jako odolný dle normy IP67. Z pohledu konstrukčního zpracování je na tom telefon velmi dobře, ani v krutu se z útrob neozývají žádné pazvuky. Nejvýraznějším vizuálním prvkem je „ucho“ na horní hraně, za které můžete telefon připevnit k batohu, krosně nebo pověsit na krk. Stačilo však jen ucho trochu prodloužit, a mohlo by sloužit jako „nouzový“ otvírák. Škoda, že na to korejci nepomysleli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Xcover 550 je telefon klasické konstrukce, v širokých bocích se našlo místo na konektory zaslepené plastovými plíšky

Telefon můžeme s klidem zařadit do nižší třídy, které také odpovídá použitý podprůměrný QVGA displej. Na sluníčku je velmi špatně čitelný, musíte jej naklonit od slunce nebo jej alespoň zastínit rukou. Při bočních pohledech dochází k poměrně velké degradaci barev a ke zhoršení čitelnosti displeje. Pověstné „duchy“ z dřívějších generací hloupých Samsungů se však tentokrát nekonají. Pod displejem je připravena gumová alfanumerická klávesnice slitá do jednoho bloku s hlavními ovládacími prvky. Kurzorový kříž s potvrzovacím středem při ovládání poměrně hlasitě „cvaká“, zbytek tlačítek je na druhou stranu příjemně tichý a docela dobře se ovládá. Alfanumerická tlačítka mají mezi sebou nepatrnou mezeru, na kterou si za několik dní zvyknete, takže budete psát bez překlepů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice je rozdělná na dva póly. Zatímco kurzorová klávesa hlasitě cvaká, alfanumerická klávesnice je poměrně tichá. Na náš vkus jsou ale gumové klávesy trochu měkčí

Byť boky evokují pogumovaný povrch, jedná se pouze o strukturovaný plast. Na levém boku najdeme regulátory hlasitosti, jejichž stisk je také poměrně hodně slyšet. Regulátory hlasitosti můžete navíc měnit velikost písma při čtení zpráv nebo přeskakovat v listovacích seznamech na další část nebo rovnou na konec. Novinkou je přítomnost vyhrazeného tlačítka, které aktivuje svítilnu, je rychle po ruce a stačí jej jen krátce podržet. Pravý bok je ve znamení konektorové výbavy, která je zaslepena plastovými krytkami, aby nedošlo k vniknutí vody a nečistot do útrob telefonu.

Ustojí pády i ponoření

Telefon se v ruce drží překvapivě dobře, i když to není žádný střízlík. Svou roli v tom zřejmě hraje i zadní vroubkovaný kryt. Ani při zpocených dlaních telefon v ruce neklouže. Má to ale i stinnou stránku, do vroubkování se zřejmě budou časem usazovat nečistoty. Na druhou stranu, kryt lze sundat a umýt ve vodě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na zdrsněných zádech nenajdeme žádný zabezpečovací mechanismus, jsou k tělu přichycena plastovými zobáčky

Zadní skořápka je na telefonu totiž připevněna jen plastovými zobáčky, nekoná se tedy žádný masivní zámek, který byl k vidění u Galaxy Xcover 2. A je to trochu škoda, protože než půjdete do potenciálně nebezpečného prostředí (nečistota, vlhkost), je třeba kryt důsledně přicvaknout na všech místech, zejména okolo fotoaparátu. Ve vodě telefon obstál bez problémů, stejně tak při simulovaných pádech na linoleum a koberec z úrovně hlavy. Při pádu se však občas částečně odcvaknul zadní kryt, který je tak třeba pravidelně kontrolovat.

Fotoaparát má rozlišení 3Mpix, a díky chybějícímu automatickému zaostřování je spíše jen funkcí do počtu. Ostré a jakžtakž použitelné jsou snímky, které pořizujete do jednoho metru od snímaného objektu. Pro focení textů je telefon nepoužitelný, stejně tak pro focení v noci. Přísvit LED diodou tedy spíše využijete pro hledání klíčů při nočních návratech domů. Vedle přisvětlení je umístěn kruhový reproduktor, který dokáže poměrně dost kvalitně i hlasitě. Nesmíte to ale přehnat, při vyšších hlasitosti zahraje dosti „plechově“. Alespoň, že na rovném povrchu není jeho zvukový výstup téměř vůbec utlumen.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily - pohled na bok a do útrob telefonu, kde se nachází 1 500mAh akumulátor a slot pro miniSIM a microSD

Po odloupnutí zadní skořápky se zpřístupní oblast, která je chráněna membránou proti vniknutí vody. Najdeme zde 1 500mAh baterii, na kterou telefon vydržel při běžném nenáročném používání i čtyři až pět dní na jedno nabití. Jakmile mezi používané funkce zařadíte poslech hudby, častější volání a využívání některých aplikací či brouzdání na internetu, dostanete se v průměru na dva až tři dny na jedno nabití. Tedy na dvojnásobek výdrže oproti smartphonům, což je sice slušné, na druhou stranu jsme od telefonu do terénu čekali trochu více. Přeci jen v něm baterii nemáte moc čím vybít, takže výdrž mohla být o něco lepší. Nepomůže ani Ultra úsporný režim, který prostředí nepřemaluje do černobíla jako u Androidu, spíše jen supluje režim téměř vybité baterie, kdy se ztlumí jas displeje, vypnou zvuky, apod. Tedy nic, co byste aktivovali sami od sebe a dobrovolně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Xcover 550 není žádný střízlík, v dlani se ale drží poměrně dobře a neklouže

SIM karta je přítomna ve standardní velikosti (tj. miniSIM), do slotu pro microSD můžete vložit maximálně 16GB kartu. Větší paměťovky telefon rozpoznat nedokáže. V základním balení spolu s telefonem najdete pouze nabíjecí microUSB adaptér a uživatelské příručky.

hce counter
Kapitoly článku

Témata článku: Samsung, Recenze, Recyklace, CAT B25, Evolveo Strongphone, Evolveo Strongphone Accu, Evolveo Strongphone D2, Evolveo Strongphone D2 Mini, Evolveo Strongphone Q4, Evolveo Strongphone Q6, Evolveo Strongphone Q7, Evolveo Strongphone Q8, Evolveo Strongphone X1, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Xcover, Samsung Galaxy Xcover 2, Samsung S5610, Samsung Xcover 2, Samsung Xcover 237, Samsung Xcover 271, Samsung Xcover 550, Xcover, Pogumovaný povrch, Alfanumerická klávesnice, Kurzorové tlačítko
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze hry Vampire: The Masquerade – Swansong. Těžce uchopitelný zážitek

Recenze hry Vampire: The Masquerade – Swansong. Těžce uchopitelný zážitek

Upíří detektivka ze světa World of Darkness je konečně tady. Již předem však upozorňujeme, že rozhodně není pro každého.

Ladislav Novák
Vampire: The Masquerade - SwansongRecenzeAdventury
Fortnite slaví nejnovější Star Wars. Do hra dorazí Obi-Wan Kenobi

Fortnite slaví nejnovější Star Wars. Do hra dorazí Obi-Wan Kenobi

Epic a další spolupráce s velkou značkou.

Michal Maliarov
Epic GamesBattle RoyaleFortnite
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
DDR5 a problém čtyř modulů. Tohle byste u nové technologie nečekali...

DDR5 a problém čtyř modulů. Tohle byste u nové technologie nečekali...

Paměti RAM DDR5 jsou stále ještě poměrně drahé a k tomu se objevují problémy při zapojení čtyř modulů.

Jan Pánek
DDR5
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid