Samsung vyvinul displej s jemností 10 000 ppi. Uplatnění najde u virtuální reality

Samsung sice svůj zajímavě rozběhnutý segment brýlí virtuální reality Gear VR již dávno opustil, vývoj zařízení pro virtuální realitu však pokračoval i nadále. A jeho výsledkem je displejový panel s ultra vysokou jemností 10 000 ppi, na němž Samsung spolupracoval spolu s univerzitou Stanford. U smartphonů se přitom běžně setkáváme s jemností „pouhých“ 400 - 500 ppi.

Výsledkem snažení je nový typ OLED displeje s neskutečnou jemností 10 000 ppi, ze které budou těšit zejména zařízení určená pro virtuální realitu, která dosud trpí tzv. „screen door“ efektem. Při pohledu z blízka na současné displeje totiž vidíte mezery mezi jednotlivými pixely, což velmi zásadně ovlivňuje kvalitu sledovaného obrazu. 

Vývojový tým vycházel z existujících návrhů pro ultratenké solární panely a využil i tzv. „světelnou rezonanci“. Nový typ OLED displeje využívá filmy vyzařující bílé světlo mezi dvěma reflexními vrstvami. Jedna je vyrobena ze stříbra a druhá z reflexního kovu, který je při pohledu pod mikroskopem nepatrně zvlněný. Světlo mezi těmito speciálními povrchy v nanoměřítku rezonuje, což ze zdroje bílého OLED světla produkuje různé barvy. Světelné vlny různých barev jsou poměrně malé, takže lze pomocí této metody efektivně vytvářet opravdu miniaturní „pixely“ a dosáhnout tak dosud nevídaných úrovní jemnosti.

Na světě je zatím jen prototyp pixel typu „proof-of-concept“, z něhož bude Samsung v brzké době vytvářet prototyp kompletního displejového panelu. Do sériové výroby má tedy nový typ displeje ještě daleko. Pokud by se však tato technologie dostala v budoucnu do komerčně dostupných produktů, mohlo by to způsobit revoluci celé řady odvětví. Mimo opravdu realistické virtuální reality by z nových displejů mohly těžit i obří televize a v konečném důsledku i segment smartphonů. Detaily k novému typu OLED displeje naleznete na stránkách Stanford University.

Diskuze (25) Další článek: Prezentace jako živé. Appka ClipDrop umí vložit skutečný objekt jen s pomocí foťáku

Témata článku: Samsung, Technologie, Displeje, Virtuální realita, OLED, Výzkum a vývoj, Prototyp, Uplatnění, Typ, Jemnost, Nový typ, Reflex, Stanford University, Stanford, Displej, Future, PPIUrčitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 9

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze