Samsung vyvinul displej s jemností 10 000 ppi. Uplatnění najde u virtuální reality

Samsung sice svůj zajímavě rozběhnutý segment brýlí virtuální reality Gear VR již dávno opustil, vývoj zařízení pro virtuální realitu však pokračoval i nadále. A jeho výsledkem je displejový panel s ultra vysokou jemností 10 000 ppi, na němž Samsung spolupracoval spolu s univerzitou Stanford. U smartphonů se přitom běžně setkáváme s jemností „pouhých“ 400 - 500 ppi.

Výsledkem snažení je nový typ OLED displeje s neskutečnou jemností 10 000 ppi, ze které budou těšit zejména zařízení určená pro virtuální realitu, která dosud trpí tzv. „screen door“ efektem. Při pohledu z blízka na současné displeje totiž vidíte mezery mezi jednotlivými pixely, což velmi zásadně ovlivňuje kvalitu sledovaného obrazu. 

Vývojový tým vycházel z existujících návrhů pro ultratenké solární panely a využil i tzv. „světelnou rezonanci“. Nový typ OLED displeje využívá filmy vyzařující bílé světlo mezi dvěma reflexními vrstvami. Jedna je vyrobena ze stříbra a druhá z reflexního kovu, který je při pohledu pod mikroskopem nepatrně zvlněný. Světlo mezi těmito speciálními povrchy v nanoměřítku rezonuje, což ze zdroje bílého OLED světla produkuje různé barvy. Světelné vlny různých barev jsou poměrně malé, takže lze pomocí této metody efektivně vytvářet opravdu miniaturní „pixely“ a dosáhnout tak dosud nevídaných úrovní jemnosti.

Na světě je zatím jen prototyp pixel typu „proof-of-concept“, z něhož bude Samsung v brzké době vytvářet prototyp kompletního displejového panelu. Do sériové výroby má tedy nový typ displeje ještě daleko. Pokud by se však tato technologie dostala v budoucnu do komerčně dostupných produktů, mohlo by to způsobit revoluci celé řady odvětví. Mimo opravdu realistické virtuální reality by z nových displejů mohly těžit i obří televize a v konečném důsledku i segment smartphonů. Detaily k novému typu OLED displeje naleznete na stránkách Stanford University.

Diskuze (25) Další článek: Prezentace jako živé. Appka ClipDrop umí vložit skutečný objekt jen s pomocí foťáku

Témata článku: Samsung, Technologie, Displeje, Výzkum a vývoj, Virtuální realita, OLED, Prototyp, Typ, PPI, Jemnost, Stanford, Future, Nový typ, Reflex, Displej, Stanford University, UplatněníUrčitě si přečtěte

Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace