Samsung vysvětluje algoritmus pro focení Měsíce. Stojí za ním pečlivě trénovaná umělá inteligence

  • Samsung se na svém fóru rozpovídal o focení měsíce
  • Stojí za nám umělá inteligence a strojové učení
  • Špičkové telefony řady Galaxy si tak při focení trochu „vymýšlí“

V průběhu uplynulého víkendu se na přetřes dostalo focení Měsíce u telefonů řady Galaxy, o kterém se tak „nějak vědělo“, že není jen čistou prací fyzického snímače, ale že si fotoaparát pomáhá i umělou inteligencí. To ostatně potvrdil i Samsung, a to na jihokorejském fóru Samsung Community

Samsung na fóru popisuje měsíční fotky takto: „Engine pro rozpoznávání Měsíce byl vytvořen učením různých měsíčních tvarů od úplňku po srpek, a to na základě obrázků, které lidé skutečně vidí očima na Zemi. Využívá model hlubokého učení umělé inteligence, aby ukázal přítomnost a nepřítomnost měsíce na snímku a výslednou oblast. Modely umělé inteligence, které byly na měsíci trénovány, mohou detekovat měsíční oblasti i tehdy, když je v hledáčku oblast, která při tréninku k dispozici nebyla“. A to mezi řádky znamená, že se „měsícem“ může v krajním případě stát i jiný podobný objekt.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung na vlastním fóru vysvětluje metodu pro pořizování fotek měsíce

Proti tomuto vysvětlení se vyrojilo toto vlákno na Redditu. Podle něj má Samsung místo „superzaostřovacího“ mechanismu jen umělou inteligenci, která si strukturu měsíce vymýšlí podle fotek a přidává detaily tam, kde v původním snímků nejsou. Samsung sice už dříve uváděl, že při fotkách měsíce nepřidává strukturu měsíčního povrchu, a technicky vzato je to pravda. A to proto, že o přidání textury a dalších detailů zřejmě zajišťuje umělá inteligence. Ta pracuje již od Galaxy S20 Ultra velmi rychle, a tak přímo v hledáčku při 100× zoomu vyskakuje vcelku povedená struktura měsíce.

Pokud však měsíc fotíte přes mraky nebo jej kryje větev stromu, je výsledkem jen mazanice světelného kotouče, což jsou vlastně fyzické schopnosti snímače ve spojitosti s digitálním přiblížením. Stejný výsledek dostanete, pokud budete fotit měsíc bez Optimalizátoru scény. Stačí však ze záběru dostat nežádoucí objekty, a rázem máte před sebou vcelku pohledný měsíc. A pokud jsou měsíce dva, telefon si vybere jeden, který správně rozpozná, zatímco druhý zůstává bez zvýrazněných detailů. I to je důkaz důsledného trénování umělé inteligence.

Představení řady Galaxy S23:

Vlákno na Redditu sice působí, jako kdyby jeho pisatel „objevil Ameriku“, ovšem tato snaha za senzací je spíše kontraproduktivní. Nebo jste snad věřili, že Samsung dokáže měsíc při stonásobném hybridním zoomu zaostřit tak detailně a bezchybně?

Diskuze (50) Další článek: Těchto patnáct symptomů je důkazem možné závislosti na smartphonu. Poradíme, jak z toho ven

Témata článku: Samsung, , , , , Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G 512GB, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 256GB, Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy S22 Ultra 256GB, Samsung Galaxy S22 Ultra 512GB, Samsung Galaxy S23 Ultra, Samsung Galaxy S23 Ultra 1TB, Samsung Galaxy S23 Ultra 512GB, Optimalizátor scény, Učení, Amerika, Telefon, Reddit, Focení, Fórum, Telefon řady, F +, Země