Samsung vlastní čipsety ještě nebalí. 5nm Exynos 1380 je však určen spíše pro levné Androidy

  • Samsung ještě čipsetům Exynos nedal sbohem
  • Došlo k premiéře Exynosu 1380, který je určen pro levné Androidy
  • V březnu by se mohl čipset ukázat u Galaxy A54

Samsung své čipsety řady Exynos ještě nebalí. Důkazem je nově uvedený Exynos 1380, které je navržený pro levné „áčkové“ modely. U čipsetu nejde ani tak o výkon, jako o úsporu energie, protože je vyráběn 5nm procesem. Jihokorejci u nástupce loňského Exynosu 1280 neopomínají ani slušnou konektivitu. Počítat můžeme s podporou 5G i s rychlými úložišti typu UFS 3.1.

Dvouclusterový čipset vyráběný 5nm EUV technologií obsahuje čtyři 2,4GHz jádra Cortex-A78 a čtyři úspornější jádra Cortex-A55 o taktu 2 GHz. Operační paměti mohou být i typu LPDDR5. Grafickou stránku věci obstarává ARM Mali-G68 MP5, maximální podporované rozlišení displeje je Full HD+, a to až s obnovovací frekvencí 144 Hz. 

Klepněte pro větší obrázek
Exynos 1380 od Samsungu je určen pro telefony řady Galaxy A

Čipset podporuje zpracování obrazových dat až z 200Mpx fotoaparátu, popř. ze tří 16Mpx foťáků najednou. Videa u telefonů s Exnyosem 1380 natočíte maximálně v rozlišení UHD při 30 fps. Mimo podpory 5G sítí můžete v rámci konektivity počítat i s GNSS Službami (GPS, GLONASS, Beidou a Galileo) či s Bluetooth 5.2, Wi-Fi 802.11ac nebo s NFC. Engine umělé inteligence má výkon 4,9 TOPS, pomůže s pokročilým rozpoznávání jazyka u hlasové asistence či s vylepšeným rozpoznáváním fotek.

Čipset by se měl ještě do konce března ukázat u připravovaného Galaxy A54. Níže postavený Galaxy A34 má běžet na čipsetu Dimensity 1080, takže soudě podle značení se dá očekávat, že nový Exynos bude výkonnější, než zmiňovaný procesor od Mediateku. Ten získává v benchmarku Antutu okolo 525 tisíc bodů, takže můžeme po roční odmlce u „áčkové“ řady čekat o něco vyšší výkon. Loňský Galaxy A53 v Antutu získala zhruba 420 tisíc bodů.

Loňská „áčka“ od Samsungu:

Zdroj: Samsung

Váš názor Další článek: Duel Samsung Galaxy S23 Ultra vs. starší S22 Ultra. Srovnali jsme jejich foťáky, a skoro nenašli rozdíl

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , , , , , , , , , GLONASS, Energie, BeiDou a Galileo, Čipset,