Samsung v nepříjemné pozici kvůli písmenu „Z“ v názvu skládaček. Někde už ho přestal používat

Písmeno „Z“ se v kontextu války na Ukrajině stalo symbolem ruské invaze, jeho zobrazování může být vykládáno jako podpora nepřijatelného ruského násilí a schvalování okupace Ukrajiny. Spousta firem, značek nebo institucí, které poslední písmeno abecedy mají v názvu nebo jej používají ke značení svých produktů či služeb, se tak nepřímo dostala do nezáviděníhodné situace.

Klepněte pro větší obrázek
Písmeno Z v názvu produktu znamená pro Samsung stigma války na Ukrajině

V segmentu mobilní elektroniky toto téma v posledních dnech intenzivně řeší Samsung. Jeho klíčová řada prémiových skládacích smartphonů s ohebným displejem je označována písmenem Z, konkrétně Galaxy Z. Velké písmeno kouká nejen z krabičky produktů jako Galaxy Z Flip3 nebo Galaxy Z Fold3, ale také z veškerých propagačních materiálů a vizuálů na webu.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G F711B 8GB/128GB Samsung Galaxy Z Flip3 5G F711B 8GB/128GB
nabízí 2 obchody za ceny od 12 266 Kč
Srovnat ceny na Živě
Samsung Galaxy Z Fold3 5G F926B 12GB/256GB Samsung Galaxy Z Fold3 5G F926B 12GB/256GB
nabízí 17 obchodů za ceny od 16 205 Kč
Srovnat ceny na Živě

Šest produktových řad je zbytečně moc

Samsung si vyhodnotil, že z marketingového pohledu nyní na některých trzích není úplně nejvhodnější písmeno Z v názvu řady ohebných zařízení vůbec používat a ze svých stránek jej odstranil. Týká se to například lokálních stránek webu Samsungu v pobaltských státech Litva, Lotyšsko a Estonsko. U uvedených telefonů tam svítí název Galaxy Flip3 5G a Galaxy Fold3 5G. V české i slovenské mutaci webu se nadále používá původní značení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Česká (nahoře) a litevská (dole) stránka Samsungu. Najděte 5 rozdílů

Nutno dodat, že řada Z v portfoliu Samsungu vznikla poměrně „uměle“, aby výrobce marketingově sjednotil zařízení s ohebným displejem do jedné řady. V praxi to ale velký smysl nedává, protože zařízení Fold a Flip jsou každé určené pro úplně jiný segment zákazníků a sama o sobě tak tvoří každé vlastní řadu. Ještě před příchodem véčkového Z Flipu v roce 2020 přitom Samsung písmeno Z nepoužíval, jeho první skládačka se jmenovala jednoduše Galaxy Fold.

Klepněte pro větší obrázek
První Fold od Samsungu neměl ještě písmeno Z v názvu, to přišlo až s prvním Flipem. Na krabičce tak byl název Galaxy ve stylizaci do přehnutého tvaru

Snaha o zpřehlednění mobilního portfolia Samsungu dostává v posledních letech opět trochu na frak, když klíčovou řadu vlajkových modelů Galaxy S a masovou sérii modelů střední třídy Galaxy A postupně rozvětvují řady Galaxy M (také střední třída, ale ještě méně prémiová), Galaxy F (lowendové modely pro vybrané trhy, např. Indii) a k tomu odolné telefony Galaxy Xcover. Řada zápisníků se stylusem Galaxy Note byla ukončena, nástupnický model Galaxy S22 Ultra se vnořil do řady S. Uvidíme, zda společenské důvody časem donutí Samsung uzavřít i sérii Z.

Via: Sammobile.com

Diskuze (21) Další článek: Smartphone a digitrony. Česká firma vydává aplikaci pro ovládání svých stylových hodin

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Samsung, , , , , , , Litva, Písmeno, Lotyšsko, Ukrajina, Estonsko, Název, Model, Skládačka, Invaze, Samsun