Samsung uvedl ještě rychlejší LPDDR5X paměti nejen pro smartphony. Jako první je využijí nové Snapdragony

  • Samsung představil vylepšené operační paměti typu LPDDR5X
  • Na jejich vývoji spolupracoval s Qualcommem
  • Vůbec poprvé došlo k překonání přenosové rychlosti 8,5 Gbps

Samsung dotáhl vývoj další generace operační paměti LPDDR5X, která je přirozenou evolucí pamětí LPDDR5. Už letos v březnu Samsung u těchto pamětí, které se už dostaly do koncových zařízení, překonal přenosovou rychlost 7,5 Gbps. Nová generace navyšuje rychlost až na 8,5 Gbps, přičemž Samsung s ní počítá do klientských a datových center, počítačů, automobilů, a hlavně do smartphonů a přenosných zařízení. Takto vysoká přenosová rychlost je v oblasti operačních pamětí v tuto chvíli rekordní.

Úplně prvním zákazníkem Samsungu, který nové DRAM moduly nasadí do komerčních produktů, bude Qualcomm. Paměti budou spolupracovat s novými procesory řady Snapdragon, a můžeme se jen domnívat, že jako první se to bude týkat „vlajkového“ procesoru Snapdragon 8 Gen 2. Právě ten by měl pohánět i většinu modelů řady Galaxy S23. Qualcomm si od rychlejších operační pamětí slibuje vyšší výkon při hraní her, focení a při využívání umělé inteligence. 

Klepněte pro větší obrázek
Postupný vývoj DRAM pamětí u Samsungu a jejich maximálních přenosových rychlostí

Po smartphonech se paměti dostanou do různých systémů autonomních technologií, které potřebují v reálném čase zpracovávat velké množství dat, a to zároveň až z několika desítek či stovek snímačů. Bonusem vylepšené technologie LPDDR5X je také nižší energetická spotřeba, vysoký výkon a současně minimální interní redesign. Samsung na vývoji pamětí spolupracoval s Qulacommem, a díky tomu se mu podařilo rychlejší DRAM moduly „dotáhnout“ minimálně o rok dříve, než kdyby na jejich vývoji pracoval sám.

Diskuze (1) Další článek: Základní iPad dostal nový kabát, veselé barvy a zdražil. Modely Pro slibují ještě vyšší výkon

Témata článku: Samsung, Komponenty, Snapdragon, Qualcomm, Operační paměť, Hardware, Paměť, Polovodiče, Vývoj, Rychlost, Evoluce, Překonání, SMA, Přenosová rychlost