Samsung Soundcamp: skladatel hudby v mobilu [test]

Otestovali jsme možnosti Profesionálního audia od Samsungu včetně kytarového předzesilovače a mikrofonu iRig HD-A.

Na SamsungManii jsme vás již informovali o tom, že Samung v rámci „svého“ Androidu opravil dlouholetý neduh operačního systému se zeleným robotem ve znaku, latenci zvuku. Samsung úpravu nazývá Režim Profesionálního audia, a poprvé jsme jej měli možnost vyzkoušet u tabletofonu Galaxy Note 4. Později se úprava dostala i do dalších zařízení Samsungu, díky aktualizaci na Android Lollipop, nejprve do Galaxy S5, později se s ní počítá i pro Galaxy Note 3. Z pohledu uživatele se nový zvukový režim pojí s aplikací Soundcamp, která je určena ke skládání a mixování hudby na mobilu. V dnešním testu k jejím možnostem přidáme i doplňkové příslušenství, které bylo dříve výsadou pouze iPhonu - předzesilovač iRig HD-A a mikrofon iRig Mic HD-A.

Hudební centrum Soundcamp

Na Galaxy Note 4 nebo S s Lollipopem není Soundcamp předinstalován, je třeba jej stáhnout z aplikačního portálu Galaxy Apps. Po spuštění aplikace jsou zpřístupněny tři moduly - klavír, bubny a zvukové stopy. V rámci klavíru máte před sebou na první pohled stejnou jednoúčelovou aplikaci, jako si můžete stáhnout z Google Play, novinkou je však přímé nahrávání vašich skladeb v levém horním rohu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Po spuštění Soundcampu se přes horní lištu zpřístupní Profesionální audio. Tomu můžete navolit i maximální latenci zvuku

Metronom vám odpočítá start a poté je vše nahráváno, samotný metronom můžete použít i dále a to pro to, abyste hráli do vámi zadaného rytmu. Přes pravý horní roh si můžete dále nastavit různý druh piána, případně změnit šířku kláves, aby se vám na displeji poměrově vešla větší či menší část klaviatury. Rychlý přesun mezi oktávami provádíte v náhledu uprostřed displeje.

Jakmile máte nahraný úryvek, můžete si jej poslechnout nebo „přehrát“ novou melodií. Dále využijete klávesy uprstřed horní lišty, zatímco levá vás dostane do mixážní zóny, pravá slouží k úpravu poměru levé a pravé strany, případně celkové zvukové úrovně jednotlivých nástrojů nebo k přidání ekvalizérů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spouštíme Soundcamp, úvodní obrazovka s výběrem modulů

Ty jsou dostupné jako bezplatné stažitelné aplikace, takže spektrum zvukových úprav jsou poměrně rozsáhlé. Hudební expert půjde zcela určitě najisto, běžný uživatel nebo začátečník bude zcela jistě experimentovat. Na výběr je EZ Voice Free pro hlas (bezplatný je pouze jeden modul, zbývající musíte dokoupit), AmpliTube LE (s omezenými funkcemi, ovšem v edici pro Note 4 je řada z nich odblokována) a také další jednorázové freewarové doplňky od Samsungu, které začínají písmenem S.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hudební stopy jsou barevně odlišeny, mixažní pult a úpray tóny klavíru a úderu bicích

Samozřejmě vytvořením jedné zvukové stopy to nekončí. V mixážní části můžete stiskem na tlačítko + přidat další modul, mimo základních tří se zde nabídnou i ty, které jste si dostahovali. Podívejme se ale nejprve na zbývající předinstalované součásti, další na řadě jsou bubny. Ty opět vycházejí z různých podobných „bunbnovacích“ aplikací z Google Play, vaše kreace však opět můžete nahrát a to při souběžně hrajících dříve vytvořených zvukových stopách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modul pro bicí a klavír, zvukové úpravy mohou probíhat globálně i pro každou zvukovou stopu zvlášť

Na výběr je několik bubnů, včetně elektronických bicí. O správný rytmus se opět postará nastavitelný metronom. Trojklikem na nahranou zvukovou stopu (platí pro klavír a bicí) se spustí editační režim. V něm můžete upravit drobné niance (např. překlepy a přehmaty) bez toho, abyste museli celý úryvek nahrávat znova.

Předzesilovač a mikrofon

U třetího modulu již zapojíme doplňkové příslušenství. Zvuková stopa, buď značí to, že si do aplikace naimportujete nějakou skladbu, nebo že si vytvoříte vlastní zvuky pomocí připojených nástrojů. Pro iPhone existuje velmi široké spektrum připojitelných zařízení, u Androidu se musíme spokojit pouze s iRig HD-A a iRig HD-A Mic.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Doplňkové příslušenství iRig HD-A a iRig HD-A Mic spolupracuje pouze se Samsungy s režimem Profesionálního audia

V prvním případě se jedná o ktarový předzesilovač na kytarový 6,3mm jack. Na šedém plastovém těle dále narazíte na diodu, která informuje blikáním o správné funkčnosti a také na nastavení úrovně zisku. Po připojení krabičky k telefonu s profesionálním audiem svítí dioda světle modrou, jakmile však z horní lišty nastavite režim Profesionálního Audia, začne svítit sytě modře. To je signál, že můžete začít nahrávat. Druhým signálem je to, že při hraní na kytaru dioda zeleně bliká.

Klepněte pro větší obrázek
Příslušenství připojujete microUSB konektory, nahrávat ale musíte postupně. Výslednou hudbu můžete poslouchat i z připojených sluchátek 

Právě na stavové diody je třeba dát si pozor, pokud nepřekontrolujete zvukový režim, nahraje se vám pouze šum. U mikrofonu iRig HD-A mic je situace stejná, při detekci zvuku bliká dioda zeleně. Zisk nastavujete otočným kolečkem na těle mikrofonu. Ten připojujete přímo do microUSB telefonu, před nahrávání je třeba si pohrát s hlasitostí, případně nahranou zvukovou stopu patřičně utlumit. Mikrofon je kovový a bytelný, součástí balení je i kožené pouzdro, takže jej můžete brát s sebou i na cesty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vybrané FX efekty. Effect Rack může zapnout až tří FX moduly najednou, hodit se bude zejména pro přímou reprodukci hudby

Bohužel, režim Profesionálního audia je v telefonu integrován jen při použití aplikace Soundcamp. Připojený mikrofon tedy nevyužijete např. pro nahrávání zvuků při natáčení videí, což by se nám náramně hodilo. Pokud běží Soundcamp, fotoaparát zobrazí varovnou hlášku, že neumí zaznamenat audio, pokud jej vypnete, vypnete se i Profesionální audio a mikrofon nebude nahrávat.

Patálie se syntetizátory u Androidu Lollipop

Aplikace nabízí další doplňkové moduly, na všechny jsou ale v tuto chvíli připraveny na Android 5.0. Řeč je zejména o syntetizátorech, které při spuštění vyžadují aktualizaci, na portálu Galaxy Apps však zatím žádná není. Aplikace tedy plně fungují pouze na Notu 4 s Androidem KitKat, u Galaxy S5 a Galaxy Note 3, které s Lollipopem dostávají možnost skládat hudbu, však zatím nejsou k dispozici. Prvním ze syntetizátorů je trial verze aplikace ThumbJam. Na výběr je zde v základu několik nástrojů, k online databázi diametrálně širšího spektra se dostanete až nákupem plné verze za 99 Kč. Aplikace si dokáže poradit i s připojeným MIDI syntetizátorem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Guitarism, MorphWiz a Heat Synthesizer. Další aplikace lze stáhnout podle seznamu doporučení

MorphWiz je na druhou stranu freewarovou aplikací, v němž můžete přepínat mezi celou řadou efektů, které jsou aplikovány nad základní klaviaturou. Abyste v případě potřeby náhodně nepřepnuli mezi efekty, můžete si nechat displej zamknutý. Další syntetizátor je od Samsungu a je vyobrazen v podobě klavíru, u nějž můžete měnit různé hodnoty, nastavovat filtry, tvary signálů, apod. Poslední do party je Heat Synthesizer, který přináší filtry, oscilátory, obálky, FX efekty, a další. Posledním výraznějším doplňkem je aplikace Guitarism, důvěrně známá uživatelům iPhonů. Jedná se o hraní na virtuální kytaru, přičemž je na výběr řada druhů kytar, efektů, herních stylů a také editace tónů.

Export hudebních výtvorů

Jakmile máte hudbu složenou, nastavili jste patřičné Fx efekty a editovali jste případné nedostatky, můžete se pustit do exportu. Skladby můžete ukládat ve formátech WAV nebo AAC, u každého formátu si můžete vybrat bit rate (96 nebo 128kbps) a sample rate (24, 44,1 nebo 48 kHz). Generování chvíli trvá, hotové hudební soubory jsou ukládány do složky Soundcamp v interní paměti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Export vytvořené hudby

A co bychom očekávali do budoucna? Uvítali bychom rozšíření režimu Profesionálního audia i v rámci hudebního přehrávače nebo při natáčení videa. První na řadě mezi požadavky však bude rozšíření dostupnosti modulů Soundcampu i na zařízení s Androidem 5.0 Lollipop. Je pak už jen otázkou času, než se pro režim Profesionálního audia začne objevovat další hudební příslušenství všeho druhu.

Za zapůjčení předzesilovače iRig HD-A a mikrofonu iRig Mic HD-A děkujeme distributorovi těchto produktů v ČR, společnosti Disk Multimedia s.r.o.

Diskuze (4) Další článek: O2 startuje předobjednávky Galaxy S6. Připravte si čtyři Masaryky

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Technologie, Ostatní, Software pro mobily, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S5, Test, MOBI, Oktáva, Samsun, Třetí modul, Široké spektrum, Kožené pouzdro, Hudební centrum, Soundcamp, Skladatel, Zvuková stopa, Zvukový režim, Telefony s Androidem na Heureka.cz
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace