Samsung uvedl svůj „internet věcí“ a představil modul SLEEPsense, který bude měřit kvalitu vašeho spánku a spojí se i s další elektronikou.
Samsung věnoval na veletrhu IFA část své tiskové konference i samotného stánku „internetu věcí“, nebo-li sektoru „Internet of Things“ (dále jen IoT). Jihokorejský výrobce již dříve informoval, že v jeho segmentu IoT bude v hlavní roli operační systém Tizen, později také předvedl unifikovanou hardwarovou platformu ARTIK. S představením prvního komerčně prodávaného modulu pro IoT nyní vše začíná získávat reálné základy. Úplnou novinkou byl modul SLEEPsense, o kterém jsme vás již informovali v samostatném článku.






Představení SLEEPsense a jeho expozice na stánku Samsungu
Z toho, co na první pohled vypadalo jako drobný senzor, se ale vyklubala velká, zhruba patnácticentimetrová, podložka pod polštář, která má v noci za cíl měřit srdeční tep, dechovou frekvenci, monitorovat vaše pohyby a z toho určovat dobu klidného spánku, probouzení vstávání a čas usnutí. Samotný modul jsme si mohli vyzkoušet v relaxačních křeslech, přičemž data se začala objevovat s dvou až tří minutovým zpožděním. Propojení s telefonem v našem případě moc nefungovalo, ale mohli jsme se alespoň podívat na změřená data těch, kteří si SLEEPsense zkoušeli před námi. V poměrovém kruhovém grafu byla vidět i efektivita spánku, doba REM či počet vašich vzbuzení.




Měření modulem SLEEPsense v akci
Vše bylo zobrazeno v denních grafech či měsíčních záznamech i s možným napojením na klimatizaci a televizi od Samsungu. SLEEPsense je totiž první součástí IoT, takže jakmile usnete, můžete modul na dálku ukončit televizi a na klimatizaci nastavit teplotu, která je v ideálním rozsahu pro vaše klidné spaní. Samsung dále nastínil budoucnost odvětví IoT na svém produktovém videu, ve kterém byly vidět chytré žárovky, které se rozsvítí, když do místnosti vstoupíte, a zhasnou, když odejdete. Kávovar automaticky začal připravovat kávu (chytrá zásuvka s načasováním), kamery informovaly notifikací, že někdo z vaší rodiny dorazil domů a v neposlední řadě bylo možné na dálku odemknout nebo zamknout „chytré“ dveře garáže.



Základní sada IoT modulů od Samsungu pod značkou SmartThings
O tom, že to není až taková utopie, svědčily vystavené produkty IoT. Mimo zmiňovaných chytrých žárovek (Osram, Phillips) byl vidět i chytrý termostat, chytré zásuvky, měřič vlhkosti, tlaku, termostat Honeywell Lyric, chytré zámky (Schlage, Yale), pohybový senzor, víceúčelový senzor a modul SmartThings Hub. Právě ten má být koncetrátorem veškeré komunikace mezi IoT zařízeními v domácnosti, k němu se pak bude připojovat samotný smartphone. Bude připojen k elektrické síti, ale zvládne až 10 hodinový výpadek proudu, dále bude pro připojené moduly zprostředkovávat internetové připojení, např. pro domácí kamery. Mimo konektivity přes Bluetooth a Wi-Fi, zvládne Hub komunikovat i pomocí ZigBee a Z-Wave



Výběr s expozice Samsungu - Hub, různé měřiče, chytré zásuvky, termostat a prostorový reproduktor
SmartThings Hub dokáže mimo „své“ moduly spolupracovat až s dvěma sty produkty IoT, napříč celým spektrem výrobců, které jsou postaveny na otevřené platformě Smart Home Platform. Seznam všech aktuálně podporovaných produktů IoT naleznete zde.
Samsung na veletrhu IFA v Berlíně nastínil svou vizi, ovšem současně v USA od prodeje uvedl první modul SLEEPsense. Na pulty obchodů ve Velké Británii dorazí modul ještě tento týden. O dostupnosti ve zbytku Evropy se zatím nehovoří a není známa ani jeho koncová cena. Více informací o IoT se dozvíte na stránkách SmartThings.