Samsung Smart View 2.0: sdílení obsahu s televizí [test]

Vyzkoušeli jsme si sdílení multimediálního obsahu s televizí, kterého se může zúčastnit smartphone, tablet i notebook.

Aplikace Samsung Smart View umožňovala sdílení obsahu u televizí Samsung z let 2011 - 2013, s novou řadou Smart TV pro letošní rok přišla i nová aplikace Smart View 2.0. V dnešním testu se podíváme na možnosti aplikace, zejména na sdílení multimediálních souborů a dálkové ovládání.

Aplikace pro telefon i PC

Před používáním sdílení je třeba se ujistit, že budete spojení používat s televizí Samsungu z letošního roku. Pokud máte loňský či starší model, je k dispozici pouze Smart View 1.0. Nová aplikace je k dispozici ke stažení z portálu Google Play či Galaxy Apps, poměrně nečekaně je zpřístupněna i pro iPhone a iPad na iTunes. Aplikaci jsme v rámci testování nainstalovali na smartphone i do počítače, nečekaně jsme však nepochodili u tabletu vyšší třídy Galaxy Tab S 8.4. Z webových stránek Samsungu si můžete stáhnout i aplikaci pro Windows 7 a Windows 8. Aby bylo možné veškerá zařízení sjednotit pro sdílení multimédií, musí být připojena ke stejné Wi-Fi síti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nápověda aplikace je jasná a stručná, obsah je dělen do dvou části, při procházení multimédií můžete obsah posunutím nahoru odeslat do televize či jej zařadit do fronty

U televize je třeba se přihlásit na Wi-Fi přes nabídku Menu - Síť - Nastavení sítě a dále je třeba přes Menu - Systém aktivovat Smart Control, tedy univerzální ovládání TV a Set Top Boxu přes stávající ovladač Samsungu. Před Set Top Box je třeba natáhnout IR snímač prodlužovacího kabelu a následně vyzkoušet přepínání programů. To se nám zprvu u UPC modelu od značky Kaon nedařilo, nakonec pomohlo vybrat jiné označení modelu, než byl skutečně používaný model DVB-T tuneru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace pro Windows nabídne obdobnou funkčnost, škoda jen, že nejde v aplikaci vidět aktuální obsah televize

PC aplikace a její ovládání je zpočátku poměrně kostrbaté, pokud máte Set Top box připojen k televizi přes HDMI, nepůjde vám v počítači zobrazit televize v reálném čase, což je vcelku nesmyslné omezení.

Ovládání TV i přehrávání multimédií

Po spuštění aplikace je třeba připojit se k televizi Samsung přes Wi-Fi, následně je zpřístupněn obsah ve dvou oknech bez žádného užitečného nastavení. V horním okně je vidět Multi-screen, tedy o několik vteřin opožděný obraz z aktuálně sledovaného kanálu v televizi. Ten můžete sledovat kdekoliv, kam ještě sahá vaše Wi-Fi síť. Na testování jsme měli zapůjčenou televizi s jedním tunerem, v případě dvoutunerových modelů můžete sledovat na smartphonu či tabletu jiný kanál, než ten, který je aktuálně přehráván.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní rozvržení, dálkové ovládání, procházení fotografií, hudba a její filtrování

Na dálku lze prohlížený program i přepínat a nabízí se i další prvky z dálkového ovládání Samsungu. Na samostatné obrazovce je pak přítomnem plnohodnotný dálkový ovladač v softwarové podobě, který se náramně podobá aplikaci WatchOn, kterou ovládáte televize různých značek přes infraport. Spodní část aplikace slouží pro otevření sekce multimédia, posuny do stran procházíte multimediální soubory, potažením vzhůru je můžete odeslat do televize k zobrazení. Pokud je v televizi již zobrazen obsah, zařadí se položka stejného typu do fronty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Prohlížení aktuálně přehrávaného kanálu v televizi

Kombinace Galaxy S5 a Samsung LED40 TV však nebyla příliš úspěšná. Podařilo se nám zobrazit pouze malé obrázky, nafocené fotografie, hudba ani video zobrazit nešly. Na televizi se zobrazila informace o tom, že médium nejde v tuto chvíli zobrazit. V případě Galaxy Note 3 však bylo spojení plně funkční, takže nefunkčnost u S5 přikládáme testovanému prototypovému zařízení. Plně funkční bylo i přehrávání multimédií z PC aplikace. Stačilo jen naimportovat videa a ty následně nechat zobrazit v TV nebo je zařadit do fronty. Před samotným spuštěním přehrávání je však třeba pomocí TV ovladače vstoupit do jakési předobrazovky Smart Hubu. Přepínání mezi skladbami, videi či fotografiemi můžete z PC aplikace řídit manuálně.

Postrádáme kompatibilitu s Galaxy Tab S

Aplikace SmartView 2.0 je jednoduchá, ale dvě základní funkční větvě zvládá obstojně. Největším přínosem je zřejmě přehrávání multimédií, kde do fronty může každý uživatel domácnosti přidat vlastní obsah. Největší konkurent vlastní stáje, zrcadlení displeje Screen Mirroring, může konkurovat jen rychlejším ustavením spojení, přehrávat ale můžete pouze obsah z jednoho zařízení, pokud si nenačtete další soubory přes aplikaci Samsung Link z okolních zařízení. S aplikací Smart View 2.0 si můžete odnést s sebou (v rámci dosahu Wi-Fi) i aktuálně přehrávaný program v TV, nejzajímavější však bude použití aplikace u televizí se dvěma tunery, takže na mobilu můžete sledovat jiný program, než ten, který je aktuálně v TV zobrazen.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá přehrávání hudby na Samsung Smart TV

Na druhou stranu nám vadí dostupnost aplikace, pro starší smartphony je dostupná jen starší verze SmartView 1.0, tak si však neporadí s letošními televizemi Samsungu. Z uživatelského pohledu dále postrádáme kompatibilitu aplikace s fotoaparátem Galaxy NX i s high-end tablety řady Galaxy Tab S.

Diskuze (3) Další článek: Top 10 smartphonů u našich operátorů v srpnu

Témata článku: Samsung, Android, Mobilní aplikace, Smartphony, Ostatní, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Samsung Galaxy Tab S 10.5, Samsung Galaxy Tab S 10.5 16GB LTE, Samsung Galaxy Tab S 8.4, Samsung Galaxy Tab S 8.4 16GB LTE, SMA, Obsah, Set-top box, Prototypové zařízení, Test, Sdílení, Smart View, Multimediální soubor, Telefony s Androidem na Heureka.cz