Samsung Smart Charm: krokoměr jako módní doplněk [test]

  • Úzký náramek, miniaturní modul bez displeje co dlouho vydrží
  • Měřených hodnot mnoho nenabídne
  • Cenově se vejde do tisícovky

Na únorovém veletrhu MWC v Barceloně Samsung prezentoval i své příslušenství, které nazval jako Samsung Charm. Jihokorejský výrobce však v té době ještě experimentoval, zdali Charm umístí na krk, do prstýnku nebo klasicky do náramku na zápěstí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tři barevné varianty Samsung Smart Charm

Nakonec vyhrála poslední zmiňovaná varianta, kterou si v tomto minitestu blíže představíme. A protože bylo hlavním cílem vybrat správné umístění, než počet funkci, je náramek označen jako „lifestyle“ band.

Tři barvy na výběr

Abychom ale byli úplně přesní, nositelnost se do prodeje dostala pod označením Samsung Smart Charm, a pořídit ji můžete ve třech barevných variantách. Mimo základní černé a bílo-zlaté je k dispozici i v extravagantním odstínu růžové, výběr je tak poměrně dost široký.

Nám do redakce dorazila černá varianta příslušenství, která se skládá ze tří základních součástí. Z modulu, řemínku a dokovací stanice. „Mozkem“ celého příslušenství je miniaturní modul, který má rozměry pouhých 18 × 18 mm a váží 3 gramy. Na jeho horní hraně najdete informační diodu, která je jediným stavovým ukazatelem náramku, na spodní hraně zase výstupek, který zasunete a zacvaknete do řemínku. Integrovaná baterie má kapacitu 17 mAh.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Smart Charm nasazený na zápěstí

Gumová náramek má šířku necelých sedm milimetrů a hlavní modul je do něj třeba nasunout a otočit o 45 stupňů. Jde to celkem ztuha, ovšem alespoň máte jistotu, že se vám hlavní modul z náramku jen tak nevykroutí. Překvapila nás poměrně malá délka řemínku (20,5 cm), na mém menším zápěstí zacvakávám řemínek jen několik dírek od konce, lidé s větším zápěstím by mohli mít trochu problém. Doporučujeme tedy náramek raději dopředu „naživo“ vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlavní modul je opravdu titěrný, stejně tak jako gumový řemínek. Na ruce tak Smart Charm skoro vůbec necítíte

Současně si dejte pozor na to, že řemínek nemá žádné jištění. Pokud se tedy nešikovně zaháknete, půjde náramek ze zápěstí přímo na zem. K náramku dostanete ještě nabíjecí kolébku, do které můžete nacvaknout Charm i s připojeným řemínkem. Dejte ale pozor na správnou pozici kontaktů. Charm má dva, kolébka také, takže je musíte nasadit přesně na sebe. Do kolébky pak zapojíte běžnou microUSB nabíječku, probíhající nabíjení je pak signalizováno červenou diodou.

Klepněte pro větší obrázek
LED dioda a rozsah událostí, na které upozorňuje blikáním

Podstatnou věcí je právě nabitá baterie, protože jinak nepůjde náramek připojit k telefonu. Samotné nabíjení 17mAh baterie trvá úctyhodnou hodinu a půl, po plném dobití se na náramku rozsvítí zelená dioda. Na jedno nabití nám pak náramek vydržel 13 až deklarovaných 14 dní, a to hned několik nabíjecích cyklů za sebou. Inu, jak později zjistíte, baterii vlastně skoro ani nemá co vybíjet...

Připojujeme k telefonu

Pro připojení k telefonu přes Bluetooth je třeba stáhnout si podpůrnou aplikaci Samsung Charm. Při připojení je třeba na displeji telefonu vybrat, jakou diodou náramek svítí. Jen musíte být trpěliví, protože první připojení můžete i několikrát opakovat. Alespoň v našem případě telefon delší dobu tvrdošíjně hlásil, že žádný Charm v dosahu není.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Samsung Charm a první funkce - počet kroků, měření vzdálenosti a výpočet spálených kalorií

Po připojení k telefonu se de-facto dozvíte veškeré možnosti náramku. Tou hlavní je monitoring kroků, který se zapisuje do aplikace S Health. V ní si ale nejprve musíte vybrat zdroj dat, tedy přepnout z měření telefonu na Charm. Přesnost krokoměru náramku má od kroků počítaných telefonem dosti výraznou odchylku, cca 15 procent. Připisujeme to však tomu, že testujeme předfinální, tj. „nekrabicový“, vzorek náramku.

Spolu s kroky náramek monitoruje i celkovou uraženou vzdálenost a počítá i spálené kalorie. Veškerá data jsou ukládána do aplikace S Health v telefonu, synchronizace pak probíhá průběžně nebo na vyžádání z aplikace Samsung Charm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení notifikací a aktualizace firmwaru v náramku. Náramek lze spárovat přes Bluetooth se smartphony, které běží alespoň na Androidu 4.4

Druhou, a vlastně také poslední, funkcí jsou notifikace. Náramek na ruce může upozornit na notifikace aplikací, které mu přiřadíte. K samotnému upozornění pak slouží desetiminutové blikání modrým světlem, s vibracemi v případě Smart Charm nepočítejte. Poslední funkcí na závěr je aktualizace firmwaru, která probíhá také přes Bluetooth, nepředpokládáme však, že by update přinesl nějakou novou funkčnost.

Závěr

Samsung Charm je, celkově vzato, velmi jednoduchým a téměř jednoúčelovým příslušenstvím. Počítadlo kroků je sice užitečnou funkcí, ovšem chtělo by to alespoň ještě něco navíc, třeba měřič spánku. Náramek je totiž velmi lehký, takže byste jej v noci na zápěstí ani neregistrovali. Bohužel, nedočkali jsme se.

Klepněte pro větší obrázek
Základní balení Samsung Smart Charm

Kamenem úrazu může být také design, někomu se bude líbit minimalistický styl, některým může vyčnívající hranatý modul z pásky připadat spíše jako rušivý element. Samsung Smart Charm je cenově nastaven proti náramku Xiaomi MiBand 1S (těsně pod tisícovku), ovšem čínský produkt má zatím navrch. Je odolný, umí navíc hlídat spánek a měřit srdeční tep. Smart Charm to tedy bude mít na trhu poměrně hodně těžké.

Váš názor Další článek: Dnes začíná SuperZáří. Jsme na veletrhu IFA, co vám ukážeme? [přehled]

Témata článku: Samsung, Recenze, Nositelnosti, Test, Kolébka, Mód, Hlavní modul, Módní doplněk, Sam, Plné dobití, Gumový řemínek, Integrovaná baterie, Výstupek, Rušivý element, Aktualizace firmwaru, Krok, Počítadlo, Vzorek, Hlavní cíl, Správné umístění, První připojení, Jak, Nabitá baterie, Černá variantaUrčitě si přečtěte

AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile