EKG

Samsung si patentoval technologii, která z obyčejného senzoru srdečního tepu umí získat EKG

Chytré hodinky vyšší třídy, jako jsou například Samsung Galaxy Watch 6, umožňují manuální pořízení elektrokardiogramu (EKG), ze kterého lze vyčíst nepravidelný srdeční rytmus či identifikovat život ohrožující stavy, jako je fibrilace síní. V průběhu měření je však nutné, aby uživatel přitiskl špičku svého prstu na senzor.

Samsung našel způsob, jak převést údaje o srdečním tepu snímané běžným PPG senzorem měřícím průtok krve v povrchové tkáni na EKG. Díky tomu by mohly chytré hodinky automaticky nepřetržitě sledovat srdeční činnost. Prozrazuje to patentová přihláška podaná 30. srpna loňského roku Úřadu Spojených států pro patenty a ochranné známky. Podrobnosti přináší magazín Wearable.

Nový algoritmus je v patentu popisovaný jako „Systém a metoda pro kontinuální detekci fibrilace síní prostřednictvím převodu PPG signálu na EKG“. Nejde přitom o normální kontinuální měření EKG, jako ho provádějí lékařské elektrokardiogramy, ale informace o činnosti srdce mají být rekonstruovány umělou inteligencí na základě srdečního tepu.

Co je PPG senzor?

PPG (fotopletysmografický) senzor se využívá v chytrých hodinkách a jiných nositelných zařízeních pro měření srdeční frekvence a dalších zdravotních parametrů. Snímač využívá světlo k měření změn v objemu krve v kůži. Když toto světlo prochází biologickými tkáněmi, je absorbováno kůží, kostmi a jak žilní, tak arteriální krví. Jelikož světlo je krví absorbováno silněji než okolními tkáněmi, lze detekovat změny v průtoku krve jako změny v intenzitě světla.

PPG senzory v chytrých hodinkách umožňují uživatelům sledovat různé zdravotní parametry, včetně srdeční frekvence, hladiny kyslíku v krvi či z nich odvozené úrovně stresu. Díky PPG mohou dnešní chytré hodinky nabídnout kontinuální sledování srdeční frekvence a poskytovat informace o reakci organismu na různé aktivity a stresory.

Automatická detekce fibrilace síní

„V jednom z možných provedení je k dispozici metoda pro detekci fibrilace srdeční síně,“ uvádí se v patentu. „Tato metoda zahrnuje příjem signálů měřených PPG senzorem; převod PPG signálů na EKG signály pomocí dynamického modelu; analýzu převedených EKG signálů pomocí modelu detekce fibrilace síní, který je vycvičen na naměřených EKG signálech; a poskytnutí analyzovaných výsledků detekce uživateli.“

Klepněte pro větší obrázek Samsung chce z PPG senzoru měřit EKG

Nutno říci, že z funkčního hlediska nejde o vynalezení kola. Podobné funkce nabízejí některé produkty značky Fitbit, které dokážou prostřednictvím PPG senzoru zjišťovat podezření na fibrilaci síní a vyzvat uživatele k pořízení EKG. Takovou funkci mají také hodinky Apple Watch, nicméně její použití je omezeno na osoby, u nichž byla diagnostikována atriální fibrilace.

Samsung vysvětluje, že ačkoli je známa silná korelace mezi údaji PPG a EKG, nebyla dosud k dispozici přesnost potřebná pro spolehlivou klinickou diagnostiku. Současné pokusy o překonání tohoto problému v běžné nositelné elektronice se ukázaly jako příliš těžkopádné a neefektivní. A právě zde vstupuje do hry generativní umělá inteligence, která si s tímto úkolem umí poradit.

AI udělá z PPG EKG

K převodu údajů ze senzoru PPG je využíván model, který lze použít k detekci fibrilace síní, což je jedna z nejčastějších poruch srdečního rytmu u dospělých. Díky němu by mělo být možné provádět v reálném čase diagnostiku srdečních onemocnění a anomálií.

V tuto chvíli to vypadá, že je Samsung s touto technologií poměrně daleko, neboť v rámci patentu zdůrazňuje přesnost a účinnost svého algoritmu. Pokud by však chtěl pro tuto novinku získat certifikaci potvrzující přesnost na úrovni lékařských přístrojů, bude muset projít schválením příslušných zdravotnických úřadů.

V tuto chvíli není jisté kdy a zda vůbec se tato technologie objeví v chytrých hodinkách značky Samsung. Některé zahraniční zdroje spekulují, že by mohla být přítomna v připravovaných Galaxy Watch 7, nicméně to zatím jihokorejský výrobce nejen nepotvrdil, ale ani nenaznačil.

Váš názor Další článek: Huawei objevuje módu hranatých hodinek, dal jim hliníkové tělo a červenou korunku. Co nám to jen připomíná...

Témata článku: , , , , , , , , , Detekce, PPG, Srdeční tep, Senzor, Samsung Galaxy Watch, Fibrilace síní, Wearable, Signál,