Vyzkoušeli jsme Samsung S Health. Začít můžete s mobilem a aplikací, ale s celou haldou příslušenství možnosti rostou.
Samsung vsází na zdravotní funkce. Před rokem začal do smartphonů vyšších tříd instlovat aplikaci S Health, která se stará o monitoring přijatého jídla a energetického výdeje v rámci každého dne. Samsung s aplikací debutoval u Galaxy S4, později se objevila u Galaxy Note 3. Aplikace již prodělala řadu aktualizací, které přinesly hlavně podporu nového příslušenství. Zatím poslední aktuální verzi 2.5.5041 jsme otestovali na Galaxy Note 3, v souvislosti se vstupem Samsungu Galaxy S5 na trh se chystá velká aktualizace vzhledu aplikace. S ní by měla přijít i celá vlna nově podporovaných zařízení.
Vlastní uživatelský profil
Při prvním spuštění S Health je třeba nastavit uživatelský profil, mimo volitelné fotky musíte zadat datum narození, pohlaví, výšku, hmotnost a orientační úroveň vaši fyzické aktivity. Ta může být od absolutní ignorace pohybu až po velmi intenzivní sportování. Jakmile máte hotovo, je doporučeno navázání na účet Samsungu za účelem zálohování a obnovy dat, pokud telefon resetujete do továrního nastavení. Služba obnovení z nepochopitelných důvodů nefunguje při přechodu z Androidu 4.3 na Android 4.4 KitKat, proto i při zálohování o svá předešlá data přijdete.
Spouštíme aplikaci S Health a nastavujeme základní profil, ten může být i veřejný, pokud chcete porovnávat vaše výsledky s ostatními uživateli aplikace. Co se týká soukromí, můžete aplikaci zamknout heslem. K dispozici je nastavení jednotek i možná synchronizace dat s účtem Samsung
Váš profil, tedy přezdívka a obrázek, může sloužit k porovnávání výsledků s ostatními uživateli, toto chování aplikace však lze zakázat. Zdravotní data jsou osobními údaji a naštěstí je možné přístup zablokovat heslem. Poslední možností personalizace je nastavení adekvátních jednotek pro výšku, hmotnost, teplotu, vzálenost, glukózu v krvi a formát pracovního týdne.
Jdu cvičit
Po prvotním nastavení se objeví hlavní obrazovka, ve které se v krátkosti dozvíte to nejpodstatnější, tedy spálené kalorie za aktuální den, přijaté kalorie a poslední výsledky měření hmotnosti a glukózy v krvi. Trojúhelníkem v pravém spodním rohu si tyto hodnoty můžete nechat vynést do denního grafu, případně nechat rozpočítat podle hodin v rámci uplynulých dní. Až z dlouhodobého hlediska je vidět přínos měsíčních náhledů v grafu. Vaše výsledky si přímo z mobilu můžete vytisknout na podporovaných tiskárnách, v základu jsou podporované tiskárny Samsungu a HP, z Google Play ale můžete stáhnout další tiskové služby.
Úvodní obrazovka a výběr aktivit v aplikaci S Health, výsledky a grafy můžete tisknout nebo sdílet různými způsoby
Z levého horního rohu spustíte hlavní nabídku, která sdružuje všechny možnosti aplikace S Health. Položka Spolucvičící se týká zaznamenání vašich sportovních aktivit, které jste vykonali v rámci dne. Telefon vychází z databáze průměrných energetických výdejů různých sportů a aktivit, stačí je tedy vybrat a nastavit dobu, jak dlouho jste je praktikovali. Samozřejmě můžete do seznamu uložit i další aktivity, musíte si však zjistit jejich průměrný energetický výdej za 30 minut. V předpřipraveném seznamu jsou aktivity počeštěny, z pohledů budoucích protokolů můžete k aktivitám přidat i své vlastní poznámky.
Obrazovka Spolucvičící eviduje vaše aktivity v rámci dne, můžete se také podívat do historie, jak se vám poslední dny dařilo
Pokud si z předpřipravených aplikací nevyberete, můžete zvolit položku „Jít na cvičení“, zobrazí se nová obrazovka, kde si můžete vybrat řadu možností. V prvé řadě to je aktivita, tedy zdali budete běhat, chodit nebo jezdit na kole, následně je třeba nastavit cíl cvičení. Tím může být např. cílová vzdálenost, čas trvání či množství spálených kalorií. Mimoto samozřejmě můžete cvičit bez cíle. Při aktivitách může být zapnutá hudba, aktivovat lze ihlasového průvodce, ten však nefunguje příliš dobře. Na displeji se zobrazují motivační hlášky a informace o tom, abyste přidali nebo ubrali tempo, hlas se však z telefonu neozývá.
Můžete také vyrazit pěšky, během či na kole na tůru a nechat si měřit vzdálenost, kterou jste urazili, a srdeční tep. Uražená trasa může být zobrazena v Google Mapách a to buď standardních, ortofoto nebo výškových mapových podkladech. Vše si pak můžete nechat vynést do grafu, nezapomeňte však aktivitu po zastavení a ukončení i uložit
Pokud jste skutečně v terénu a cvičení nahráváte, můžete si trasu zaznamenávat pomocí GPS na Google mapách se třemi možnostmi vzhledu, mimo standardních podkladů je připravena i fotomapa nebo mapa s převýšením. Pro ukončení aktivity je nejprve třeba stisknout tlačítko pozastavit, poté ukončit a následně aktivitu uložit. Je to vyřešeno trochu nešikovně, pokud opominete poslední krok, vaše aktivita se neuloží. Jakmile je však uloženo, můžete se k aktivitě vrátit a podívat se na trasu, i na detaily cvičení. Ty se týkají např. průměrné rychlosti, průměrného srdečního tepu, počtu spálených kalorií a dalších informací.