Samsung Rex 70 Duos: výměna SIM za chodu [recenze]

Ani tyranosaurus, ani chytrý pes, nýbrž jednoduchý Dual SIM, který klame tělem.
Kapitoly článku

Modely Samsung Galaxy Rex byly původně určeny pro rozvojové trhy, čtveřice modelů byla světu oznámena v únoru a jedná se o zařízení běžící na dotykové platformě Samsungu, jenž nabízí jen to nejnutnější. I přes všechny základní předpoklady se k nám dostala dvojice modelů Rex 80 a Rex 70 Duos, právě na druhý jmenovaný je zaměřena tato recenze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Samungu Rex 70 Duos, v recenzi se podíváme na modrou barevnou variantu, Rex 70 je alternativně k dispozici i v šedé a bílé

Klíčové vlastnosti:

 • nízká cena
 • podpora dvou SIM karet s výměnou za chodu
 • vzhled evokuje design modelů Galaxy s Androidem
 • aktivní lockscreen s možnosti otevírat aplikace
 • možnost nahrávání hlasových hovorů
 • přesměrování hovorů mezi SIM kartami a další užitečné nastavení

Hlavní nedostatky:

 • nekvalitní displej
 • častá zpomalenost zařízení
 • dlouhé popisky ikon v menu se nezalamují
 • senzorické klávesy bez vibrační odezvy
 • špatná kvalita fotografií, chybí autofocus
 • připojení k PC jen při vypnutí všech běžících aplikací
 • chybí 3G, k dispozici maximálně EDGE

Samsung Rex 70
S3802
rozměry a hmotnost: 105 × 57 × 12,0 mm
displej: 3,0", kapacitní TFT LCD, 240 × 320, 133 PPI
sítě: GSM
konektivita: microUSB Type-B, Bluetooth 3
paměť: 10 MB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 000 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: nestandardní
fotoaparát: 2MPx
14 %
vybavenost
cena: už se neprodává

 

Vzhled jako smartphone řady Galaxy

Samsung Rex 70 je kompaktní model, napodobující design smartphonů rodiny Galaxy, o rozměrech 105 × 57 × 12 mm. Do ruky padne díky zaobleným hranám poměrně dobře, pozor si však dejte na zpocené dlaně, z nich má díky lesklým hladkým krytům tendenci vyklouzávat. Čelní plochu obepíná stříbrný rámeček, který na navozovat dojem luxusu, přesto však počítejte s tím, že na něm budou často ulpívat otisky prstů, stejně jako na čelná straně. Ta je vybavena třípalcovým TFT LCD displejem s úhlopříčkou 240 × 320 obrazových bodů, bohužel se nacházíme v nízké cenové hladině, takže bude muset vzít zavděk horším pozorovacím úhlům a špatné čitelnosti (spíše nečitelnosti) na přímém slunci. I přesto, že se jedná o kapacitní displej, je třeba při jeho ovládání znatelně většího tlaku, než jste možná zvyklí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Rex 70 z různých úhlů pohledu

Pod displejem je vyhrazen prostor na základní ovládací prvky, ve své podstatě se jedná o středové tlačítko, které evokuje androidí klávesu Home, ve své podstatě se ale jedná o šikovně zamaskované tlačítko pro návrat o jednu úroveň zpět. Po stranách má pak senzorická tlačítka - sluchátka k ovládání hovorů. Červené vás navíc po stisku vrátí do pohotovostního stavu, zelené pak spustit protokol volání, u obou nám však vadí citelná absence vibrační odezvy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana Rex 70 je lesklá a imituje broušený kov

Místo nad displejem je vyplněno ozdobnou mřížkou reproduktoru, pod níž se nachází logo výrobce. Nemůže chybět ani čidlo pro přiblížení k displeji. Boky zařízení jsou poměrně strohé, na levou stranu bylo umístěno dvojtlačítko k regulování hlasitosti, pravý bok disponuje zamykacím a zapínacím tlačítkem v jednom. Horní hrana nabídne 3,5mm konektor jack pro připojení vlastních sluchátek, spodní hrana pak microUSB konektor pro nabíjení a datové přenosy. Na zadním krytu je pak umístěn hlavní reproduktor a 2Mpix fotoaparát bez autofocusu. Pod skořápkou je pak umístěna 1000mAh baterie, která vám ve většině případů postačí na několik dní výdrže v pohotovostním stavu a slot pro microSD karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Rex 70 padne do dlaně díky svým malým rozměrům velmi dobře

Inovovaná dotyková platforma

Ač zařízení klame tělem, najdeme v něm pouze vylepšenou dotykovou platformu Samsungu, která se chce zčásti podobat Androidu. Svědčí o tom základní rozvržení pohotovostní obrazovky, která se skládá z notifikační lišty, která informuje o nejdůležitějších stavových informací, včetně intenzity signálu na obou SIM kartách či zbývající kapacitě baterie. Horní lištu lze navíc vysunout, takže můžete rychle vypnout nebo zapnout příjem mobilních dat, Bluetooth, režim letadlo nebo upravit zvuk telefonu. Dvojice tlačítek pod přepínači slouží k výběru hlavní SIM karty, tj. té, která bude sloužit pro odchozí hovory a odeslané SMS zprávy. Alternativně můžete k přepnutí karet použít dlouhé podržení prostředního tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka, pohotovostní stav s widgety a možnost jejich úprav

Ve spodní části displeje jsou umístěny čtyři ikony, které se opakují i u dalších podploch. Jedná se o číselník, kontakty, zprávy a tlačítko pro vstup do hlavní nabídky. Hlavní část displeje v pohotovosti zabírá až osm podploch, mezi kterými můžete procházet horizontálními směry. Na plochy lze do předpřipravených míst přidávat widgety, tj. specializované miniaplikace, např. poznámky, kalendář, duální hodiny, Google hledání, Twitter, a další. Hlavní nabídka je maticová v rozvržení 4 × 4 ikony se společnou spodní řadou. Pořadí ikon si můžete upravit tak, jak se vám zlíbí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní menu a nastavení, volby displeje, nastavujeme pozadí pro každou SIM zvlášť, rozdíly u SIM mohou být i u zvukových profilů, povšimněte si i zpětné šipky v pravém dolním rohu, která urychluje procházení nabídek

Z pohledu systémového nastavení je možno vybrat wallpaper na pozadí, popř. povolit zkratky přímo na lockscreenu (kontakty, zprávy, hudební přehrávač, internetový prohlížeč). V rámci nastavení můžete očekávat i možnost zálohy kontaktů, zpráv, kalendáře, úkolů a poznámek. Nechybí ani pokročilé zvukové profily, které mohou mít rozlišné chování pro každou SIM a samozřejmě je můžete i dále upravit. V případě, že budete mít zmeškané volání nebo nepřečtenou zprávu, stačí místo zámku potáhnout do boku patřičnou ikonu a dostanete se přímo do odpovídající nabídky náležící zmeškané události.

V rámci podnabídek můžete využít i rychlý návrat zpět ikonou šipky v pravém dolním rohu, nejen redaktoři pak ocení možnost pořizování screenů obrazovky soutiskem středové a zamykací klávesy. Potenciální majitel si ale bude i přes všechny inovace zvyknout na pomalost zařízení, obrňte se proto větší trpělivostí.

Dvě SIM standardní velikosti

Samsung Rex 70 se ještě neveze na vlnách nejmodernějších zařízení a tak u něj nalezneme dva sloty pro standardní velikost SIM karty. Jednu kartu nalezneme hned pod baterií, takže tu za chodu nijak nevyměníte, naopak možnost výměny máte s kartou na boku zařízení, pro jejíž zpřístupnění stačí jen oddělat zadní kryt. Po prvním vložení SIM karet je třeba je registrovat, tj. přiřadit jim název a ikonu. Zařízení pracuje v režimu Dual SIM Stand-By, což znamená, že jsou v reálném čase dostupné obě SIM karty a vy si vybíráte, která má být použitá pro odchozí volání a zprávy. Přepnutí karet lze provést podržením středového tlačítka nebo z horní lišta, v návaznosti na SIM se podkreslí signál SIM karet s dříve přiřazenou ikonou a může se změnit i pozadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Správa SIM karet, karty je třeba nejprve zaregistrovat, tj. přiřadit jim název a ikonu. Karty se mohou automaticky přepnout v závislosti na čase nebo je můžete přepnout v hlavní liště. Vybraná karta může poskytovat datové přenosy

Pokud je jedna SIM nedostupná (chybí signál), nebo na ní právě probíhá hovor, druhá SIM může být nakonfigurována tak, aby přesměrovávala hovory na tu SIM, která má přístup k telefonním funkcím a to i v průběhu hovoru notifikací druhého příchozího volání. S některými kombinacemi SIM karet se nám ovšem nastavení nepovedlo, uspěli jsme pouze s kombinací dvou SIM od Vodafonu. SIM karty mohu mít nastavené i časové intervaly, kdy se samy přepnou, můžete si tak např. nastavit, že od pěti odpoledne bude jako hlavní SIM zvolena soukromá karta. Jako uživatel můžete také vybrat, ze které karty mají být čerpány datové přenosy. Zajímavou možností je rychlá výměna SIM2 v reálném čase, bez toho, aniž by se restartoval telefon. V praxi tak pod krytem můžete nosit i třetí SIM a měnit ji dle potřeby za chodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Číselník a telefonní seznam, skupny a rychlé vytáčení delším podržením čísla v dialeru

Samotný číselník se sestává ze záložek pro telefonní seznam, protokoly volání a oblíbené kontakty. Při zadání čísla můžete volat ze SIM1 nebo SIM2, napsat zprávu, případně číslo uložit do kontaktů. Telefonní seznam má k dispozici 1000 vícepoložkových kontaktů, ke každému lze přidat číslo, skupinu, e-mail, vyzváněcí melodii a spoustu dalších detailů. V průběhu hovoru si protistrana na nic nestěžovala, naopak to bylo u nás, protože se v reproduktoru ozývala při jakékoliv hlasitosti slyšitelná rezonance, která zbytečně rozptylovala. Na druhou stranu si můžete nastavit několik úrovní hlasitosti, zhruba poloviční nastavení nám přišlo akorát, přilepšit si pak můžete v hlučném prostředí. Poměrně nečekanou volbou je možnost nahrávání hovorů do formátů *.amr, zapnete ji v průběhu volání v pravé části displeje.

Kapitoly článku

Témata článku: Samsung, , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Rex 70, Kompaktní model, Lavice, Volný čas, Samsun, Rex, Špatná kvalita, Horizontální směr, Zkušební verze, Duo, Oficiální fotografie, Možnost hraní, Rozhodující faktor, Hlučné prostředí, Pravý čas, Výměna, Rezonance, Základní předpoklad,