Samsung do telefonů dostal Režim údržby. Technici při opravách nebudou mít přístup do běžné části Androidu

  • Samsung připravil speciální mód Režim údržby
  • Při odeslání telefonu do servisu úplně odřízne vaše soukromá data
  • Režim se jako první ukáže v řadě Galaxy S22

Oživeno 26. října | Samsung začal u telefonů s nadstavbou One UI 5 po celém světě nabízet i nový Režim údržby, který se začátkem srpna objevil v Číně. Ve své podstatě se jedná o mód, který po své aktivaci zablokuje přístup k soukromým datům uživatele (fotky, zprávy či kontakty), což se může hodit, pokud telefon na pár dní někomu neplánovaně půjčíte, nebo při jeho opravě. 

Servisní technici si mohou v Režimu údržby vytvořit vlastní profil, který slouží k testování telefonu jako takového bez přístupu k soukromým souborům. Nejsou přístupné dokonce ani aplikace, které si uživatel nainstaloval, pouze základní aplikace předinstalované od výroby bez jakéhokoliv obsahu. To totiž servisním technikům pro ověření funkčnosti telefonu po opravě bohatě stačí. V rámci Režimu údržby mohou být do zařízení uloženy další profily, popř. staženy další aplikace, ty se však po vypnutí režimu automaticky mažou a „nepropisují“ do uživatelské části systému. 

Klepněte pro větší obrázek
Samsung do telefonů s Androidem 13 začíná přidávat i svůj vlastní Režim údržby

Funkci aktivujete v Nastavení - Péče o zařízení - Režim údržby. Po aktivaci je vyžadován restart zařízení, před ním je ještě možné vytvořit protokol chyb, které může technikům pomoci s diagnostikou problému. Po restartu nabíhá základní podoba systému s omezeným počtem aplikací a bez jakéhokoliv úvodního nastavování. Uživatelská data, např. fotky, nejsou vidět, jak v systému, tak ani po připojení k počítači. Pro vypnutí Režimu údržby je třeba telefon restartovat, a ještě předtím ověřit svou totožnost zámkem displeje, otiskem prstu či skenem obličeje.

Režim údržby se jako první dostane s updatem na One UI 5 do řady Galaxy S22. Stejný režim se dostane v průběhu příštího roku i do dalších zařízení řady Galaxy.


Původní článek vyšel 1. srpna s následujícím nadpisem:

Samsung připravuje nový servisní režim. Technici při opravách nebudou mít přístup do běžné části Androidu

Pokud odesíláte telefon do servisu, často je doporučena záloha dat. Nezřídka kdy se stává, že telefon je při návratu ze servisu aktualizovaný na nejnovější verzi firmwaru či dokonce obnovený do továrního nastavení. A to znamená, že v případě chybějících záloh přijde o svá uživatelská data. Částečně je to i proto, že v případě zamknutého telefonu se servisní technici nemají „jak dostat“ do systému a provést patřičné testy, a obnovení telefonu je tedy nasnadě. Samsung to však chce změnit.

Ve firmwaru pro jihokorejské modely Galaxy S21 se nově objevuje funkce Repair Mode, kterou Samsung na domovském trhu detailně popsal i v tiskové zprávě. Ve své podstatě se jedná o funkci, kterou zapnete v systémovém Nastavení. Jakmile tak učiníte, uživatel telefonu (tj. v tomto případě servisní technik) bude mít zakázán vstup do galerie, zpráv nebo k účtům. A také to znamená to, že se nemusíte bát o své soukromé soubory. Telefon bude moci navíc spustit jen ty aplikace, které v něm byly předinstalovány z výroby. Z tohoto režimu budete moci přejít do „běžného“ Androidu, ale bude třeba zadat znak, PIN kód nebo načíst otisk prstu.

Klepněte pro větší obrázek
Funkce Repair Mode je aktuálně k dispozici jen u řady Galaxy S21 v Jižní Koreji, odkud by se měla dostat do dalších vybraných modelů po celém světě

Samsung nijak blíže nevysvětluje, jak tento režim přesně funguje. Můžeme se jen domnívat, že rozšiřuje stávající možnosti Androidu pro přihlášení více uživatelů alias režim Hosta. Jenže Samsung tuto funkci používá jen u tabletů, takže pro telefony musel připravit něco „navíc“. Většina ostatních značek má přitom režim více uživatelů přímo od výroby, a tak nepotřebuje žádné softwarové přídavky.

Jenže, v obou případech dojde ke „skrytí“ vašich dat jen v případě, kdy je váš telefon použitelný, a dostanete se do nastavení. Pokud např. displej není ve funkčním stavu, servisní režim či režim Hosta si stejně nenastavíte. A po výměně panelu bude, buď systém plně dostupný (pokud nemáte zámek displeje), popř. jej bude nutné obnovit do továrního nastavení. Jenže v tom případě opět přijdete o uživatelská data, která jste si zřejmě kvůli vadnému displeji ani neměli jak zálohovat.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/128GB Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/128GB
nabízí 31 obchodů za ceny od 16 100 Kč
Srovnat ceny na Živě

Samsung jde určitě správnou cestou, dotažení funkce do finální podoby zřejmě ještě nějakou dobu potrvá. Zřejmě i proto Samsung funkci nejprve nabízí v řadě Galaxy S21, a to ještě pouze na domovském trhu. Kdy se Repair mode dostane i do dalších zařízení bez regionálního omezení, zatím není známo.

Redakční představení Samsungu Galaxy S21 Ultra:

Zdroj: Samsung News

Diskuze (6) Další článek: Smartphone už dnes částečně zastoupí lékaře. Podle studie se telefony hodí k přesnému nahrávání zvuků srdce

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Galaxy, Aktualizace softwaru, One UI, Čína, Korea, Servis, Samsung Galaxy S21 5G, Nastavování, Samsung News, Technik, Podoba systému, Soukromé data, Jižní Korea, Uživatelé, Údržba, Funkce, Oprava, Telefon, Host, Aplikace, Režim, UDR, Telefony s Androidem na Heureka.cz