Samsung odložil uvedení Exynosu 2200 na neurčito. Co to znamená pro připravovanou řadu Galaxy S22?

  • Dnes se měla odehrát velká premiéra čipsetu Exynos 2200
  • Mělo se jednat o první čipset pro mobily s RDNA2 grafikou od AMD
  • Oznámení čipsetu však bylo zrušeno, co to znamená pro řadu S22?

Samsung měl dnes s velkou pompou oznámit čipset Exynos 2200, jehož součástí je, u mobilů vůbec poprvé, RDNA2 grafika od AMD. Ředitelka firmy AMD, Lisa Su, už několikrát potvrdila, že firma spolupracuje se Samsungem, což platilo i u letošní lednové akce AMD 2020 Product Premiere. To stejné ostatně tvrdil i Samsung, ve svém prosincovém Tweetu upřesnil datum oznámení čipsetu na 11. ledna 2022, ovšem dnes se žádná premiéra neodehraje. Proč?

Určitým vodítkem bylo smazání tohoto Tweetu, který byl původně jediným důkazem o dnešní premiéře čipsetu. Místo, aby se Samsung k této situaci postavil čelem a informoval, že premiéru Exynosu 2200 posouvá na pozdější termín, spíše zahlazuje stopy a dělá, že se vůbec nic neděje. 

I ve světle smazání Tweetu můžeme brát jeden z Tweetů leakera Ice Universe jako „téměř oficiální“. Tvrdí totiž, že Samsung odložil představení čipsetu Exynos 2200 na neurčito. Z jakého důvodu? Můžeme se pouze domnívat, že Samsung u aktuální podoby čipsetu není spokojen s výpočetním ani grafickým výkonem. První benchmarky naznačovaly, že má být čipset zdatnou konkurencí pro čipsety od Applu, nakonec zřejmě nedosahuje ani grafickému výkonu Dimensity 9000 od Mediateku. Dokud však nebudou známa přesnější čísla, může se jednat jen o nepodložené výkřiky do tmy. 

v listopadu prosákly navenek informace, že chystaný 4nm čpset má nízký výnos (cca 20 - 30 procent), zbylé čipsety by musel Samsung vyřadit, a nebo je poslat do prodeje za cenu vyšší spotřeby nebo vyššího napětí, jenže to by zase mělo negativní vliv na spotřebu. Připomeňme, že tříclusterový čipset má nabídnout primární 2,8GHz superjádro, tři výkonová 2,5GHz jádra a čtyři úspornější jádra taktovaná na 1,8 GHz.

Řada Galaxy S22 v ohrožení?

Nízký výnos čipsetu s odložením deklarovaného data premiéry může nasvědčovat, že v polovodičové divizi Samsungu mají větší problémy, než se mohlo zprvu zdát. A ty mohou druhotně ovlivnit i premiéru řady Galaxy S22. V Evropě jsou totiž telefony „eskové“ řady vždy postaveny na Exynosech, pokud nemá Samsung dostatek čipsetů uspokojivé kvality, má prakticky jen dvě možnosti.

První by bylo trvat na Exynosu 2200, ovšem kvůli málo vyrobeným kusům je možné, že dostupnost řady by byla minimálně v prvních měsících dost omezená. Druhou možností by pak bylo hromadné nasazení Snapdragonu 8 Gen 1 do všech modelů řady Galaxy S22 po celém světě. A to je něco, po čem fanoušci Samsung volají už několik let, jenže, pokud by Samsung tento radikální řez učinil, mohl by zahodit do koše celý vývoj Exynosu 2200 a s ním i plány na grafický adaptér od AMD, který se měl stát (možná ještě stane) největší konkurenční výhodou čipsetu.

Tímto krokem by Samsung navíc dal najevo, že čipsety Exynos mají sestupnou tendenci, a prakticky by pod nimi podříznul větev. Jak se bude situace nadále vyvíjet, bude jasné v následujících týdnech. Dočkáme se v Evropě řady Galaxy S22 postavené na Snapdragonu 8 Gen 1, protože Samsung nestihne čipset za měsíc doladit do uspokojivé podoby, nebo k nám bude dovážena řada s čipsety Exynos 2200, ale ve velmi omezeném množství? 

Poběží na Snapdragonu 8 Gen 1 i evropské modely Galaxy S22?

Podle jihokorejského zdroje se má premiéra řady Galaxy S22 uskutečnit 8. února v živě streamované akci Galaxy Unpacked 2022, o den později budou zahájeny předobjednávky. Prodeje tří high-end novinek mají globálně odstartovat 24. února.

Zdroj Twitter, Notebookcheck, Reddit, ddaily

Diskuze (6) Další článek: Dnes další Dobíječka Kaktusu. Za nákup kreditu dostanete jednou tolik zdarma

Témata článku: Samsung, Smartphony, Exynos, MediaTek, Mobilní procesory, Premiéra, Snapdragon, Mobilní čipsety, AMD, Twitter, 4nm, Polovodiče, Grafika, RDNA2, Reddit, Uvedení, Mobil, Tweet, Čipset, Neurčito, Notebookcheck, Evropa
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Týden Živě: Jaký ohebný telefon bychom si koupili a co musíte vědět o Webbově teleskopu

Týden Živě: Jaký ohebný telefon bychom si koupili a co musíte vědět o Webbově teleskopu

** Novinky na trhu s ohebnými telefony ** Webbův teleskop pro úplné zelenáče ** Souhrn událostí končícího týdne

redakce
Týden ŽivěVideo