Samsung odhalil trumfy 108Mpx foťáku u Galaxy S20 Ultra. Spojí 9 pixelů do jednoho

Samsung na svém blogu detailněji poodhalil 108MPx snímač ISOCELL Bright HM1, který je použit u nejvybavenější novinky Galaxy S20 Ultra. Jedná se, na poměry mobilů, o velký snímač (1/1.33") osazený 108 miliony 0.8μm pixelů. A zatímco od roku 2017 Samsung vsázel na řešení Tetracell, které spojovalo čtyři sousedící pixely do jednoho většího pixelu, v případě nového snímače se hovoří o technologii Nonacell. Opět dochází ke spojování pixelů, ale tentokrát devíti sousedních, které utvoří 2,4μm pixely schopné absorbovat více světla.

S větším počtem propojených pixelů narůstá riziko barevného přeslechu, optické ztráty a vysoké odrazivost světla. Tyto nešvary má výrazně omezovat použití mezipixelových bariér Samsung ISOCELL Plus. Funkce Super ISO automaticky vybírá vhodné ISO pro danou scénu. U tmavější scén vsází na vyšší hodnoty, v jasných prostředích je použito nízké ISO. Snímač však dokáže upravovat ISO selektivně i pro jednotlivé skupiny pixelů, můžete tak počítat s HDR v reálném čase i přímo v hledáčku. 

Představení Samsungů řady Galaxy S20:

Samotný 108MPx fotočip dokáže pořídit fotografie s 3× bezztrátovým zoomem, dokáže tedy pořídit 3× přiblížené 12MPx snímky bez jakéhokoliv upscalingu. Veškeré potřebné úkony se odehrají ještě před tím, než obrazová data dorazí na ISP (Image Signal Processor). A toto přiblížení může posloužit jako pomocná ruka, pokud na telefonech není samostatný teleobjektiv. A je také jasné, že právě toto trojnásobné přiblížení samotného snímače pomáhá u modelu Galaxy S20 Ultra k dosažení až 100× Space Zoomu.

Snímač dále dokáže pořizovat 8K videa s frameratem 24 fps. jedna minuta 8K záznamu s kodekem HEVC (High Efficiency Video Coding) v paměti zabere okolo 600 MB! U modelů řady Galaxy S20 omezil Samsung maximální trvání jedné nahrávky na pět minut, která tedy v paměti telefonu zabere okolo 3 GB. Pro co nejvyšší ostrost pořízených videí přidal Samsung do fotočipu elektronickou stabilizaci obrazu, které však ještě dopomáhá integrovaný gyroskop.

Co vše ukrývá v sobě ukrývá 108MPx fotočip od Samsungu?

Na papíru vypadají fotografické inovace Galaxy S20 Ultra hodně zajímavě, ovšem až praxe ukáže, jako moc přínosné budou při každodenním focení. Musíme také dodat, že výše uvedené řádky se nevztahují na základní modely Galaxy S20 a Galaxy S20+, které mají hlavní fotoaparát pouze dvanáctimegapixelový. Maximální úroveň Space Zoomu při focení se u této dvojice zastavila na metě 30×, ovšem dosaženo jej nebylo periskopickou soustavou čoček, ale spíše vyšším rozlišením teleobjektivu s 3× optickým přiblížením.

Zdroj Samsung News

Diskuze (14) Další článek: Samsungy Galaxy S20 jsou na světě. Loňská řada Galaxy S10 proto zlevňuje

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G 512GB, Trumf, Přiblížení, HEVC, Teleobjektiv, Samsun, Snímač, Image Signal Procesor, Samsung Max, ISO, Samsung řady Galaxy, Tetracell, Samsung News, F +, Foťák