Samsung má první 3nm procesor. Je určen pro chytré hodinky a v akci ho uvidíme už za pár dní

  • Samsung oznámil svůj první 3nm procesor
  • Není určen pro smartphony, ale pro chytré hodinky
  • Jako první jej nabídnou hodinky Watch7 a Watch Ultra

Samsung s předstihem oznámil čipset, který bude pohánět chytré hodinky Galaxy Watch7 a Galaxy Watch Ultra. Exynos W1000 je tak vůbec prvním 3nm čipsetem tohoto výrobce, a je tak trochu s podivem, že hodinky dostávají přednost před smartphony, u nichž je zatím strop na metě 4nm výrobní technologie. U Samsungu má z pohledu smartphonů přejít na 3nm technologii až řada Galaxy S25, která se na trhu objeví až příští rok.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung blíže odhalil procesor Exynos W1000, který se dostane do hodinek Watch7 a Watch Ultra

Nová generace hodinkového procesoru je energeticky efektivnější a až 3× výkonnější, než 5nm Exynos W930, který poháněl předchozí generace hodinek od Samsungu. Výrobní technologie se navíc pyšní efektivnějším rozptylem tepla do okolí. Hodinkový procesor je součástí SiP (System in Package), jehož nedílnou součástí je operační paměť a NAND flash paměť. 

Hodinkový čipset má celkem pět jader. Cortex-A78 o taktu 1,6 GHz je navržený pro náročné úlohy, zatímco čtyři jádra Cortex-A55 mají takt 1,5 GHz, a jsou určena spíše pro energetickou úsporu. Grafický adaptér Mali-G68 MP2 podporuje displej až o rozlišení 640 × 640 pix, a k čipsetu náleží i LTE modem (LTE Cat. 5) a 32GB úložiště eMMC. Procesor je natolik malý, že by se mohl teoreticky pohánět i chytrý prsten Galaxy Ring. Zda se tak stane, bude jasné už 10. července.

Zdroj: Samsung

Váš názor Další článek: Když se hledá umělá zábrana, vždy se něco najde. Apple už podruhé odmítl schválit Epic Store pro iOS

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , Watch Ultra, Pár dní, LTE Cata, Procesor, Čipset