Samsung má dlouhou historii odolných zařízení. Vše před jedenácti lety odstartoval první Galaxy Xcover

  • Když se v roce 2011 na trhu objevil Galaxy Xcover...
  • ... nikdo nečekal, že v prodeji vydrží až do dnešních dní
  • Postupem času k němu přibyly odolné tablety Active

Samsung na svém blogu zveřejnil zajímavou infografiku, která mapuje vývoj odolných telefonů. I přes to, že se za poslední roky mobilním světem prohnala spousta mobilní trendů, řada Galaxy Xcover zůstává stále svá. 

První Galaxy Xcover se na trh dostal v roce 2011. Jednalo se o zařízení, které bylo primárně určeno pro business zákazníky. Telefon měl 3,65" dotykový displej a fyzická tlačítka pod displejem, který krylo odolné sklo Gorilla Glass.

Na jeho nástupce jsme čekali rok a půl, Galaxy Xcover2 byl prvním zástupcem odolné řady, který dostal selfie kamerku. Hlavní foťák nahrával v rozlišení HD, zařízení mělo více zaoblené obrysy, prostředí připomínalo software u Samsungu Galaxy S III.

V roce 2014 se na trhu objevil první odolný tablet od Samsungu, Galaxy Tab Active. I tentokrát bylo zařízeno navrženo pro B2B segment. Mohlo se opřít např. o zvýšenou odolnost IP67. O pár měsíců později, to už se psal rok 2015, se na trhu objevil Galaxy Xcover3. Telefonu se vrátily hranatější obrysy, jeho displej narostl na 4,5 palce a na levé straně jste mohli využit volitelné tlačítko Xcover. Softwarovou ochranu telefonu už před lety zajišťovala platforma Knox.

Klepněte pro větší obrázek

Rok 2017 byl ve znamení Galaxy Xcover4, který povýšil odolnost na normy IP68 a MIL-STD810G. Displej narostla úhlopříčka na pět palců, hlavní foťák natáčel videa až v rozlišení Full HD. Ve stejném roce se na trh dostal i druhý odolný tablet, Galaxy Tab Active2. Osmipalcový displej jste mohli ovládat perem S Pen, které se ukládalo do přibaleného zadního krytu. Operační paměť tabletu narost na 3 GB, a zvýšil se jeho celkový výpočetní výkon.

V roce 2019 jsme se dočkali modelu Galaxy Xcover4s. Odolný smartphone měl vyšší výkon, dvojnásobnou paměť (měla kapacitu 32 GB), vylepšený fotoaparát a také nově akceptoval dvě SIM karty. Sluší se zmínit, že i tentokrát byla baterie uživatelsky vyměnitelná. O pár měsíců později dorazil na trh Galaxy Tab Active Pro. Displej narostl do úhlopříčky deseti palců, tabletu zůstala podpora stylusu a přibyla u něj podpora desktopového režimu DeX. Tablet jsme mohli dotykem ovládat i v rukavicích, jeho operační paměť narostla na 4 GB.

Zatímco jiné smartphony řady Galaxy měly už dávno displeje přes celou plochu, odolné telefony dostaly stejnou péči až v roce 2020. Galaxy Xcover Pro měl 6,3" displej, jehož součástí byl průstřel pro selfie. Telefon obsahoval čtečku otisků prstů, mohli jste jej nabíjet zrychleně a přežil pár z výšky až 1,5 metru.


Nejoblíbenější telefony od Samsungu

Samsung Galaxy A55 A556B 8GB/128GB Samsung Galaxy A55 A556B 8GB/128GB
nabízí 72 obchodů za ceny od 7 721 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A15 A155F 4GB/128GB Samsung Galaxy A15 A155F 4GB/128GB
nabízí 73 obchodů za ceny od 3 083 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy S23 S911B 8GB/128GB Samsung Galaxy S23 S911B 8GB/128GB
nabízí 64 obchodů za ceny od 13 507 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A25 5G A256B 6GB/128GB Samsung Galaxy A25 5G A256B 6GB/128GB
nabízí 79 obchodů za ceny od 4 698 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené telefony od Samsungu


Ve stejném roce došlo na premiéru Galaxy Tab Active3. Odolný tablet do terénu povýšil na odolnost MIL-STD810H, a mohl fungovat i bez vložené baterie. Stačilo jen jeho připojení do elektrické sítě. Tablet měl vyšší výkon a podporu Wi-Fi 6. V loňském roce došlo na premiéru Galaxy Xcover5, který byl zatím cenově nejdostupnější zástupce řady Xcover.

Letos se na trh dostal Galaxy Xcover6 Pro, jehož recenzi jste si u nás mohli přečíst teprve nedávno. Telefon dostal 6GB RAM, vyšší výkon, podporu režimu DeX na externím monitoru, a také si jako vůbec první zástupce řady poradí s 5G sítěmi. Obdobnou evolucí prošel i odolný tablet Galaxy Tab Active4 Pro. Stále je možné jej používat bez baterie, nově komunikuje i v 5G sítích, v balení najdete pouzdro i stylus S Pen a jako bonus dostal ještě hlasitější reproduktor.

Představujeme Samsung Galaxy Xcover Pro:

Na začátku by to této modelové řadě rozhodně nikdo netipoval, ale vypadá to, že mají odolné telefony řady Xcover a odolné tablety Active stále optimistickou budoucnost.

Váš názor Další článek: Recenze mobilu Huawei Mate 50 Pro. Šikovný fotograf pro skutečné fanoušky

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , , , , , Telefon, Pen, Full HD, Active, Xcover, Knox, Displej,