Samsung konečně odtajnil procesor Exynos 1280. Odkaz na jeho produktovou kartu však zatím skrývá

  • Samsung konečně odtajnil specifikace Exynosu 1280
  • I když zatím jen částečně - produktová karta sice existuje...
  • ...ale Samsung na ní zatím nikde neodkazuje

Samsung v průběhu včerejšího dne konečně odtajnil procesor, který pohání nové modely Galaxy A33 5G a Galaxy A53 5G. Exnoys 1280 má po několika týdnech konečně svou vlastní produktovou stránku, byť na ní Samsung zatím nikde neodkazuje. Můžeme se tak vůbec poprvé podívat na to, čím se Samsung u tohoto nového 5nm procesoru chlubí, a jaké jsou jeho základní parametry.

Čipset je vyráběn 5nm EUV technologií od Samsungu, a jeho součástí jsou dvě 2,4GHz jádra Cortex-A78 a šestice 2GHz jader Cortex-A55. Celkem doplňuje grafický adaptér Mali-G68 na architektuře Valhall, který je obsažen např. v Mediateku Dimensity 900 z loňského května. Technologie FMA (Fused Multiply-Add) se stará o vylepšení výkonu a současně o úsporu energie.

Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB
nabízí 20 obchodů za ceny od 6 892 Kč
Srovnat ceny na Živě

Čipset podporuje až displeje s rozlišením Full HD+ a obnovovací frekvencí 120 Hz, poradí si s paměťmi LPDDR4x, úložišti UFS 2.2 a také až se 108Mpx fotoaparáty, popř. v jednu chvíli ISP obslouží až tři 16Mpx snímače. Maximální rozlišení natáčených videí je 4K při 30 fps. Součástí čipsetu je elektronická stabilizace, které hojně pomáhá umělá inteligence. Samostatná jednotka pro zpracování AI má výkon 4,3 TOPS.

Čipset se může opřít o dvoupásmovou Wi-FI 802.11ac MIMO, dále o Bluetooth 5.2, dvoupásmovou GPS (L1 a L5) a také o podporu FM rádia. U Galaxy A53 však rádio mezi aplikacemi chybí, je tedy možné, že se je podporováno jen na vybraných trzích, mezi které Česko nepatří. Maximem mobilních dat jsou 5G sítě v pásmu pod 6 GHz a mmWave, s maximální rychlostí downloadu 2,55 Gbps a uploadu 1,28 Gbps. Alternativně je stropem LTE Cat. 18.

Exynos 1280 byl poprvé nasazen u nových „áček“:

Čipset je aktuálně nasazen u Galaxy A33 5G a Galaxy A53 5G, a dá se předpokládat, že se výhledově objeví i u dalších Samsungů střední třídy.

Zdroj Samsung

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: Dosud neuvedený Pixel 6a v benchmarcích poráží Pixel 6. A to přesto, že má stát výrazně méně

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , , , , Samsung Galaxy A33 5G, Samsung Galaxy A53 5G, Pro +, LTE Cata, Karta, MediaTek Dimensity, Procesor, Samsun, Česká republika, ISP, Full HD, FMA, Čipset