Samsung Gear VR Lite: Dostupná virtuální realita [test]

Virtuální realita nemusí být drahá, přitom je Gear VR Lite výrazně lepší než papírový Cardboard a je pro něj k dispozici spousta herního a aplikačního obsahu.
Samsung Gear VR Lite: Dostupná virtuální realita [test]
Kapitoly článku

Oculus Home

Po prvním vložení smartphonu se aktivuje stínová aplikace, je třeba telefon hned vytáhnout a pokračovat ve stahování základního softwaru. Součástí instalace je i registrace a přihlášení k vašemu Oculus účtu, který je použit pro nákup her a aplikací. v ČR je možné využívat bezplatný obsah i přikupovat placené tituly, nejste tedy ničím omezeni.

Mezi základní obsah můžeme zařadit Oculus Home, což je jakýsi rozcestník, odkud se dostanete do knihovny nebo do obchodu. Je třeba dodat, že nákup sice může proběhnout i přes brýle, mnohem pohodlnější stahování je však přímo v telefonu, kdy se můžete podívat na screenshoty či na detailní popis hry.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spouštíme Gear VR na Galaxy S6, odsouhlasení podmínek používání, prohlídka knihovny a detail vybrané hry

Obsah se řadí do několika kategorií. V obchodu najdeme hry, aplikace, videa, experiences (tj. zážitky) a koncepty. Právě u nich vývojáři zkouší nové možnosti interakce s uživateli ve formě kratšího obsahu, takže jsou až na výjimky zdarma. Pokud byste pokukovali po placeném obsahu, za jeden titul zaplatíte zhruba 3 - 15 USD (75 - 370 Kč), ale samozřejmě je zde i celá spousta bezplatného obsahu, na kterém si možnosti virtuální reality poměrně úspěšně „osaháte“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Oculus Store, hra bez potřeby gamepadu a hra, kterou si bez gamepadu nezahrajete Každý titul má několik screenshotů, i přesto, že je uživatelé hodnotí stylem 1 - 5 hvězd, nám schází komentáře. Když budete chtít spustit obsah pro Gear VR mimo Oculus Home, zobrazí se toto informační okno

Výhodou Oculus Store je to, že je obsah vyvíjen přímo pro potřeby brýlí. Hry a aplikace mají vlastní vývojářské nástroje, takže se nemůže stát, že by hra byla, byť i po čase, s telefonem nekompatibilní. Z toho vyplývá, že běžný obsah z Google Play určený pro virtuální realitu (Cardboard a další univerzální brýle) na Gear VR Lite nespustíte. A pokud by se našly výjimky, poznáte to podle toho, že aplikace hned po svém spuštění vyžaduje vložení telefonu do chytrých brýlí.

JIž v náhledu her se dozvíte, zda je pro jejich hraní potřeba připojený gamepad. Pokud ano, nemusí se notně jednat o Samsung Gamepad, který jsme testovali před dvěma lety. Gamepad se totiž svého nástupce nedočkal, takže se již všude vyprodal. Naštěstí můžete sáhnout i po ovladačích jiných značek, my jsme pro testování použili ovladač Defender Mobile Master, který fungoval téměř bezproblémově.

Klepněte pro větší obrázek
Gamepad Samsungu jsme nahradili herním ovladačem Defender Mobile Master a až na pár výjimek fungoval u všech her na výbornou. Pouze u hry Herobound na ovladači chybělo mapování jednoho tlačítka

V prostředí vybíráte položky vaším pohledem, resp. pohybem hlavy, který je signalizován pohybem tečky uprostřed vašeho zorného pole. Pro samotný výběr položky už ale musíte sáhnout na boční touchpad.

Videa a fotografie

Mezi základní obsah můžeme započítat aplikaci Oculus Video, Oculus 360 Videos a Oculus 360 Photos. V prvním případě můžete sledovat streamovaná videa na plátně ve virtuálním kině. Na výběr jsou čtyři kina, s připojeným gamepadem můžete navíc pomocí tlačítka s třemi tečkami na Samsung gamepadu, příp. stiskem LT u jiných ovladačů, změnit i pozici vašeho usazení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Videa z webu, i svá vlastní, si můžete pustit v aplikaci Oculus Video

Ze standardní pozice se, buď přesouváte dopředu, nebo si v soukromém „domácím“ kině prohazujete místa. Pokud si vyberete kino Void (okolo vás je černý prostor), můžete si aktivovat cestovní režim, takže obraz před vámi je na stále stejném místě, a nikam „necestuje“. A pomocí touchpadu si můžete upravit i jeho rozměry pro co nejpohodlnější sledování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Film si můžete pustit v několika kinech. Ukázka velkého a soukromého „domácího“ kina

V rámci kategorií najdeme videa z Facebooku, Vimea, připravena je i pozice pro filmové trailery. Byť zajím zeje prázdnotou. V kině se můžte načíst i vaše vlastní natočená videa nebo ty filmy, které si dohrajete do paměti do složky Oculus/Movies. Mezi podporované formáty patří *.mp4, *.avi i *.mkv, byť u něj je často problém se zvukovým kodekem.

U titulků se navíc místo našich diakritických znaků zobrazují hvězdičky. Naštěstí je ale stačí jen „přeuložit“ v poznámkovém bloku s kódováním UTF-8, a poté se již zobrazují správně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prohlížení prostorových videí

Aplikace Video 360 nabídne devět prostorových videí, a většina z nich se streamuje z internetu. U videí ale nejsme příliš spokojeni s kvalitou obrazu, pixely zde totiž vidíte více, než u jiného obsahu. Do složky Oculus/360Videos si pak můžete vložit vlastní prostorová videa, která chcete v této aplikaci přehrát. Pokud budete mít specifický formát 3D videa, je možné, že jej bude třeba přejmenovat podle těchto pravidel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky prostorovým fotografiím můžete doslova „cestovat okolo světa“. Navíc si zde můžete zobrazit i vlastní prostorové fotografie, které pořídíte v režimu Snímek okolí

Daleko lepší dojem na nás udělaly prostorové fotografie, které se taktéž stahují na vyžádání z internetu. S Gear VR Lite tedy prakticky můžete cestovat okolo celého světa, na výběr je totiž sekce World Exploration, která je rozdělena na jednotlivé kontinenty. Druhou velkou kategorií je Příroda. A platí to stejné, jako v dřívějších případech, pokud si vytvoříte nějakou vlastní složku v Oculus/360Photos, můžete do ní nahrávat vlastní vyfocené 3D fotografie (režim Snímek okolí).

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace VR Gallery je o něco univerzálnější, dokáže spustit jakýkoliv foto a video obsah uložený v telefonu

Prostorové fotky jsou povedenější a zcela jistě se podíváte i na místa, kam byste se třeba ani nikdy nepodívali. Zmiňované trio aplikací od Oculusu je doplněno i prohlížečkou VR Gallery od Samsungu. Svou aplikaci má i Flickr (FlickrVR), k dispozici jsou i různé prohlížečky galerií a dalšího grafického obsahu.

Klepněte pro větší obrázek
Milk VR nabízí, obdobně jako Milk Music, streamovaná videa různých žánrů a kategorií. Pokud si ji však chcete stáhnout i u nás, musíte si vytvořit dočasnou VPN

Videoobsah se samozřejmě netočí jen okolo „prohlížeček“, byť máte k dispozici i aplikaci Im360VR nebo Milk VR (je třeba stáhnout přes americkou VPN, v Evropě není dostupná). Svou kolekci filmů má společnost Mini, případně se můžete virtuálně  „proletět“ s aerolinkou Quantas na Hamiltonův ostrov. Video obsahu je dále na výběr celá spousta.

Témata článku: Samsung, Smartphony, Recenze, Gear VR, Virtuální realita, VR, VPN, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 64GB, Samsung Galaxy S7 Active, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S7 Edge 64GB, Samsun, Nízká latence, Uživatelská příručka
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze herních sluchátek JBL Quantum TWS. Špičkový zvuk výrobce v herním balení

Recenze herních sluchátek JBL Quantum TWS. Špičkový zvuk výrobce v herním balení

JBL nás potěšil nejnovějšími herními peckami Quantum TWS, které přináší známou kvalitu výrobce také do více herně zaměřené komunity. Povedlo se?

Michal Maliarov
SluchátkaRecenzeHardware
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy QuakeConu 2022 a Doom 64 zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy QuakeConu 2022 a Doom 64 zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

** Už v září se na trh chystá Android 13 ** Jenže aktuální verze Androidu 12 téměř po roce stále paběrkuje ** Najdete ji jen u 13,5 % Androidů na trhu, jedničkou je Android 11

Martin Chroust
Android 13Android 12Statistika