Samsung Gear VR Controller: vdechne hrám nový rozměr [recenze]

 • Vyzkoušeli jsme nový herní ovladač od Samsungu pro brýle Gear VR
 • Je kompatibilní i s dřívější generací brýlí virtuální reality
 • Při hraní se vám odemykají nové možnosti interakce
Kapitoly článku

Samsung na únorovém veletrhu MWC v Barceloně konečně představil očekávaný herní ovladač pro brýle Gear VR, o kterém se již delší dobu spekulovalo. Poprvé jsme jej však viděli až v Londýně při představení Galaxy S8 a Galaxy S8+. Příslušenství v redakci již několik týdnů testujeme a v dnešní recenzi se podíváme na to, jak ovladač vylepší zážitky z hraní ve virtuální realitě.

Malý, skladný a na baterky

Herní ovladač VR Controller můžeme brát jako nástupce stařičkého Samsung Gamepadu. Ovladač je však určen na jednoruční ovládání a navíc se vaše ruka s ovladačem vizuálně přímo účastní řady her, které hrajete. Nový VR Controller v podobě válečku s rozšířenou „hlavou“ má rozměry 108 × 48 × 38 mm a hmotnost 64 gramů (včetně baterií a připojeného poutka). Jedná se tedy o lehké a skladné příslušenství, které můžete pomocí popruhu „navléct“ na řemínek brýlí Gear VR.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Herní ovladač Samsung Gear VR Controller

Ovladač padne velmi dobře do dlaně, palec umístíte intuitivně doprostřed kulatého klikacího touchpadu (jehož čtyři klikací „kurzorové“ strany jsou využity v některých hrách) a ukazováček na trigger (spoušť) na horní hraně. Žádné z tlačítek nemá výraznou vůli, jejich stisk je jistý, tlačítka navíc nejsou nijak „vykrojena“, takže můžete ovladač používat v pravé i levé ruce. Na „držadle“ jsou také umístěny regulátory hlasitost, jedno vnořené (Home) a jedno vypouklé tlačítko (Back) - to abyste je při hraní uměli nahmatat i poslepu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovladač padne dobře do dlaně, na jeho ovládání si velmi rychle zvyknete

Ve spodní části je umístěna informační dioda, která informuje o párování (delší podržení klávesy home), připojení k telefonu a také o vybitých bateriích. Do zadní části ovladače vkládáte dvě baterie typu AAA (jsou součástí balení). Za zmínku stojí i poutko, které si sponou můžete stáhnout k zápěstí, aby vám při hraní akčních her ovladač nevypadl z ruky. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na dosah ruky jsou všechny potřebné ovladače, o napájení se starají dvě AAA baterie

Ovladač můžete zakoupit samostatně (899 Kč) nebo v sadě společně s brýlemi Gear VR (3 750 Kč, model SM-R324). V obou případech je součástí krabičky základní uživatelská příručka, poutko na zápěstí, popruh pro připevnění ovladače na řemínek brýlí a také dvě AAA baterie. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovladače Gear VR Controller spolu s nejnovější generací brýlí Gear VR. Ovladač můžete v době nepoužívání připevnit k popruhu brýlí

A co se týká výdrže, tak ta by se podle výrobce měla pohybovat okolo 35 dní při dvoudenním hraní. V průběhu testování jsme ovladač vybít nedokázali, ovšem pokud budete chtít být „v klidu“, nebude na škodu do zásoby dokoupit jeden pár baterií navíc.

Připojení k prostředí Oculus Home

Vložením baterií spustíte ovladač, musíte jej však připojit k hernímu prostředí. VR Controller komunikuje přes Bluetooth, ovšem systémové nabídce se vyhněte a připojte se přes aplikaci Oculus Home. K ovladači se můžete dostat přes Nastavení, nebo se vám jeho blízká dostupnost nabídne automaticky ve vyskakovacím okně. Po nutné kalibraci (s ovladačem kroužíte virtuální „osmičky“) stačí jen nastavit vaši preferovanou ruku, a můžete se pustit do hraní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prvotní nastavení Gear VR Controlleru

Ovladač můžete využít pro hraní celé škály her, protože řada z nich je s ním „zpětně kompatibilní“. Největší využití ale najde u her, pro které je připojený ovladač povinností. Tyto hry, a další aplikační obsah, si můžete naštěstí vcelku elegantně vyfiltrovat přímo v obchodu Oculus Store. Stačí si v mobilní aplikaci vybrat jakoukoliv sekci, a v ní filtrovat podle „ovladače“. Z rolovací nabídky pak stačí vybrat „Ovladač Gear VR“. Her, které jej podporují, je již několik desítek. A odhadujeme, že do budoucna budou mít u všech nových her vývojáři povinnost zařadit mezi podporované ovladače i testovaný VR Controller.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hry si můžete vyfiltrovat podle podpory ovladače VR Controller. Podporované ovladače vidíte v náhledu všech her

V prostředí Oculus Storu vidíte virtuální podobu ovladače, která se pohybuje přesně podle toho, jak s ním hýbete v ruce. Ovladač v prostředí má jakýsi „paprsek“, díky němuž vidíte, kam míříte. U her může být podoba ovladače stejná, alternativně ale jeho roli může převzít zobrazená kouzelnická hůlka, ruka se zbraní, volat motokáry nebo třeba rybářský prut. Ovladač také může sloužit jako mířidlo při střelbě z vesmírné lodě. Základním zobrazením je ukazatel tečky, což je podobné, jako kdybyste hru hráli jen přes touchpad na boku brýlí.

Díky několika senzorům zná ovladač své přesné umístění v prostoru, jeho trhnutím z výšky tak můžete do dálky „nahodit“ udici nebo třeba zvednout ze stolu ušní ucpávky a „umístit“ si je do uší. Stačí ovladač přiblížit k vaší hlavě.

Klepněte pro větší obrázek
Takto se vám ovladač ukáže v prostředí Oculus Home, podobně vypadá i u některý her, ovšem umí se transformovat ve volant, rybářský prut, mířidla, kouzelnou hůlku, ruku se zbraní...

Z praktického hlediska VR Controller zjednoduší ovládání většiny her, musíte si však zvyknout na to, že v každé hře jsou tlačítka využita jinak. Zřejmě největší problém pak vidíme v akčních titulech, v nichž se často otáčíte do stran, takže vám ovladač často „uteče“ na druhou stranu. Pro opětovné nastavení správné orientace však stačí jen chvíli podržet domovskou klávesu.

Pokud plánujete hrát (nebo již hrajete) hry v brýlích Gear VR delší dobu, je VR Controller téměř „povinnou“ investicí. Příležitostní hráči však výhody ovladače zřejmě neocení.

Herní ovladač pro Gear VR ve zkratce:

 • rozměry: 108 × 48 × 38 mm
 • hmotnost: 64 gramů
 • ovládání: Klikací touchpad, Spoušť, Domů, Zpět a regulátory hlasitosti
 • senzory: Gyroskop, rychloměr, magnetický senzor
 • indikátor: tříbarevná LED
 • bluetooth: verze 4.2 BLE, HID, Gamepad profil
 • baterie: 2 × AAA (při využití 2h/den výdrž až 34 dní)
 • kompatibilita: Android 5.0+ (jakýkoliv Samsung, který podporuje brýle Gear VR)
 • cena: 900 Kč (samostatně), 3 600 Kč (v sadě s brýlemi Gear VR)

Témata článku: Samsung, Recenze, VR brýle, Gear VR, Příslušenství, Oculus, Sam, Přesné umístění, Nový rozměr, Prvotní nastavení, Kalibr, Poutko, Samsun, Dosah ruky, Popruh, Povinnost, Oculus store, Nov, Řemínek, Rozměr, Párování, AAA, Jednoruční ovládání, Zadní část, Informační dioda
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Česká stavebnice Boffin Magnetic: Elektrické obvody pro úplné zelenáče

Česká stavebnice Boffin Magnetic: Elektrické obvody pro úplné zelenáče

** České 3Dsimo vyvinulo novou elektrostavebnici ** Dílky do sebe zapadají pomocí magnetů ** I naprostý zelenáč pochopí, jak funguje tranzistor

Jakub Čížek
StavebnicePojďme programovat elektroniku
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět