Samsung Gear VR Controller: vdechne hrám nový rozměr [recenze]

 • Vyzkoušeli jsme nový herní ovladač od Samsungu pro brýle Gear VR
 • Je kompatibilní i s dřívější generací brýlí virtuální reality
 • Při hraní se vám odemykají nové možnosti interakce
Kapitoly článku

Samsung na únorovém veletrhu MWC v Barceloně konečně představil očekávaný herní ovladač pro brýle Gear VR, o kterém se již delší dobu spekulovalo. Poprvé jsme jej však viděli až v Londýně při představení Galaxy S8 a Galaxy S8+. Příslušenství v redakci již několik týdnů testujeme a v dnešní recenzi se podíváme na to, jak ovladač vylepší zážitky z hraní ve virtuální realitě.

Malý, skladný a na baterky

Herní ovladač VR Controller můžeme brát jako nástupce stařičkého Samsung Gamepadu. Ovladač je však určen na jednoruční ovládání a navíc se vaše ruka s ovladačem vizuálně přímo účastní řady her, které hrajete. Nový VR Controller v podobě válečku s rozšířenou „hlavou“ má rozměry 108 × 48 × 38 mm a hmotnost 64 gramů (včetně baterií a připojeného poutka). Jedná se tedy o lehké a skladné příslušenství, které můžete pomocí popruhu „navléct“ na řemínek brýlí Gear VR.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Herní ovladač Samsung Gear VR Controller

Ovladač padne velmi dobře do dlaně, palec umístíte intuitivně doprostřed kulatého klikacího touchpadu (jehož čtyři klikací „kurzorové“ strany jsou využity v některých hrách) a ukazováček na trigger (spoušť) na horní hraně. Žádné z tlačítek nemá výraznou vůli, jejich stisk je jistý, tlačítka navíc nejsou nijak „vykrojena“, takže můžete ovladač používat v pravé i levé ruce. Na „držadle“ jsou také umístěny regulátory hlasitost, jedno vnořené (Home) a jedno vypouklé tlačítko (Back) - to abyste je při hraní uměli nahmatat i poslepu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovladač padne dobře do dlaně, na jeho ovládání si velmi rychle zvyknete

Ve spodní části je umístěna informační dioda, která informuje o párování (delší podržení klávesy home), připojení k telefonu a také o vybitých bateriích. Do zadní části ovladače vkládáte dvě baterie typu AAA (jsou součástí balení). Za zmínku stojí i poutko, které si sponou můžete stáhnout k zápěstí, aby vám při hraní akčních her ovladač nevypadl z ruky. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na dosah ruky jsou všechny potřebné ovladače, o napájení se starají dvě AAA baterie

Ovladač můžete zakoupit samostatně (899 Kč) nebo v sadě společně s brýlemi Gear VR (3 750 Kč, model SM-R324). V obou případech je součástí krabičky základní uživatelská příručka, poutko na zápěstí, popruh pro připevnění ovladače na řemínek brýlí a také dvě AAA baterie. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovladače Gear VR Controller spolu s nejnovější generací brýlí Gear VR. Ovladač můžete v době nepoužívání připevnit k popruhu brýlí

A co se týká výdrže, tak ta by se podle výrobce měla pohybovat okolo 35 dní při dvoudenním hraní. V průběhu testování jsme ovladač vybít nedokázali, ovšem pokud budete chtít být „v klidu“, nebude na škodu do zásoby dokoupit jeden pár baterií navíc.

Připojení k prostředí Oculus Home

Vložením baterií spustíte ovladač, musíte jej však připojit k hernímu prostředí. VR Controller komunikuje přes Bluetooth, ovšem systémové nabídce se vyhněte a připojte se přes aplikaci Oculus Home. K ovladači se můžete dostat přes Nastavení, nebo se vám jeho blízká dostupnost nabídne automaticky ve vyskakovacím okně. Po nutné kalibraci (s ovladačem kroužíte virtuální „osmičky“) stačí jen nastavit vaši preferovanou ruku, a můžete se pustit do hraní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prvotní nastavení Gear VR Controlleru

Ovladač můžete využít pro hraní celé škály her, protože řada z nich je s ním „zpětně kompatibilní“. Největší využití ale najde u her, pro které je připojený ovladač povinností. Tyto hry, a další aplikační obsah, si můžete naštěstí vcelku elegantně vyfiltrovat přímo v obchodu Oculus Store. Stačí si v mobilní aplikaci vybrat jakoukoliv sekci, a v ní filtrovat podle „ovladače“. Z rolovací nabídky pak stačí vybrat „Ovladač Gear VR“. Her, které jej podporují, je již několik desítek. A odhadujeme, že do budoucna budou mít u všech nových her vývojáři povinnost zařadit mezi podporované ovladače i testovaný VR Controller.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hry si můžete vyfiltrovat podle podpory ovladače VR Controller. Podporované ovladače vidíte v náhledu všech her

V prostředí Oculus Storu vidíte virtuální podobu ovladače, která se pohybuje přesně podle toho, jak s ním hýbete v ruce. Ovladač v prostředí má jakýsi „paprsek“, díky němuž vidíte, kam míříte. U her může být podoba ovladače stejná, alternativně ale jeho roli může převzít zobrazená kouzelnická hůlka, ruka se zbraní, volat motokáry nebo třeba rybářský prut. Ovladač také může sloužit jako mířidlo při střelbě z vesmírné lodě. Základním zobrazením je ukazatel tečky, což je podobné, jako kdybyste hru hráli jen přes touchpad na boku brýlí.

Díky několika senzorům zná ovladač své přesné umístění v prostoru, jeho trhnutím z výšky tak můžete do dálky „nahodit“ udici nebo třeba zvednout ze stolu ušní ucpávky a „umístit“ si je do uší. Stačí ovladač přiblížit k vaší hlavě.

Klepněte pro větší obrázek
Takto se vám ovladač ukáže v prostředí Oculus Home, podobně vypadá i u některý her, ovšem umí se transformovat ve volant, rybářský prut, mířidla, kouzelnou hůlku, ruku se zbraní...

Z praktického hlediska VR Controller zjednoduší ovládání většiny her, musíte si však zvyknout na to, že v každé hře jsou tlačítka využita jinak. Zřejmě největší problém pak vidíme v akčních titulech, v nichž se často otáčíte do stran, takže vám ovladač často „uteče“ na druhou stranu. Pro opětovné nastavení správné orientace však stačí jen chvíli podržet domovskou klávesu.

Pokud plánujete hrát (nebo již hrajete) hry v brýlích Gear VR delší dobu, je VR Controller téměř „povinnou“ investicí. Příležitostní hráči však výhody ovladače zřejmě neocení.

Herní ovladač pro Gear VR ve zkratce:

 • rozměry: 108 × 48 × 38 mm
 • hmotnost: 64 gramů
 • ovládání: Klikací touchpad, Spoušť, Domů, Zpět a regulátory hlasitosti
 • senzory: Gyroskop, rychloměr, magnetický senzor
 • indikátor: tříbarevná LED
 • bluetooth: verze 4.2 BLE, HID, Gamepad profil
 • baterie: 2 × AAA (při využití 2h/den výdrž až 34 dní)
 • kompatibilita: Android 5.0+ (jakýkoliv Samsung, který podporuje brýle Gear VR)
 • cena: 900 Kč (samostatně), 3 600 Kč (v sadě s brýlemi Gear VR)

Témata článku: Samsung, , , , , , Největší problém, Magnetický senzor, Gear, Řemínek, Controller, Uživatelská příručka, Povinnost, Přesné umístění, Stisk, Gear vr controller, Herní prostředí, Informační dioda, Samsung Gear VR, Jednoruční ovládání, Rozměr, Paprsek, Největší využití, Zobrazení, Kalibr