Hodinky Samsung Gear Sport byly představeny na veletrhu IFA 2017 v Berlíně, a to po boku chytrého náramku Gear Fit2 Pro (recenze zde). Lze říci, že oba modely spojuje stejné zacílení, tedy na aktivní jedince, kteří chtějí s nositelným příslušenstvím bez kompromisů i pod vodní hladinu nebo do sprchy.
Představení hodinek Samsung Gear Sport:
Hodinky Samsung Gear Sport se v mnohém inspirovali u staršího modelu Gear S3, přesto nejsou jeho přímým nástupcem ale jakousi „odbočkou“. Hodinky staví na novější verzi operačního systému Tizen a zůstávají u praktické otočné lunety, k tomu můžeme připočíst voděodolnost 5 ATM a svižné prostředí, které bylo převzato z Gear S3. Hodinky nabídnou vše podstatné a ke spoustě činností ani nemusíte z kapsy vytahovat váš smartphone. K úplné spokojenosti však chybí vyřizování hovorů ze zápěstí...
Samotná recenze Samsung Gear Sport začíná na následujícím listu.
1. Design
Modrá je dobrá. Hodinky Samsung Gear Sport se designově inspirovaly u loňského modelu Gear S3 (recenze zde). Nepůsobí na nás však až tolik „profesorsky“, spíše nepatrně odlehčeně. Je pravděpodobné, že se pod tento dojem podepsaly subtilnější 20mm řemínky. Základ však zůstal nezměněn, takže máme před sebou hodinky s kovovým tělem, které je nepatrně tónováno do modré. To poznáte zejména na světle, pokud se osvětlení ztrácí, tělo Gear Sport přechází do univerzální černé.



Hodinky Samsung Gear Sport v modré barevné variantě
Dominantním prvkem je opět otočná luneta umístěná okolo kruhového displeje, která při otáčení „cvaká“ decentně a podílí se na přesném ovládání uživatelského rozhraní. Slouží nejen pro přechod mezi kruhovými obrazovkami, pokud najednou začnete točit rychleji, v některých nabídkách se obsah zhustí natolik, že najednou vidíte na displeji hned několik obrazovek, např. při výběru ciferníků.
Na pravé části hodinek najdeme dvě ovládací tlačítka. To horní vás vrací o úroveň zpět, v systému totiž pro návrat již nefunguje gesto potažením prstu shora dolů. Druhá klávesa otevírá hlavní kruhovou nabídku, resp. vás okamžitě vrátí na ciferník. Logika ovládání je tedy stejná jako u Gear S3, a to v dobrém i ve zlém. Pokud používáte lunetu pro vyhledání aplikaci, pro jejich spuštění se musíte stejně dotknout displeje. Luneta totiž není klikací.
Gear Sport se tvarově podobají starším Gear S2, jsou však prostorově výraznější.
Ve spodní části hodinek je umístěn informativní měřič srdečního tepu se „zeleným“ světlem, který dokáže kontinuálně měřit srdeční tep v pravidelných intervalech i bez toho, abyste tuto funkci jakkoliv nastavovali. Snímač z okolního kovu trochu vystupuje, pokud budete hodinky často pokládat na zdrsněné povrchy, je pravděpodobné, že se krycí sklíčko poškrábe. Několikatýdenní testování však přežilo bez úhony. To stejné platí i kovovém těle, na kterém neregistrujeme ani mikroškrábance.



Detaily - boční ovladače, 20mm řemínky a snímač srdečního tepu, dokovací stanice pro bezdrátové nabíjení hodinek
K tělu máte v základní krabici připojeny modré silikonové řemínky velikosti L, které sice nasadíte i na malé zápěstí, někdy však nepůsobí úplně příjemně. Zejména při cvičení se pod nimi zápěstí poměrně dost zpotí a ve vroubkování řemínku se často usazují nečistoty. Do bazénu je tato kombinace asi ideální, na dlouhodobé nošení za teplého letního počasí to však není. Naštěstí si můžete k tělu jednoduše přicvaknout jakékoliv 20mm pásky.
Gear Sport se nabízí v černé a modré, která s odkazem na outdoorové hodinky vypadá zajímavěji.
Vyměnitelných řemínků od Samsungu je zatím pouze několik. Při nákupu můžete poptávat např. řemínky pro starší hodinky Gear S2. Na druhou stranu, řemínky pro Gear S3 kompatibilní nejsou, protože mají šířku 22 mm. Tělo hodinek disponuje odolností 5ATM, takže se s nimi můžete ponořit pod vodní hladinu při plavání (až 50 m). Hodinkám také nevadilo sprchování nebo koupání, do velmi horké vany nebo sauny bychom si s nimi však zřejmě netroufli.


Rozbalujeme základní krabici hodinek Samsung Gear Sport
V základním balení spolu s hodinkami najdete řemínek ve velikosti L (nasazený), náhradní řemínek ve velikosti S, nabíječku s microUSB konektorem, bezdrátovou nabíjecí dokovací stanici a stručnou uživatelskou příručku.
2. Displej
Povedené ciferníky vyniknou. Samsung u hodinek Gear Sport použil kruhový 1,2" Super AMOLED displej s rozlišením 360 × 360 pix. Oproti Gear S3 byl displej zmenšen o 0,1 palce, přesto se nám hodinky ovládaly pohodlně. Hůře dostupné jsou pouze okraje displeje díky vystouplému prstenci, Samsung však veškerá tlačítka a další prvky „chytře“ zobrazuje alespoň nepatrně odsazené.



Hodinky Gear Sport vsázejí na zapuštěný kruhový Super AMOLED displej
Displej má velmi dobrou čitelnost na přímém světle, neumí sice jas upravit automaticky, ovšem vy to zvládnete rychle z horní „výsuvné“ lišty. Na druhou stranu, pokud hodinky budete používat v noci a zapomenete na vysoký jas displeje, hodinky si jej automaticky sníží. U Gear Sport je opět v permanenci gesto pro přiblížení hodinek k obličeji, čímž se rozsvítí displej. Toto gesto však nefunguje úplně stoprocentně, hodinky často nezaregistrují přiblížení k obličeji, takže je musíte „oživit“ stiskem tlačítka nebo cvaknutím lunety. Gear S3 to umí o něco lépe.



Nastavení jasu, časového limitu displeje a Always On režimu
Pokud vám nezáleží na baterii, můžete si aktivovat Always On režim, který nechává neustále zapnutý ciferník na nižší úroveň jasu. Po přiblížení hodinek k obličeji se jas displeje zvýší a vy s nimi můžete normálně pracovat. Displej je kryt sklem Gorilla Glass 3 a v průběhu testování displej dostal nespočet „ťukanců“. Až proti přímému světlu jsme si všimli jednoho vlasového škrábance, který při běžném používání nebyl vidět.



Nastavení vodního zámku a zvýšené citlivosti, abyste displej mohli ovládat i přes rukavice
Citlivost displeje je velmi dobrá, stejně tak jako jeho podání barev a jemnost (302 ppi). Čekejte podobný standard, na který jste zvyklí ze smartphonů s AMOLEDem. Při spuštění cvičení ve vodě se automaticky, nebo také ručně z horní lišty, aktivuje Vodní zámek, který uzamkne náhodné dotyky na displeji pod vodou. Režim vypnete delším podržením spodního bočního tlačítka. A pokud chcete displej hodinek zhasnout, stačí na něm chvíli podržet dlaň.
3. Hardware
Aplikace stáhnete přímo z hodinek. Gear Sport běží na dvoujádrovém Exynosu 3250 o taktu 1 GHz se 750MB RAM. V segmentu hodinek se však jedná o nepodstatné údaje, mnohem více záleží na tom, zda prostředí „funguje“ nebo je zpomalené. Pokud pomineme některé nelogické položky v menu a zbytečné aplikace, je rychlost prostředí dostatečná.



Hodinky na sebe prozradily operační systém Tizen 3.0.0.1 i baterii o kapacitě 300 mAh. Starší Gear S3 přitom měly 380mAh akumulátor, byly ale tlustší a těžší
Gear Sport mají 4GB úložiště, ovšem pro uživatele je k dispozici cca jen 1,5 GB volného místa. Paměť můžete zaplnit jen třemi způsoby - staženými aplikacemi, screenshoty (popř. fotografiemi) a hudbou Hudbu a fotky můžete odeslat do hodinek přes Bluetooth jen přes správcovskou aplikaci Samsung Gear. Při nabíjení hodinek může probíhat automatická synchronizace skladeb z telefonu, na druhou stranu paměť není nafukovací. Pár stovek „empétrojek“ však bez problémů pojme. Synchronizace pořízených fotek do hodinek však podle nás postrádá smysl.




V aplikaci Gear Manager máte spoustu voleb v nastavení, můžete přes ní např. upravit číselník, spravovat aplikace nebo synchronizovat hudbu a fotky
Hodinky jsou s telefonem spojeny díky správcovské aplikaci Samsung Gear, kterou stáhnete na Google Play či na AppStoru. Aplikace je k dispozici pro Androidy jiných značek, ovšem pro plnou funkčnost musí na pozadí běžet několik služeb navíc. Uživatelům Samsungů stačí obchod pro Gear provázat s účtem Samsung Account. V aplikaci můžete upravit chování oznámení, nastavit ciferníky, spravovat aplikace, najít hodinky nablízku, příp. upravit rychlé SMS odpovědi a zprávy navázané na odmítnutí hovorů.




Základní „Dashboard“ prozradí aktuální stav paměti, RAM a statistiky baterie
Aplikace také slouží ke stažení ciferníků a aplikací do hodinek, to však v omezené míře můžete učinit i přímo z hodinek. Pro přístup k internetu Gear Sport využívá data telefonu (Wi-Fi nebo mobilní data), pakety do hodinek putují přes Bluetooth 4.2. Alternativně se hodinky umí připojit k Wi-Fi, z telefonu si automaticky „natahají“ známé Wi-Fi sítě i s přihlašovacími údaji, takže se nemusíte trápit s titěrnou klávesnicí ani s dávno zapomenutými hesly. Dokáží tedy komunikovat s internetem i bez ustaveného připojení k telefonu.


Samostatná aplikace slouží pro zjištění nadmořské výšky a tlaku
Podpora NFC vypadá zajímavě, ovšem v ČR se nám moc nehodí. Samsung přes NFC zprovoznil mobilní platby Samsung Pay, bohužel, u nás již spuštěné platby Android Pay svého klienta pro Tizen zatím nemají. A ani v budoucnu zřejmě mít nebudou. Hodinky používají spoustu snímačů. Mimo senzoru okolního osvětlení a akcelerometru jim nechybí gyroskop ani barometr. V samostatné aplikaci se tak dozvíte vaši aktuální rychlost, výšku nebo atmosférický tlak. Při výrazných poklesech tlaku vás na to hodinky průběžně upozorní.
Do těla se napasovala 300mAh baterie, se kterou při běžném využívání vydrží hodinky na jedno nabití zhruba dva až tři dny (při vypnutém Always On). Při maximální úspoře jsme se dostali téměř na čtyři dny, bylo však třeba výrazně omezit jas, dobu osvětlení displeje, nastavit blokovací režim, ciferník s černým pozadím a deaktivovat Wi-Fi a NFC. Pokud však chcete hodinky používat skutečně jen „jako hodinky“, samostatný režim vypne veškeré periferie a prodlouží výdrž až na tři týdny. Někdy se to může hodit...


V případě nouze můžete aktivovat základní úsporný režim nebo režim hodinek, který i z deseti procent baterie „vymáčkne“ 5 dní. Na další funkce mimo zobrazování času však zapomeňte
Nabíjení probíhá přes přibalenou bezdrátovou dokovací stanici, trvá zhruba dvě a půl hodiny. Hodinky se překvapivě nedokáží nabíjet přes nejnovější konvertibilní nabíječku od Samsungu, takže s sebou musíte vždy tahat dokovací stanici. A poslední nelogický krok? Dok má microUSB konektor, zatímco nejnovější Samsungy už rok používají konektor USB-C. Budete tahat dvě nabíječky, nebo jednu spolu s redukcí?
4. Software
Samsung stále vsází na Tizen. V hodinkách běží nejnovější verze Tizen 3.0, ve které Samsung zapracoval zejména na funkcích na pozadí. Prostředí se poměrně výrazně podobá hodinkám Gear S3, např. stále zůstává hlavní nabídka ve stylu kruhů, mezi nimiž přecházíte otáčením kruhového prstence. Aplikací je v základu opět celá spousta, ovšem v průběhu testování jsme jich použili pouze několik.








Ciferník, různé obrazovky pohotovostního režimu a hlavní kruhové menu
Hodinkám chybí reproduktor, takže s nimi ze zápěstí nevyřídíte hovory, a to je jedna z funkcí, která by z Gear Sport udělala univerzální hodinky. Číselník je tak téměř zbytečný, protože po vytočení čísla probíhá hovor z telefonu, který musíte rychle najít... Na doručené textovky můžete rychle reagovat, a to předpřipravenými větami, smajlíky nebo psaním na miniaturní alfanumerické klávesnici. Na ní se asi zmůžete jen na krátké odpovědi vy stylu „ok“ nebo „díky“. Hlasové zadávání přes S Voice nefunguje, chybí totiž podpora češtiny.


Číselník je sice fajn, ale po vytočení čísla se dozvíte, že telefonování probíhá z telefonu...
Stejně je to i s upozorněními Remider, kalendář si spustíte raději v mobilu v přehlednější formě, stejně jako světové hodiny. Přehled zpráv Flipboard nabídne jen pro nás nezajímavé články v angličtině, budíky si také zřejmě raději nastavíte přímo v telefonu. Ze základních aplikací jsme tak nejčastěji využili Hudební přehrávač. Hodinky mohou sloužit jako dálkový ovladač přehrávání z telefonu nebo jako samostatný přehrávač s výstupem do bezdrátových sluchátek. Při běhání tedy můžete telefon s klidným svědomím nechat doma. Při záznamu GPS při běhání však počítejte s 10% úbytkem baterie každých 20 minut.



Hodinkami naměřená data se primárně zobrazují v aplikaci Samsung Health
Druhou užitečnou aplikací je Samsung Health, který monitoruje vaši aktivitu s hodinkami. Základní přehledy vidíte již na postranních obrazovkách pohotovostního režimu. Samostatně se můžete podívat na ušlé kroky, spálené kalorie, vystoupaná podlaží, srdeční tep či na poslední cvičení. Ze samostatné stránky pak můžete rychle spustit čtyři vybraná cvičení. Informační obrazovka ke spánku chybí, detaily se dozvíte až z příchozí notifikace nebo v historii spánku v mobilní aplikaci Samsung Health.



Detaily cvičení a spánku si můžete zobrazit i přímo v hodinkách, ovšem z dat daleko lépe něco vyčtete přímo v telefonu
Pokud používáte smartphony od Samsungu, zapadnou hodinky do stávající aplikace Samsung Health. A to se všemi cvičeními, výzvami a porovnáváním vašich „výkonů“ s dalšími uživateli stejné věkové skupiny. Data se sama zanášejí do grafů. Pokud máte telefon jiné značky, možná budete mít problém s nahráním dat do vaší „sportovní“ aplikace. Samsung Health sice nabízí export dat, ovšem jen v rámci některých nabídek (nejdou např. kroky ani spánek), a to do HTML, excelu nebo pdf, v němž s daty již nepůjde nijak dále pracovat.



K navigaci slouží online mapy HERE WeGo
I když řada aplikací z Androidu, potažmo Android Wear chybí, na Galaxy Apps najdete několik známých titulů. Máme na mysli např. Spotify, v rámci něhož si můžete uložit playlisty i do offline režimu. K navigování poslouží mapy HERE WeGo, dlaždice a trasy s turn-by-turn navigací se však generují a stahují online.


Užitečnou aplikací může být i ovládání PowerPointových prezentací přímo ze zápěstí
Při změně směru hodinky zavibrují, občas však neseděly šipky pro odbočení, protože hodinky neuměly určit vaši aktuální orientaci. Pozice podle GPS však byla vcelku přesně vyhledána i v husté zástavbě. Další zajímavou aplikací je ovladač PowerPointových prezentací prohlížených přes počítač. Stažené aplikace a ciferníky se do hodinek nahrávají rychle přes Wi-Fi Direct.





Hodinky vás v zadaném časovém intervalu budou automaticky upozorňovat na nečinnost a nabídnout vám cviky pro zkroucení trupu, protažení nebo dřepy
Prostředí hodinek Gear Sport dává zavděk svému jménu a čas od času vás vibrační notifikací vyzve k pohybu. Po hodině nečinnosti dostanete první „varování“, ovšem také radu k protažení. Pokud tak učiníte, hodinky vás pochválí a můžete nerušeně pokračovat v práci nebo dál sedět v dopravním prostředku... Vůbec, tato pozitivní motivace pochval vás provází celým systémem. Hodinky vás pochválí za překonání rekordů, za 6 tisíc kroků v rámci jednoho dne dostanete zlatou medaili a nechybí ani týdenní přehledy aktivit s gratulací.




Pozitivní motivace je v hodinkách více než výrazná. Gear Sport vás „chválí kudy chodí“
Vadily nám jen výraznější a zdvojené vibrační notifikace, která vás chtě nechtě donutí podívat se na hodinky, načež zjistíte, že se nejedná o nic důležitého, ale jen o splnění cíle 10 ušlých podlaží. Běžné notifikace aplikací přitom zavibrují jen jednou, a občas jsme je dokonce úplně „přeslechli“. Tyto priority bychom raději měli obrácené. Jinak ale hodinky spíše potěší, ať již automatickou detekcí cvičení (člověk je od přírody zapomínající tvor), nebo blokovacím režimem, který se zapne a vypne ve stanovený čas.
Závěr
Hodinky Samsung Gear Sport toho nepřináší mnoho nového. Místo nástupce Gear S3 o nich můžeme hovořit spíše jako o „úkroku“ stranou, který se výrazněji soustředí na fitness funkce. Navíc je pak jen zvýšená odolnost 5ATM a kompaktnější rozměry, téměř to samé však dostanete i u loňských Gear S3. Hodinky excelují v oblasti zobrazování, otočná luneta vám spolu s Tizenem rychle přiroste k ruce, celek však není žádnou evolucí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Měnit za stávající Gear S3 rozhodně nemusíte. Až na odolnost 5ATM, není proč.

Obsah základního balení hodinek Samsung Gear Sport
O i přes slůvko Sport v názvu hodinek se nejedná o příslušenství pro profesionální atlety. V měření chybí některé údaje, např. okysličení krve a VO2 Max, plavci by zase ocenili hodnocení SWOLF. Hodinky s aplikaci Speedo v bazénu jen poznají jednu uplavanou nastavenou délku (tj. přestanete plavat nebo se obrátíte) a podle ní počítají veškerá zobrazovaná data. A co se týká aplikace Samsung Health, vůbec by neškodilo mít k dispozici webovou aplikaci se všemi vašimi zdravotními daty a bohatšími možnostmi exportu dat.
Samsung Gear Sport se na českém trhu prodává za 8 990 Kč, a to v černé a modré barevné variantě.
Hlavní konkurenti:
Verdikt:
Povedené hodinky pro „neprofesionální“ aktivní uživatele, Nebojí se plavání ani nečistot, k úplné spokojenosti nám však chybí obsloužení hovorů ze zápěstí.
Plusy:
- zachování otočné lunety, systém reaguje i na rychlost otáčení
- netradiční modrá barevná kombinace
- svižný Tizen 3.0 a správcovská aplikace s bohatými možnostmi nastavení
- zvýšená odolnost 50 ATM, s hodinkami můžete plavat a potápět se pod vodou (ovšem ne do hloubek s potápěčskou výstrojí)
- režim „hodinek“, který vypne veškeré funkce a nabídne až třítýdenní výdrž
- odolné kovové tělo, na kterém se neobjevují škrábance
- základní řemínek lze vyměnit za jakýkoliv 20mm
Minusy:
- z hodinek nelze obsloužit telefonní hovory, chybí totiž reproduktor
- pod základním silikonovým řemínkem se potí zápěstí
- při připojení k počítači se hodinky občas přestanou nabíjet
- málo změn oproti Gear S3, v segmentu hodinek není moc co nového vymyslet
- dokovací stanice má starší konektor microUSB
- s hodinkami nelze platit pomocí Android Pay
- rychlejší vybíjení při běhání se záznamem GPS a přehráváním hudby do sluchátek
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium