Samsung Gear Fit: zápěstí zmoudřelo [recenze]

Nepotřebujete chytré hodinky? Stačí náramek. Můžete s ním běhat, změří tep a nevadí mu déšť. Je to ideální společník do nepohody?

Samsung na letošním veletrhu MWC v Barceloně představil chytré hodinky druhé generace, konkrétně modely Gear 2 a Gear 2 Neo postavené na Tizenu. K nim však neočekávaně přidal i chytrý náramek Gear Fit. Ten rozhodně na první pohled zaujal, jednalo o příslušenství se zahnutým Super AMOLED panelem a různými možnostmi pro sběr a zpracování zdravotních dat. Pokud jste aktivní osobou a rádi běháte nebo jezdíte na kole, může se stát Gear Fit vaším nerozlučným parťákem. Bohužel se nejdříve budete muset překousat přes celou řadu zádrhelů a v současné době i přes několik nedodělků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trojice barevných variant Gear Fit - černá, šedá a oranžová, liší se jen barvou pásku

Po prvních minutách testování...

Gear Fit jsme dostali v černé barevné variantě, na první pohled působí zařízení luxusním dojmem. Líbí se nám zejména stříbrný rámeček okolo displeje a pak vyražené iniciály na pásku. Náramek sedí velmi dobře, se sponou jej může adekvátně připevnit tak, aby bez problémů obklopoval vaše zápěstí. V základním balení jsme spolu s hodinkami narazili na dokovací stanici, kterou musíte na náramek nacvaknout, abyste jej mohli nabít. Je škoda, že microUSB nebylo integrováno přímo do těla, takhle je to stále jeden krok navíc. Nechceme navíc pomyslet na to, že by se miniaturní dock někam zatoulal.

Zahnutý Super AMOLED displej vypadá zajímavě, líbí se nám barevné podání a pomalu si zvykáme na netradiční, avšak z Androidu známé, ovládání. Místo dotykových gest známých z první generace Galaxy Gear je na displej k dispozici zpětná šipka a potvrzovací fajfka. Týden před zahájením prodejů se objevil softwarový update, který umožnil překlopení displeje nabok. Byl to správný krok, protože se na náramek díváte nejčastěji právě z boku, takže vše pohodlně přečtete. Samotný modul s displejem můžete z náramku vyvléci a ten pak v budoucnu nahradit za pásky různých barev.

Displej a jedno tlačítko

Jádrem samotného náramku je lehký zaoblený modul, který můžete z pásku vytáhnout tak, že jej zatlačíte dolů. To znamená, že se při běžném používání z pásku nevyvlékne. Hlavním prvkem je 1,84" zahnutý Super AMOLED panel, který má velmi dobré barevné podání a dobře reaguje na dotyky. Displej je na své rozměry velmi jemný, má rozlišení 432 × 128 pixelů. Pozorovací úhly jsou na velmi dobré úrovni, ze začátku jsme však bojovali s časovými limitem osvětlení, které je v základu nastaveno na deset vteřin. Za tu dobu ale s náramkem mnoho nesvedete, takže doporučujeme nastavit vyšší hodnoty.

Maximum je pět minut osvětlení, v některých případech byste možná očekávali i delší interval. Na druhou stranu náramek disponuje probouzecím gestem, stačí udělat rukou pohyb před sebe a zároveň směrem k očím a displej se sám rozsvítí. Nutno dodat, že toto chování nefunguje vždy, ale jen zhruba ve třech čtvrtinách případů, na druhou stranu je rušivým elementem při obědvání s příborem nebo při řízení auta v šeru. Naštěstí můžete tuto funkci vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Chytrý náramek Gear Fit a detaily displejové části s jediným tlačítkem, označení příslušenství vyražené v pásku a záda s konektorem pro dokovací stanici a senzorem srdečního tepu

Pro rozsvícení displeje jinak poslouží boční tlačítko, které je vlastně jediným hardwarovým ovladačem. Stisknutím se vrátíte na obrazovku s hodinami, případně displej uzamknete nebo rozsvítíte. Delším podržením spustíte obrazovku, ze které lze náramek vypnout či restartovat. Na dvojité stisknutí si můžete nastavit vybranou zkratku na jakoukoliv funkci v telefonu. V průběhu testování jsme zde měli nastaveno měření srdečního tepu, které je tak rychle po ruce. Na výběr je ale jinak dalších devět funkcí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení funkce dvojkliku na tlačítko, nastavení displeje, tedy orientace, použité ruky, doby osvětlení a úrovně jasu

Displej může mít až šest úrovní jasu, vybrat je může v nastavení hodinek, automatickou regulaci tedy nečekejte. Úplně nejvyšší jas je označen jako Režim venku, tedy osvětlení, při kterém je displej i na sluníčku již poměrně dobře čitelný. Maximální jas je však nastaven pouze dočasně, pokud pak náramek pět minut nepoužíváte, automaticky přejde jas o jednu úroveň zpět. K rychlému nastavení jasu se dostanete dvojklikem dvěmi prsty kdekoliv v menu, navíc se zobrazí i kapacita baterie.

S posledním updatem se do náramku dostala i možnost převracení obrazu, mimo standardního zobrazení na šíř tak rádi využijete i zobrazení na výšku displeje, což oceníte zejména při letmém pohledu na náramek při běhu. Zklamání jsme však z toho, že se orientace displeje nemění automaticky, byť hardwarově náramek disponuje akcelerometrem, musíte ji hluboko v nastavení navolit na šířku nebo na výšku a adekvátně jej nastavit na pravé či levé zápěstí. V režimu displeje na výšku je v jednom řádku zobrazeno maximálně devět písmen, takže se delší texty nečtou moc komfortně. V přehledu notifikací však můžete šipkou v pravém rohu překlopit na čitelnější zobrazení na šíř.

Nabíjení jen s dokovací stanicí

Pokud vyberete režim displeje na výšku, je třeba si vybrat i zápěstí, na kterém máte Gear Fit umístěn, podle se totiž natočí orientace displeje. Orientace ale nemusí být striktní, protože si v pásku můžete modul otočit naopak, takže můžete mít akční tlačítko dostupné na pravé straně, nežli původně na straně levé. Spodní část modulu zčásti tvarově odpovídá zakřivení displeje, ukrývá v sobě nabíjecí piny, do kterých se zacvakává dokovací stanice s microUSB konektorem. Dok drží pevně, obáváme se však jeho možného brzkého ztracení. Kolébka pro původní Galaxy Gear byla přeci jenom o něco větší a hrozilo tedy menší riziko, že ji někde šikovně založíte. Přes kolébku můžete Gear Fit nabíjet ze sítě nebo s USB portu počítače. Nabíjení trvá poměrně dlouho, na to, že je nabíjen 210mAh akumulátor. Počkat si musíte dvě hodiny. Výdrž se pak pohybuje mezi třemi a čtyřmi dny, tři dny s většími hodnotami jasu displeje, čtyři pak s menším jasem a deaktivovaným gestem pro automatické rozsvícení displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Miniaturní dokovací stanice, která je potřeba k nabíjení. Příslušenství lze rozebrat na displejovou část a pásek, který můžete nahradit jinými barevnými variantami

Při prvním připojení hodinek k počítači se nainstaluje ovladač Samsung Mobile USB CDC Composite Device, komunikaci s náramkem přes PC ale nijak nerozjedete. Náramek neběží na Androidu, takže padá debugování přes ADB a přístupný není ani interní paměťový prostor. Vedle pinů je umístěn měřič srdečního tepu, který jej dokáže měřit i z čelní strany zápěstí. Některé dřívější zvěsti totiž hovořily o tom, že má měření fungovat jen s displejovou částí otočenou na zadní stranu zápěstí. Nesmíte však náramek umístit přesně na kost, ale nad ní nebo pod ní, aby došlo ke korektnímu snímání srdečního tepu. Kůže je při měření prosvětlena zelenou diodou, naopak u Galaxy S5 svítí použitý senzor červeně. Nehledejte za tím nic jiného, než jiného výrobce a tudíž i jinou technologii měření spojenou s jinou barvou diody.

hce counter

Témata článku: Samsung, Technologie, USB-C, Příslušenství, RTOS, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Samsung Galaxy S5, Nabíjecí PIN, Hardwarový ovladač, Krátká zmínka, Použitý senzor, Plačící dítě, Zlatá medaile, Bluetooth spojení, Turistika, Dvojité stisknutí, Paměťový prostor, Základní náramek, Chůvička
Samsung chystá výrazně levnější skládačky. Na trh dorazí již za dva roky s cenou okolo 18 tisíc korun

Samsung chystá výrazně levnější skládačky. Na trh dorazí již za dva roky s cenou okolo 18 tisíc korun

** Do modelové řady Galaxy A se má dostat skládací konstrukce ** Levnějších skládaček se máme dočkat už za dva roky ** A cena telefonů? Neměla by přesáhnout 18 tisíc

Martin Chroust
Skládací konstrukceSpekulace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

** Od 1. července platí novela zákazu omezující otravný telemarketing ** Firmy vás budou moci kontaktovat jen se souhlasem předem ** Úprava se nevztahuje na firmy oslovující své stávající zákazníky

Martin Miksa
TelekomunikaceNevyžádané hovoryČTÚ
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva