Samsung Gear Circle: sluchátka na dosah krku [test]

Příslušenství s přízviskem Gear tentokrát nenasadíme na zápěstí ale kolem krku. Jak obstál sluchátko-náhrdelník v redakčním testu?

Samsung Gear Circle je v portfoliu Samsungu netradiční příslušenství, kombinuje sluchátka a nositelnost. Že to nejde dohromady? Buď posloucháte hudbu a jsou vám nahlas čteny systémové notifikace nebo sluchátka sklapnete k sobě, což utvoří náhrdelník. Pozastavíte tak automaticky hudbu, přičemž dáte zelenou vibračním notifikacím na krku. V recenzi si ukážeme, jak celý koncept funguje a jak jsou na tom hybridní sluchátka s poptávanou cenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Gear Circle v černé, modré a bílé barevné variantě

Napsali jsme:

Diody a dotykové ovladače

Samsung Gear Circle (SM-R130) je nositelné příslušenství z hudební kategorie. Skládá se z týlního modulu, ke kterému je kabely připojena dvojice sluchátek. Týlní modul je osazen 150mAh baterií, kterou nabíjíte standardní microUSB nabíječkou. Konektor je zaslepen proti vniknutí vlhkosti a nečistot. Na modulu dále najdeme LED diodu, která červeným svitem informuje o nabíjení baterie, blikáním upozorňuje na blížící se vybití. Samotné příslušenství vydrželo na jedno nabití v několika po sobě následujících dnech přehrávat hudbu v součtu po dobu necelých sedmi hodin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sluchátka Samsung Gear Circle jako celek, detaily sluchátek, týlního mostu a ovládacích prvků

V pohotovostním stavu jsou k sobě sluchátka magneticky spojena, impulz pro spuštění hudby (je-li pouze pozastavena) přichází až s jejich rozpojením. Nejdříve ale musíte mít sluchátka zapnuté, to docílíte jezdcem na levém sluchátku. Následně se rozbliká druhá informační dioda na pravém sluchátku z vnitřní strany. Jeho vnější strana je osazena multifunkčním tlačítkem Play/Talk. To slouží k základnímu spárování s telefonem (3s držení), k přijetí a ukončení hovoru (kliknutí), odmítnutí hovoru a spuštění hlasového průvodce S Voice (1s držení), k pozastavení či spuštění přehrávání hudby (kliknutí v pohotovostním režimu) a k přeskočení na další skladbu (dvojklik při přehrávání hudby). Byť to ze začátku zní složitě, poměrně rychle si na funkce tlačítka zvyknete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní poslechová poloha Gear Circle a nástavec, který udrží sluchátka ve stejné pozici i při běhu. A takto vypadají nasazené Gear Circle ve skutečnosti

Vedle něj se nachází dotyková plocha, kterou nastavujete hlasitost sluchátek. Přejetím přes ni můžete navíc utlumit vibrační oznámení náhrdelníku. Na každém sluchátku jsou umístěny dva reproduktory, přes které jsou převlečeny návleky. Na testování máme jednu velikost, není však vyloučeno, že v základním balení najdete i různé další velikosti. Najdete zde i týlní obroučky, které jsou určeny k tomu, aby vám Gear Circle při běhaní nepadal z týlu hlavy. Circle jsou bez obrouček určeny pro poslech s co nejmenší mírou pohybu. Pokud s nimi budete běžet nebo chodit, týlní část se časem převáží na jednu stranu, takže ponesete hmotnost zadního modelu na jednom uchu, což není moc příjemné.

Správa přes Gear Manager

Testované příslušenství řady Gear je opět spravováno mobilní aplikací Gear Manager. Tu stáhnete z portálu Galaxy Apps, její přítomnost jsme ověřili u Galaxy A3, Galaxy A5, Galaxy Note 4, Galaxy S5 i Galaxy Note Edge. Aplikace je ale dostupná i u dalších telefonů, které splňují minimální hardwarové požadavky. Po úspěšném spárování se v Gear Manageru na prvním řádku dozvíte o aktuální kapacitě baterie. Když se začne baterie blížit úplnému vybití, poznáte to blikající červenou diodou vedle microUSB konektoru, velmi brzké vybití se signalizuje vibracemi týlního modulu. Když nám poprvé zavibroval zadní modul, přišlo nám to jako velmi nepříjemné, časem si ale na intenzivní vibrace zvyknete. Končící baterie vibruje jednou, za chvíli dvakrát a za pár minut třikrát. Následně se příslušenství rozloučí ukončovací hudební skladbou a vypne se. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Gear Circle může sloužit pro přehrávání zvuků a vyřizování hovorů. Spuštěná aplikace Gear Manager, kde je na prvním řádku vidět zbývající kapacita baterie

Primární funkčnost příslušenství je přehrávání hudby. V Gear Manageru můžete nastavit vlastní zvukový ekvalizér pro Bluetooth přehrávání skrze kodek Apt-X. Pokud však necháte aktivní i ekvalizér hudebního přehrávače, bude se zvukový výstup „tlouct“, takže je třeba efekty u přehrávače vypnout. Na výběr je pětadvacet předpřipravených kombinací včetně hlubších basů. Audiofilové se příslušenství vyhnou velkým obloukem, protože si hudbu pustí na kvalitní aparatuře, a do velkých drátových sluchátek. Běžný a trochu náročnější mobilní hudební uživatel ale bude spokojen. Samotná kvalita zvuku se blíží drátovým sluchátkům Level-In, byť je jasné, že se na ně Circle díky limitnímu datovému toku přes Bluetooth úplně nedotáhne. To se projeví zejména při poslechu *.flac nebo UHD audia. U „empétrojek“ se ale rozdíly kvality poměrně výrazně stírají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupné ekvalizéry a monitor hlasitosti, který v rámci bezdrátového přehrávání kontroluje hlasitost zvuku. V nastavení najdeme zvláštně pojmenované magnetické přiblížení sluchátek, ovládání hlasem s češtinou nefunguje

Dosah poslechu hudby je v uzavřeném prostoru zhruba sedm metrů, ve venkovních podmínkách pak o něco více. Při maximální hlasitosti ve sluchátkách a limitní hlasitosti v telefonu slyšíte při chůzi nepatrně zvuky z ulice, na maximu jste bez šance postřehnout jakýkoliv zvuk mimo nahlas řvoucích sluchátek. Sluchátka můžete samozřejmě použít i pro bezdrátové vyřizování volání, v případě příchozího hovoru se zapnutým Bluetooth handsfree se v nasazených sluchátkách ozývá pípání, v opačném případě se u nasazených sluchátek přeruší přehrávání hudby, takže uslyšíte zvonící telefon. A pokud máte sluchátka ve formě náhrdelníku, pocítíte výrazné vibrace. Aktivace profilů sluchátek učiníte v Nastavení Bluetooth.

Upozornění dvou úrovní

Hudební přehrávání snadno pozastavíte magnetickým spojením obou sluchátek, což plní stejnou úlohu, jako byste stiskli klávesu Pause. K opětovnému přehrávání hudby stačí pouze obě sluchátka oddělit od sebe. To však funguje pouze v hudebním přehrávačem Samsungu, v případě streamované hudby přes Deezer dojde pouze k pozastavení přehrávání, ovšem již nikoliv k jeho obnovení. Dvojklik tlačítka pro přepnutí skladeb u Deezeru navíc u Deezeru nefunguje. Stejný mechanismus je použit i při volání, odpojením sluchátek přijmete hovor, jejich spojením hovor položíte. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení hlasových upozornění na předinstalované aplikace. Pokročilá oznámení vám o události oznámí více podrobností. Současně se také nabídne stažení české syntézy jazyka pro hlasová upozornění do sluchátek

Gear Circle může přijímat hlasové příkazy pro aplikaci S Voice, bohužel, díky absenci češtiny moc nepochodíte. Poslední velkou funkcí příslušenství je informování o nových notifikacích. V Gear Manageru si můžete navolit, které aplikace vás mají o nových událostech notifikovat do sluchátek, a také do jakých podrobností. Základní úroveň informuje jen o tom, že vám např. přišla nová zpráva, e-mail, nebo že máte příchozí či nepřijaté volání, podrobná pak do sluchátek dodává, kdo vám poslal textovku, od koho došel e-mail nebo kdo vám právě volá. Informace jsou čteny hlasovou syntézou Samsungu, základní kostrbatou TTS můžete nahradit plnohodnotnou českou TTS, kterou stáhnete z Galaxy Apps.

Závěrem

Sluchátka Gear Circle v portfoliu Samsungu sice vyčnívají, mainstream se z nich ale nestane. Sáhnou po nich spíše fanoušci nových technologií, nežli skalní příznivci poslechu hudby v mobilu. Sluchátka ve formě náhrdelníku, který vibruje na krku, je sice zajímavé zpracování, zřejmě se však ale nedočká žádného vylepšení. Vibrace jsou někdy výrazné až příliš, navíc sluchátko-náhrdelník musíte nosit na oblečení, což se ne vždy hodí. Pokud jej schováte pod šál a zimní kabát, můžete se stát, že se při chůzi oba magnety oddělí, a pokud nepoužíváte obroučku, můžete lehká sluchátka snadno ztratit.

Nehledě na to, že špuntové nástvce směřují k tělu, takže pokud je zachumláte do několika vrstev oblečení, budou vás tlačit. V létě však veškeré nedostatky při nošení odpadnou, navíc musíme pochválit slušnou hudební kvalitu. Svůj podíl si na případném výběru ponese i poptávaná cena, která je postavena poměrně vysoko. Gear Circle pořídíte na pultech českých obchodů za 2 800 Kč vč. DPH. 

hce counter
Váš názor Další článek: Mobilní divizi LG se dařilo, dodala 15,6 milionu smartphonů

Témata článku: Samsung, Smartphony, Recenze, Příslušenství, Nositelnosti, Sluchátka, Samsung Galaxy A3, Samsung Galaxy A3 (2016), Samsung Galaxy A3 Dual, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy A5 (2016), Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note Edge, Samsung Galaxy S5, Celý koncept, Apa, Pípání, Standardní microusb, DOS, Poptávaná cena, Úplné vybití, Nová zpráva, Krk, Deezeru, Sluchátka na Heureka.cz
Sony Xperia 1 IV ukazuje, jak má fungovat pravý optický zoom. V ekologii předběhla i Apple

Sony Xperia 1 IV ukazuje, jak má fungovat pravý optický zoom. V ekologii předběhla i Apple

** Sony Xperia 1 IV je lehkou evolucí s vylepšeným fotoaparátem ** Ten dostal kontinuální zoom pro pravé optické přiblížení ** Za 35 tisíc korun k němu výrobce nepřibalil nabíječku ani kabel

Martin Miksa
Optický zoomVideo
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru