Samsung Gear Circle: sluchátka na dosah krku [test]

Příslušenství s přízviskem Gear tentokrát nenasadíme na zápěstí ale kolem krku. Jak obstál sluchátko-náhrdelník v redakčním testu?

Samsung Gear Circle je v portfoliu Samsungu netradiční příslušenství, kombinuje sluchátka a nositelnost. Že to nejde dohromady? Buď posloucháte hudbu a jsou vám nahlas čteny systémové notifikace nebo sluchátka sklapnete k sobě, což utvoří náhrdelník. Pozastavíte tak automaticky hudbu, přičemž dáte zelenou vibračním notifikacím na krku. V recenzi si ukážeme, jak celý koncept funguje a jak jsou na tom hybridní sluchátka s poptávanou cenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Gear Circle v černé, modré a bílé barevné variantě

Napsali jsme:

Diody a dotykové ovladače

Samsung Gear Circle (SM-R130) je nositelné příslušenství z hudební kategorie. Skládá se z týlního modulu, ke kterému je kabely připojena dvojice sluchátek. Týlní modul je osazen 150mAh baterií, kterou nabíjíte standardní microUSB nabíječkou. Konektor je zaslepen proti vniknutí vlhkosti a nečistot. Na modulu dále najdeme LED diodu, která červeným svitem informuje o nabíjení baterie, blikáním upozorňuje na blížící se vybití. Samotné příslušenství vydrželo na jedno nabití v několika po sobě následujících dnech přehrávat hudbu v součtu po dobu necelých sedmi hodin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sluchátka Samsung Gear Circle jako celek, detaily sluchátek, týlního mostu a ovládacích prvků

V pohotovostním stavu jsou k sobě sluchátka magneticky spojena, impulz pro spuštění hudby (je-li pouze pozastavena) přichází až s jejich rozpojením. Nejdříve ale musíte mít sluchátka zapnuté, to docílíte jezdcem na levém sluchátku. Následně se rozbliká druhá informační dioda na pravém sluchátku z vnitřní strany. Jeho vnější strana je osazena multifunkčním tlačítkem Play/Talk. To slouží k základnímu spárování s telefonem (3s držení), k přijetí a ukončení hovoru (kliknutí), odmítnutí hovoru a spuštění hlasového průvodce S Voice (1s držení), k pozastavení či spuštění přehrávání hudby (kliknutí v pohotovostním režimu) a k přeskočení na další skladbu (dvojklik při přehrávání hudby). Byť to ze začátku zní složitě, poměrně rychle si na funkce tlačítka zvyknete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní poslechová poloha Gear Circle a nástavec, který udrží sluchátka ve stejné pozici i při běhu. A takto vypadají nasazené Gear Circle ve skutečnosti

Vedle něj se nachází dotyková plocha, kterou nastavujete hlasitost sluchátek. Přejetím přes ni můžete navíc utlumit vibrační oznámení náhrdelníku. Na každém sluchátku jsou umístěny dva reproduktory, přes které jsou převlečeny návleky. Na testování máme jednu velikost, není však vyloučeno, že v základním balení najdete i různé další velikosti. Najdete zde i týlní obroučky, které jsou určeny k tomu, aby vám Gear Circle při běhaní nepadal z týlu hlavy. Circle jsou bez obrouček určeny pro poslech s co nejmenší mírou pohybu. Pokud s nimi budete běžet nebo chodit, týlní část se časem převáží na jednu stranu, takže ponesete hmotnost zadního modelu na jednom uchu, což není moc příjemné.

Správa přes Gear Manager

Testované příslušenství řady Gear je opět spravováno mobilní aplikací Gear Manager. Tu stáhnete z portálu Galaxy Apps, její přítomnost jsme ověřili u Galaxy A3, Galaxy A5, Galaxy Note 4, Galaxy S5 i Galaxy Note Edge. Aplikace je ale dostupná i u dalších telefonů, které splňují minimální hardwarové požadavky. Po úspěšném spárování se v Gear Manageru na prvním řádku dozvíte o aktuální kapacitě baterie. Když se začne baterie blížit úplnému vybití, poznáte to blikající červenou diodou vedle microUSB konektoru, velmi brzké vybití se signalizuje vibracemi týlního modulu. Když nám poprvé zavibroval zadní modul, přišlo nám to jako velmi nepříjemné, časem si ale na intenzivní vibrace zvyknete. Končící baterie vibruje jednou, za chvíli dvakrát a za pár minut třikrát. Následně se příslušenství rozloučí ukončovací hudební skladbou a vypne se. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Gear Circle může sloužit pro přehrávání zvuků a vyřizování hovorů. Spuštěná aplikace Gear Manager, kde je na prvním řádku vidět zbývající kapacita baterie

Primární funkčnost příslušenství je přehrávání hudby. V Gear Manageru můžete nastavit vlastní zvukový ekvalizér pro Bluetooth přehrávání skrze kodek Apt-X. Pokud však necháte aktivní i ekvalizér hudebního přehrávače, bude se zvukový výstup „tlouct“, takže je třeba efekty u přehrávače vypnout. Na výběr je pětadvacet předpřipravených kombinací včetně hlubších basů. Audiofilové se příslušenství vyhnou velkým obloukem, protože si hudbu pustí na kvalitní aparatuře, a do velkých drátových sluchátek. Běžný a trochu náročnější mobilní hudební uživatel ale bude spokojen. Samotná kvalita zvuku se blíží drátovým sluchátkům Level-In, byť je jasné, že se na ně Circle díky limitnímu datovému toku přes Bluetooth úplně nedotáhne. To se projeví zejména při poslechu *.flac nebo UHD audia. U „empétrojek“ se ale rozdíly kvality poměrně výrazně stírají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupné ekvalizéry a monitor hlasitosti, který v rámci bezdrátového přehrávání kontroluje hlasitost zvuku. V nastavení najdeme zvláštně pojmenované magnetické přiblížení sluchátek, ovládání hlasem s češtinou nefunguje

Dosah poslechu hudby je v uzavřeném prostoru zhruba sedm metrů, ve venkovních podmínkách pak o něco více. Při maximální hlasitosti ve sluchátkách a limitní hlasitosti v telefonu slyšíte při chůzi nepatrně zvuky z ulice, na maximu jste bez šance postřehnout jakýkoliv zvuk mimo nahlas řvoucích sluchátek. Sluchátka můžete samozřejmě použít i pro bezdrátové vyřizování volání, v případě příchozího hovoru se zapnutým Bluetooth handsfree se v nasazených sluchátkách ozývá pípání, v opačném případě se u nasazených sluchátek přeruší přehrávání hudby, takže uslyšíte zvonící telefon. A pokud máte sluchátka ve formě náhrdelníku, pocítíte výrazné vibrace. Aktivace profilů sluchátek učiníte v Nastavení Bluetooth.

Upozornění dvou úrovní

Hudební přehrávání snadno pozastavíte magnetickým spojením obou sluchátek, což plní stejnou úlohu, jako byste stiskli klávesu Pause. K opětovnému přehrávání hudby stačí pouze obě sluchátka oddělit od sebe. To však funguje pouze v hudebním přehrávačem Samsungu, v případě streamované hudby přes Deezer dojde pouze k pozastavení přehrávání, ovšem již nikoliv k jeho obnovení. Dvojklik tlačítka pro přepnutí skladeb u Deezeru navíc u Deezeru nefunguje. Stejný mechanismus je použit i při volání, odpojením sluchátek přijmete hovor, jejich spojením hovor položíte. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení hlasových upozornění na předinstalované aplikace. Pokročilá oznámení vám o události oznámí více podrobností. Současně se také nabídne stažení české syntézy jazyka pro hlasová upozornění do sluchátek

Gear Circle může přijímat hlasové příkazy pro aplikaci S Voice, bohužel, díky absenci češtiny moc nepochodíte. Poslední velkou funkcí příslušenství je informování o nových notifikacích. V Gear Manageru si můžete navolit, které aplikace vás mají o nových událostech notifikovat do sluchátek, a také do jakých podrobností. Základní úroveň informuje jen o tom, že vám např. přišla nová zpráva, e-mail, nebo že máte příchozí či nepřijaté volání, podrobná pak do sluchátek dodává, kdo vám poslal textovku, od koho došel e-mail nebo kdo vám právě volá. Informace jsou čteny hlasovou syntézou Samsungu, základní kostrbatou TTS můžete nahradit plnohodnotnou českou TTS, kterou stáhnete z Galaxy Apps.

Závěrem

Sluchátka Gear Circle v portfoliu Samsungu sice vyčnívají, mainstream se z nich ale nestane. Sáhnou po nich spíše fanoušci nových technologií, nežli skalní příznivci poslechu hudby v mobilu. Sluchátka ve formě náhrdelníku, který vibruje na krku, je sice zajímavé zpracování, zřejmě se však ale nedočká žádného vylepšení. Vibrace jsou někdy výrazné až příliš, navíc sluchátko-náhrdelník musíte nosit na oblečení, což se ne vždy hodí. Pokud jej schováte pod šál a zimní kabát, můžete se stát, že se při chůzi oba magnety oddělí, a pokud nepoužíváte obroučku, můžete lehká sluchátka snadno ztratit.

Nehledě na to, že špuntové nástvce směřují k tělu, takže pokud je zachumláte do několika vrstev oblečení, budou vás tlačit. V létě však veškeré nedostatky při nošení odpadnou, navíc musíme pochválit slušnou hudební kvalitu. Svůj podíl si na případném výběru ponese i poptávaná cena, která je postavena poměrně vysoko. Gear Circle pořídíte na pultech českých obchodů za 2 800 Kč vč. DPH. 

hce counter
Váš názor Další článek: Mobilní divizi LG se dařilo, dodala 15,6 milionu smartphonů

Témata článku: Samsung, Smartphony, Recenze, Příslušenství, Nositelnosti, Sluchátka, Samsung Galaxy A3, Samsung Galaxy A3 (2016), Samsung Galaxy A3 Dual, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy A5 (2016), Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note Edge, Samsung Galaxy S5, Apa, Gear, Dosah, Týlní most, Základní úroveň, Circle, Velký oblouk, Poptávaná cena, Standardní microusb, Test, Sluchátka na Heureka.cz
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

** Špičkové kompaktní Androidy v minulosti drželo nad vodou Sony ** Dnes už kompaktní a dobře vybavený Android na trhu nenajdete ** Tato petice se to pokouší změnit, a vy k tomu můžete sami přispět

Martin Chroust
Kompaktní velikostVlajková loďAndroid
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

** Aliexpress je lákavým prostředkem pro koupi levného telefonu ** Najdete zde hlavně nepovedené kopie a podezřele levné telefony ** Nenechte se zlákat, prodejci často zamlčují reálné specifikace

Martin Chroust
AliExpressJak...Kopie
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView