Samsung Gear 2: dvakrát s Tizenem [MWC]

Samsung představil dvojici hodinek s Tizenem, baterie má být oproti Galaxy Gear dvojnásobná, přibyly i nové funkce.

Samsung nevydržel s hodinkami až na svou pondělní tiskovou konferenci a tak je oznámil s předstihem. Potvrdily se dřívější spekulace o přítomnosti Tizenu i o tom, že se bude jednat o dvojici hodinek rozlišitelných designem a výbavou. Ze značení produktů vypadlo slůvko Galaxy, protože hodinky nedisponují Androidem, takže jsou označeny pouze jako Samsung Gear 2 a Samsung Gear 2 Neo. Hádáte správně, první verze je vybavenější, zatímco druhá cenově dostupnější. Oproti první generaci hodinek jsou novinky tenčí, lehčí a hlavně odolné (norma IP67), až na schování šroubků z displejové části naspod u nich ale nedošlo na žádnou výraznou designovou změnu, ta se má odehrát až u hodinek Gear 2 s Androidem. Na ty si však musíme počkat až do pondělí.

Domovské tlačítko pod displejem

Galaxy Gear 2 Neo jsou základním modelem, jedná se o hodinky s rozměry 38 × 59 × 10 mm a hmotností 55 gramů. Super AMOLED displej na čelní ploše si zachoval úhlopříčku 1,63" i rozlišení 320 × 320 obrazových bodů. Novinkou je přítomnost domovského tlačítka pod displejem, předpokládáme, že se lehce přeskupí dotyková gesta k ovládání uživatelského rozhraní, domovské tlačítko vás pak vrátí zpět na hlavní plochu. V těle levnějších hodinek je vsazen infraport pro dálkové ovládání televize a domácí elektroniky přes aplikaci WatchOn. Tělo je doprovázeno gumovým páskem s možností úpravy jeho délky, barev hodinek bude hned několik. V případě Gear 2 Neo to bude znamenat výběr mezi černou, šedou a oranžovou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trojice barevných variant u hodinek Samsung Gear 2 Neo

Hodinky Gear 2 jsou v základu designu a hardwaru podobné, mají však masivnější čelní stranu. Na ní se vměstnal i 2Mpix fotoaparát s autofocusem, který zvládne fotit až v rozlišení 1920 × 1080. Maximální rozlišení nahrávaného videa je však jen 720p s 30 fps. Masivní spona bude sloužit k zapnutí hodinek, reproduktor se z ní však přesunul na bok displejové části, zejména proto, aby byl zvuk lépe slyšitelný a nebyl utlumen vašim svetrem či kabátem. Gear 2 se na trh budou dodávat v černé, hnědé a oranžové barvě.

Bohužel nepotěšíme zastánce samostatného microUSB konektoru, ten po stranách hledáme marně, takže je již teď jasné, že bude výrobce k hodinkám dodávat obdobnou dokovací stanici, jako u hodinek první generace. Pokud ji však někde zapomenete, baterii nijak nenabijete. Samsung u dvojice hodinek slibuje dvojnásobnou výdrž, byť se kapacita akumulátoru snížila z 315 na 300mAh. V případě Galaxy Gear udával výrobce den a půl na jedno nabití, v případě novinek pak uvádí tři dny. V případě minimálního používání je výdrž udávána až na šest dní. Protože jsme u původních hodinek v běžném provozu docílili i třech dní (zvláště s poslední aktualizací), bude skutečná výdrž Tizen hodinek hodně zajímavým údajem.

Dvoujádro a Tizen

Hodinky oproti loňské generaci povýšily u procesoru, 800MHz jednojádro nahradilo 1GHz dvoujádro, operační paměť má kapacitu 512 MB, interní paměť pak 4 GB. Jako operační systém byl zvolen Tizen, protože však systém zatím nebyl oficiálně představen, nemáme žádné informace o jeho označení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černá a hnědá barevná varianta u hodinek Samsung Gear 2

Nepotvrdily se spekulace o přítomnosti microSIM karty, což si Samsung jistě nechává na hodinky s Androidem, takže se v rámci konektivity musíte spokojit s již zmiňovaným infraportem a Bluetooth. To bude fungovat ve spojitosti s aplikací Gear Manager, přes Bluetooth bude umožněno volání, přenos nafocených snímků, celá řada notifikací, ovládání mediálního přehrávání a připojení bezdrátového sluchátka. To půjde využít pro přehrávání hudby z hodinek. Půjdete-li např. běhat, nebudete s sebou muset vláčet i váš smartphone. Hudba bude přehrávána z interní paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mezi Gear 2 a Gear 2 Neo najdeme jen drobné designové odlišnosti

Nebudou chybět stopky, hlasový průvodce S Voice, zprávy o počasí či plány z kalendáře na aktuální den. Do hodinek pak půjde doinstalovat řada aplikací ze SamsungApps. Jihokorejský výrobce se zaměřil i na Fitness funkce. Na vnitřní straně hodinek je umístěn senzor srdečního tepu, hodinky umí počítat kroky a zjišťovat vaši aktivitu v průběhu dne. Samostatně jen rozliší mezi chůzí a během, po napojení k jiným zařízením zvládnou mapovat jízdu na kole nebo turistiku. Stažitelným modulem je pak monitoring spánku a zátěže. Hodinky tedy budou víceméně jen sběračem dat, která se budou posílat do „centrální databáze“ ve smartphonu, do nové aplikace S Health.

Klepněte pro větší obrázek
Technické specifikace hodinek Samsung Gear 2 a Samsung Gear 2 Neo

U hodinek Gear 2 a Gear 2 Neo se počítá s celosvětovou distribucí, na trh by se měly postupně dodávat od začátku dubna. Budeme vás informovat, jakmile bude známo datum zahájení prodejů v ČR. Předpokládaná cena zatím není známa.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Diskuze (9) Další článek: První snímky hodinek Gear 2, Samsung připraví několik variant

Témata článku: Samsung, Ostatní, Příslušenství, Tizen, Samsung Galaxy S5, Gear, Samsun, Zastánce, Tizenem, Mocha, Sam