Samsung Gauss. Generativní umělá inteligence od Samsungu chce zefektivnit práci na smartphonech

  • Samsung oznámil svou vlastní generativní umělou inteligenci
  • Má název Gauss a má primárně pomoci mobilním uživatelům
  • Zjednoduší používání telefonu, psaní kódu a generuje grafiku

Jihokorejský výrobce na akci Samsung AI Forum 2023 oznámil a veřejnosti poprvé ukázal Samsung Gauss, model generativní umělé inteligence. Po zákulisních zprávách z předchozích dní tak máme vše černé na bílém. Samsung chce do smartphonů dostat svou podobu umělé inteligence už příští rok, má pomáhat s běžným používáním telefonů, např. zefektivní práci, zjednoduší psaní e-mailů, nabídne různé souhrny, překlady, a spoustu dalšího.

Klepněte pro větší obrázek
Představení modelu generativní umělé inteligence Gauss od Samsungu. Ten dodal jen informace v korejštině, které jsou na této fotografie strojově přeloženy do angličtiny (Zdroj: Samsung, strojově přeloženo)

Model generativní umělé inteligence Samsung pojmenoval po známém matematikovi Carl Friedrich Gaussovi, který je znám zejména kvůli tzv. Gaussově funkci nebo křivce. Model obsahuje specifikace jazykový modul, který rozumí lidskému jazyku a dokáže generovat odpovědi, modul Code pomáhající s kódovými jazykmi (rychlé programování z bloků, kontrola syntaxe, interaktvní testy, generování „use case“) a také modul pro tvorbu grafiky podle zadaného příkazu. Navíc zvládne i úpravu fotek nebo převod z nízkého do vyššího rozlišení.

Gauss, za jehož vývojem stojí SAIT (Samsung Advance Institute of Technology) má fungovat, jak online, tak offline přímo na koncových zařízeních, aby došlo k zachování maximálního možného soukromí. Samsung ustavil i interní tým, který řeší záležitosti a principy etiky ve vztahu k umělé inteligenci. Současně také interně kontroluje případné problémy soukromí a bezpečnosti, a to od získávání dat pro účely AI, až po zobrazení výsledků.

Gauss se má ukázal již u řady Galaxy S24

Jako první by se měla umělá inteligence objevit již příští rok u řady Galaxy S24, jejíž premiéra by se mohla odehrát už 17. ledna. Tedy o dva týdny dříve, než byla letos oznámena řada Galaxy S23. Podle zákulisních informací má být umělá inteligence nasazená ve smartphonech v tak veké měřítku největším lákadlem chystané řady. Samsung v umělé inteligenci vidí velký potenciál, a dosavadní „nečinnost“ Applu na poli AI mu dává poměrně velké možnosti, jak se v této oblasti seberalizovat.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung chce svým modelem Gauss předběhnout Apple, který svou mobilní umělou inteligenci údajně vyvíjí za zavřenými dveřmi, a navenek se netváří, že by se mělo jednat o něco extrémně důležitého. Samsung si myslí pravý opak

Gauss bude využívat engine umělé inteligence (NPU) v procesorech Snapdragon 8 Gen 3 a Exynos 2400, na nichž bude postavena řada Galaxy S24. První má v Evropě běžet pouze v Ultře, Exynos pak u zbylých modelů. Výhledově se Gauss zřejmě dostane i do dalších vybraných telefonů a tabletů značky, dá se očekávat, že jej budou podporovat, jak budoucí skládačky řad Flip a Fold, tak budoucí generace tabletů řady Galaxy Tab S. 

Zdroj: Samsung News, Samsung News Korea

Váš názor Další článek: Sotva přišly a už jsou ve slevě. Skvělé hodinky Garmin Venu 3 koupíte za 9999 Kč

Témata článku: Samsung, , , , , , , , Cod, Samsung News, Ultra, Psaní, Používání telefonu, Používání, Fold, NPU, Evropa, Model