Samsung Gamepad: to pravé mobilní hraní [recenze]

Představen byl před rokem, kvůli patentovým sporům musel projít faceliftem – Samsung Gamepad.
Kapitoly článku

Centrum her - Mobile Console

Uprostřed Gamepadu je pod logem výrobce přítomno tlačítko Game, kterým spouštíte podpůrnou aplikaci Mobile Console. Pokud ji v telefonu nemáte, tlačítko otevře obchod SamsungApps, kde si aplikaci můžete bezplatně stáhnout. V aplikaci se na několika obrazovkách sdružují dostupné tituly, které jsou ke stažení na portálu SamsungApps. v obchodě je naleznete v samostatné sekci Hry - Mobile Console, jsou zde umístěny placené i freewarové tituly. Některé hry jsou připraveny speciálně pro Gamepad, jiné jsou jen upravené pro použití Gamepadu, to poznáte podle přízviska „gamepad“ ve svém názvu. Pokud jsou některé tituly se tejným názvem dostupné i na Google Play, po stažení je Mobile Console stejně nevidí, takže jste stejně odkázáni na aplikační portál Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gamepad Samsungu akceptuje pouze hry z aplikačního obchodu SamsungApps. Freewarových titulů je k dispozici šestnáct, zbývající je třeba zakoupit. Pokud jste majitelem Galaxy Note 3, můžete k tomu do konce roku vyžít 200Kč poukaz

V nabídce na SamsungApps je k dispozici více her, než v samotné aplikace Mobile Console, např. hra Gangstar Vegas může být ovládána Gamepadem, ale není na něj plně optimalizována, o čemž jsme se i v praxi přesvědčili. Občas nefungují pohyby postavy po mapě, při řízení auta Gamepad nepomůže vůbec. Naopak titul Dead Space funguje bezchybně, doposud ale nebyl umístěn do podpůrné aplikace. V aplikaci Mobile Console také chybí povedené závody Asphalt 8, u Galaxy S4 je ke stažení navíc k dispozici NFS Most Wanted. U obou funguje ovládání bezchybně. Pokud jsou tedy hry schváleny jako plně kompatibilní, postupně se vám začnou objevovat v aplikaci Mobile Console.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny podporované hry mají v nastavení informaci o tom, jaká je funkčnost jednotlivých tlačítek a ovladačů

V této chvíli určitě stojí za to říct, že jiné hry nejsou Gamepadem podporovány a jednoduše jej pro jejich hraní nelze použít. Současná skladba her je sice různorodá, v současné době je pro Galaxy Note 3 na výběr jen 38 her, do budoucna by se to však mělo zlepšit, i díky uveřejněným dokumentům s mapováním tlačítek pro vývojáře her. Počty her se liší model od modelu, například pro Galaxy S III je k dispozici 26 her, pro Galaxy S4 zase 39 her. Jak často jsou k dispozici nové hry? Po týdenním testování se na SamsungApps objevily tři nově podporované hry, můžeme předpokládat, že to obdobným tempem půjde i nadále, zejména v době zahájení prodeje Gamepadu.

Herní nabídka zatím omezená, hry postupně přibývají

Každá hra má své specifické ovládání, které musí být přizpůsobeno Gamepadu. Podle regulí Samsungu musí každá hra v nastavení nebo na uvítací obrazovce ukazovat Gamepad s názornou ukázkou funkčnosti jednotlivých tlačítek. V průběhu testování jsme u her téměř nepoužily klávesy Select a Start, jejich funkce je značně nevyužita a apelujeme na jihokorejského výrobce, aby je více zapojil do herního procesu. Nejvíce bude v permanenci jednotečková klávesa, která je v permanenci v každé hře, protože je brána jako základní klávesa. Spolu s nárustem teček klesá priorita ovládacích prvků i jejich skutečné využití. Samozřejmě hodnotíme aktuální stav věci, což se může s přibýváním dalších her změnit. Co si tedy můžete v současnosti s Gamepadem zahrát?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Ze současné nabídky nabídky 38 aplikací pro Note 3 je 16 freewarových a 22 placených. Na screenshotech vidíte nainstalované právě všechny bezplatné tituly z aplikace Mobile Console, nenainstalované hry jsou zobrazeny šedě a po kliknutí vás zavedou přímo do aplikačního obchodu Samsungu. Zobrazit si můžete i pouze nainstalované nebo naposledy hrané hry.

Ace Surfer (freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchá hříčka, ve které vybraným surfařem na vybrané trati závodíte s ostatními. Vždy vyjíždíte z posledního místa a máte do cíle dojet jako první. Zadními tlačítky rotujete s prknem, za skoky dostáváte zrychlení, který můžete předjet protivníky. Hra nemá žádnou kampaň, za výhru se nikam neposouváte, takže to je spíše jednoduchá hříčka na naučení ovládání Gamepadu.

Angry Dragons (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další freewarová hříčka, kde ovládáte draka střílejícího po letadlech, ze kterých sbíráte mince. Pokud máte dostatek mincí, postupujete o úrovně nahoru, se kterými se hraní stává těžší. Postupem času se odemykají i nové herní oblasti.

Armystrike (25 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S helikoptérou plníte mise spočívající ve zničení budov, lodí, letadel a bojové techniky. Vše musíte stihnout do časového limitu a do té doby, než vám dojde palivo. Pro úspěšnou misi je třeba přistát na heliportu, abyste se mohli posunout o úroveň výše. Při hraní můžete svou helikoptéru patřičně vylepšit, nechybí ani vedlejší úkony spočívající v záchraně civilního obyvatelstva.

Bombergeddon (25 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokládanými bombami máte za cíl zničit nepřítele různými druhy bomb. Ty bohužel musíte pokládat dotykem na displej, Gamepad na to nemá vyhrazené tlačítko. Postupem v úrovních získáváte finance, kterými můžete odemykat různé druhy trhavin. Hra nabízí dva módy - campaign nebo survival, stejně tak jako několik herních lokací s několika úrovněmi.

Creavures (25 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Graficky velmi pěkně zpracovaný titul, který vzdálené připomíná grafiku filmu Avatar. Najednou můžete ovládat několik nestvůrek a přepínat mezi nimi, jedna bez druhé však nedojde moc daleko, takže se musíte soustředit na jejich spolupráci. Cílem je dojít se všemi postavičkami na konec úrovně a překonat všechny nástrahy.

Critical Missions SWAT (38 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hra podobná počítačové hře Counter Strike, kdy se postavíte na stranu teroristů nebo SWAT a vyhrává ten tým, jehož zástupci přežijí. Hru můžete hrát v singleplayeru nebo v multiplayeru po registraci a připojení na server. Při hraní můžete nakupovat zbraně, naopak poměrně vadí to, že se hra spouští vždy v korejštině, musíte pokaždé manuálně vybrat angličtinu.

Dead Trigger (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

3D hra ve které je cílem plnění úkolů, ve smyslu eliminace zombíků a jejich přístupu do určité oblasti. Uživatelské rozhraní je laděno do města, ve kterém plníte hlavní úkolovou linii, denní úkoly, nakupujete obsah, soupeříte v aréně nebo hrajete v kasinu. Hra je freemium, takže si za vybavení můžete zaplatit platební kartou.

Dirt Rider (25 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Závody motorek a čtyřkolek, při kterých můžete ze sedla shazovat své soupeře. Hra nabízí čtyři herní módy - turnaj, volnou jízdu, vyřazovací fázi a časovky, a to vše na patnácti tratích. Z ovládacích prvků chybí snad jen klávesa pro brzdu.

Dungeon Hunter 4 (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

RPG hra založená na principu freemium, kdy si můžete nakoupit herní měnu - krystaly - za dolary. Vyberte si jedno povolání a s ním postupně plníte úrovně. Využití se dočká řada akčních tlačítek, na které si můžete mapovat různé skilly a schopnosti vaší postavy. Ovládání je přehledné, škoda zvýšeného počtu reklam na předměty, které vám mohou ve hře pomoci.

Escape (50 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velmi jednoduchá hříčka, ve které máte za cíl projít všechny bubliny jedním tahem, přičemž vaše postavička se může pohybovat směrem vpřed a do boků, podle jejího natočení. Nic zásadního od ní nečekejte, za investici 50 Kč rozhodně nestojí.

Golf Star (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Freemium golfová hra opět disponuje herní měnou, která vám tentokrát umožňuje účastnit se golfových turnajů. Ovládání je jednoduché, pro nasměrování použijte joystick, pro odpal zase klávesu s tečkou. Poměrně rušivé jsou notifikace na pozadí, ty však lze v nastavení naštěstí vypnout.

Granny Smith (50 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Babička na kolečkových bruslích soupeří s výrostkem o to, kdo na daných tratích sebere co nejvíce jablek. Stěžejními prvky pro ovládání jsou zadní tlačítka L a R, hra zabaví opravdu nadlouho, zejména díky spoustě levelů i rychle stoupající náročnosti. Podle způsobu splnění jednotlivých misí jste obdarování i finančně, za 200 zlatek můžete příští level přeskočit. Babička navíc může hůl použít ke zpomalení protivníka nebo k zavěšení na zábradlí nebo lano.

Hero of Sky (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Střílení v oblacích s jednoduchým ovládáním je zdlouhavé, protože telefonem ovládání nepřátelé se často rychle otáčejí ve smyčce. Pokud zvolíte stejnou taktiku, můžete s nimi kroužit do nekonečna. K dispozici je pět map a řada postupných úkolů, někdy musíte zničit protivníky, jindy zase pozemní cíl nebo poletět body přesně podle pořadí.

I Must Run (25 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Smysl této hry nám uniká, prostě pořád běžíte, skáčete a ničíte překážky před sebou, protože vás při běhu zpomalují. Pokud třikrát spadnete ze střech domů, hra končí. Za 25 Kč se nám toho zdá poměrně málo.

Jetset Radio (58 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V této hře plníte roli náctiletého bruslaře - sprejera. Úrovně se točí v rámci opakování stejného postupu, jako před vámi vykonala bruslařka Gum. Na všechny akce Gamepad nelze využít, takže si budete muset pomoci i dotykovými prvky na displeji.

Kikoriki (25 Kč)

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Pravděpodobně předělávka hry z konzole Gameboy, nepříliš povedená grafika a skákání bez akce, to jsou hlavní důvody pro to tento titul vůbec nepořizovat.

Kinito Ninja (19 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na běžícím páse se naučíte základní nastavení, poté musíte plnit úkoly v běhu a ve velké rychlosti. Poměrně zajímavá hříčka nás však pomalu rychle přestala bavit.

Kungfu Dash (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další zpomalen hra zřejmě původně pro Gameboy, zpomalené ovládání nás nenadchlo, stejně jako soubojový mechanismus, kdy svou sílu vyjádříte včasným stiskem hlavního akčního tlačítka.

Lost Mummy (25 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Logická hříčka, ve které musíte mumii dostat zpět do sarkofágu. Úvodní levely jsou jednoduché, velmi rychle ale začne přituhovat. Na pomoc přicházejí vybuchující koule, bedny, které můžete zničit, či jezdící bloky.

Modern Combat 4 (40 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jste vysazen do akce s cílem plnit mise na nepřátelském území. Ovládání je velmi povedené, využité jsou snad všechny dostupné klávesy a ovladače. Mise jsou zpočátku poměrně hodně náročné, přesto se jedná o velmi kvalitní 3D titul, u kterého se naplno prokáže potenciál Gamepadu.

Muffin Knight (39 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rytíř pojídá muffiny a mění se na jiné postavičky, z nichž každá útočí na pochodující monstra jiným způsobem. Čím více muffinů posbíráte, tím dříve pokročíte na vyšší level. Na každém levelu můžete investovat do vylepšení postaviček, aby byly proti stále se vylepšujícím nepřátelům konkurenceschopné.

PangPang World (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sbírka her obsahuje kopy ragbyovým míčem, driblování, přímé kopy a kuželky. Zabaví sice na chvíli ale jao freeware titul stojí alespoň za vyzkoušení.

Panic Flight (50 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pilotování letadel na světových trasách, v nichž musíte překonat řadu překážek. Je třeba sbírat bonusy a mince, za které můžete vylepšovat letecký park. Klíčovou komoditou je letecký benzín, který rozhoduje o tom, zdali doletíte o cílové destinace či nikoliv.

Rabbit Run (Freeware)

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V této hře ovládáte zajíce, který při zběsilém útěku sbírá různé bonusy, avšak nesmí spadnout ze střech. Povedená říčka, která zabaví na dlouhou chvíli, navíc je dostupná k bezplatnému stažení. 

Real Racing 2 (99 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek      
 

Závodní titul, ve kterém se projedete v řadě automobilů různých značek v několika herních módech. Spolu s odjetými tratěmi můžete počítat i s upgrady vámi zakoupených vozidel.

Rhytm Chaser (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nepovedená freewarová adaptace hry Guitar Hero, která nerozpozná dvojici tlačítek stisknutých najednou. Doporučujeme raději vůbec neinstalovat

Samurai Vengeance II (80 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Propracované RPG, kde procházíte lokacemi a likvidujete ostatní samuraje. Už od počátku má hra ale poměrně velkou náročnost, strávíte u ní poměrně hodně času.

Samurai Shodown II (50 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hříčka napodobující stylem hry Final Fantasy má grafiku z dob Gameboye a je rozhodně škoda ji nechat zobrazovat na Full HD displejích. Určitě se poohlédněte po hrách s grafikou odpovídající současné době.

Shadowgun (80 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

3D akční střílečka je dalším povedeným exemplářem, který můžete spolu s Gamepadem naplno využít.

Sonic 4: The Hengehog (98 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Povedená 3D skákačka ve které ovládáte Sonica, se kterým kopíruje akce i jeho společník. Cílem je procházet levely a využívat přitom všechny dovednosti Sonica a možnosti okolí.

Sonic CD (59 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Verze Sonicu z éry videoher předělaná na Android příliš graficky nenadchne a to i zejména vůči dříve zmiňované hře, která je daleko lépe ovladatelnější a vizuálně atraktivní.

Sprinkle (50 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Povedená hříčka, ve které je cílem hasit požár. K dispozici máte omezené množství vody, postupem časů se úrovně stávají složitějšími, což vás nutí přemýšlet jak dál. Podle vody, která vám po uhašení zbyde, jste odměňováni kapkami.

Super Sonic racer (25 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Povedené závody z podmořského dna, vybrat si můžete mezi celou řadou jezdců, cestou můžete sbírat bonusy, které vám přidají vylepšení, nebo vás zpomalí či zrychlí. Postupnými úspěchy se vám otevírají nové a náročnější tratě.

Third Blade (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní hrdina se prosekává spoustou nepřátel, k dispozici má tři zbraně. Poměrně fádní grafika a ne moc velké možnosti personalizace postavy hru trochu srážejí, alespoň ji můžete bezplatně vyzkoušet.

Virtua Tennis (99 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Povedená adaptace tenisu, u které nám chybí větší zapojení akčních tlačítek. Jinak ale určitě stojí za vyzkoušení, tenisové zápasy jsou značně zdlouhavé.

Zen Pinball HD (Freeware)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pinball hra, která je k dispozici zadarmo, hrát bezplatně ale můžete jen na jednom stole, který zanedlouho omrzí. Za další stoly je nutné připlatit. Po přihlášení je k dispozici i multiplayer.  

Témata článku: Samsung, , , , , , , , Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition), Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 16GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 16GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 32GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 64GB 3G, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy Note 8.0, Samsung Galaxy Note 8.0 16GB 3G, Samsung Galaxy Note 8.0 32GB 3G,