Samsung Galaxy Y: kvůli ceně přivřete oči [recenze]

Samsung uvádí lowendový model Galaxy Y, který zaujme hlavně nízkou cenou a designem typickým pro řadu jeho dražších sourozenců.
Kapitoly článku

Ne každý je ochoten za chytrý telefon zaplatit mnohdy až pěticifernou sumu, řada uživatelů je limitována několika tisícovkami. Přesto však chtějí chytrý telefon, který by mohli pomocí aplikací doladit přesně k obrazu svému. Nejen pro ně přichází na trh nový Samsung Galaxy Y, který tak rozšiřuje možnosti výběru mezi ultra levnými Androidy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Y na tiskových fotografiích

Klíčové vlastnosti:

  • nízká cena
  • 2GB microSD karta v balení
  • samostatná nabíječka
  • nízká hmotnost
  • kompaktní rozměry

Hlavní nedostatky:

  • absence sluchátek v balení
  • nízké rozlišení displeje
  • malé pozorovací úhly displej

Samsung Galaxy Y
59,5%
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 104 × 58 × 11,5 mm, 98 g
displej: 3'', kapacitní TFT LCD, 240 × 320, 133 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS, EDGE, HSPA (7,2|? Mb/s)
konektivita: microUSB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 160 MB, baterie: 1 200 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (320 × 240)
cena: 2 699 Kč - 3 597 Kč

Začneme lehce netradičně od konce a hned na začátku si prozradíme ten nejdůležitější parametr telefonu, jeho cenu. Ta se pohybuje pod hranicí tří tisíc korun a je tedy potřeba se při hodnocení dívat na jednotlivé parametry i v kontextu ceny. Ne vše bude na telefonu bezchybné, v řadě případů to ale Samsungu odpustíte, protože stojí, kolik stojí.

Malý a lehký

Galaxy Y nijak nevybočuje z obvyklých rozměrů lowendových Androidů, necelých 100 gramů a 104 × 58 × 12 milimetrů jsou (až na šířku) zcela běžné parametry i hloupých telefonů. Je-li Samsung váš první smartphone, nemusíte se nijak obávat razantního nárůstu objemu či hmotnosti. Telefon v sobě nezapře příslušnost do rodiny Galaxy, zejména na čelní straně najdeme pro Samsung typické rozmístění jednotlivých prvků – reproduktor, pod ním logo výrobce a displej a vespod pak centrální hardwarové tlačítko Domů doplněné dvojicí senzorových tlačítek Menu a Zpět. Jejich rozmístění si budete muset zapamatovat, nejsou totiž podsvícená a ve tmě je tak budete používat spíše popaměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z přední strany Galaxy Y připomíná svého loňského předchůdce Galaxy Mini...

Na rozdíl od přední poloviny telefonu, která je provedena v černé barvě a představuje magnet na otisky prstů (stejně jako jakýkoliv jiný dotekový displej), zadní polovinu tvoří tmavě šedý plastový kryt baterie, jehož povrch může zdálky připomínat kartáčovaný hliník. Díky této povrchové úpravě na něm nezůstávají otisky prstů a vypadá zajímavěji, než kdyby výrobce použil jednobarevný výlisek. Kryt drží na svém místě dobře, častou výměnu SIM nebo MicroSD si ale raději odpusťte, protože kryt je poddajný a při časté manipulaci hrozí jeho prasknutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...záda jsou ale odlišná

Regulátory hlasitosti najdeme na levém boku, hlavní vypínač má své místo na protější straně. Konektor pro sluchátka (standardní 3,5mm Jack) spolu s microUSB konektorem schovaným pod krytkou umístil výrobce na horní stranu, na spodní stojí za zmínku jen otvor mikrofonu a výřez usnadňující sejmutí krytu baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Y nepatří mezi zvlášť tenké telefony, není ale ani příliš tlustý

Samsung se s obsahem balení vypořádal po svém. Vedle nezbytné dokumentace najdeme zcela běžný microUSB kabel, méně obvyklá je plnohodnotná nabíječka, tedy tělo včetně kabelu bez nutnosti připojovat datový kabel. V krabičce kupodivu nejsou sluchátka, místo nich se můžete těšit na dvougigovou microSD kartu včetně adaptéru na plný SD formát. Budete-li chtít použít Galaxy Y jako hudební přehrávač, budete mít sice hudbu kam uložit (i když místa nebude mnoho), poslouchat ovšem budete buď z hlasitého reproduktoru, nebo použijete vlastní sluchátka. Škoda, že se tato dolarová položka nedostala na soupisku obsahu balení, řada zákazníků bude její nepřítomností překvapena a zklamána.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod baterií najdeme slot na SIM kartu

Problematický displej

Asi největší slabinou telefonuje je jeho displej. Při srovnání s širší konkurencí najdeme několik modelů, kde to jejich výrobce to zvládl o něco lépe, vždy si za to ale účtuje něco navíc. Na třípalcové úhlopříčce se můžete „těšit“ na QVGA rozlišení 240 × 320 bodů. Displej je kapacitní s pohotovou odezvou, trpí však horšími pozorovacími úhly. Telefon stačí natočit jen o kousek a už můžete pozorovat posun v barevném podání. Barevný posun není sice nijak markantní, ale ruší. Tato vlastnost je nepříjemná pro oči zejména při delším používání. Telefon nedisponuje senzorem okolního světla, na automatickou regulaci jasu tedy zapomeňte, budete se muset smířit s manuálním nastavením.

 Klepněte pro větší obrázek
Stačí natočit displej trochu z úhlu a už neuvidíte barvy úplně realisticky

Výše uvedené výtky se týkaly displeje jako celku, záměrně jsem nijak nehodnotil použité rozlišení. Na řadu běžných úkonů zcela postačí, i nějaký ten článek na Internetu se na něm dá přečíst. Na tak malém počtu bodů ale písmo nevypadá úplně ideálně, není ani zdaleka tak vyhlazené a hůře se čte. Na stejně velkém displeji zvládne konkurenční Xperia Mini dvojnásobné rozlišení, na kterém vypadá vše o kus lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na detailních záběrech vidíme reproduktor sluchátka, proximity senzor, ovládací tlačítka, fotoaparát a hlasitý reproduktor

Malý displej má i svá pozitiva, tou největší je spotřeba. Pokud se u většiny telefonů s Androidem setkáte s upozorněním, že jej budete nabíjet denně (při velmi úsporném provozu obden), Galaxy Y zvládá bez problému dvou až třídenní zátěž, při úspornějším používání i více. Není to ani zdaleka výdrž některých hloupých telefonů, ve srovnání s androidími top modely bude ale telefon navštěvovat nabíječku maximálně s poloviční frekvencí.

Témata článku: Samsung, , , , HTC Wildfire, HTC Wildfire S, LG Optimus, LG Optimus One, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Mini, Samsung Galaxy Y, Samsung Galaxy Y Duos, Sony Ericsson Xperia mini, Samsun, Detailní záběr, Přiměřený výkon, Šedý plast, Aplikace obsluhující, Běžný úkon, GAL, Sam, Malé tělo,